Honza03 2018 - první sezóna (balkon)

Naše chilli papričky v roce 2018
honza03
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 04 srp 2018 11:18
Reputace: 43
Obrázky: 0

Honza03 2018 - první sezóna (balkon)

Příspěvekod honza03 » 04 srp 2018 13:23

Ahoj všem,
po přestěhování do nového bytu se mě naskytla příležitost pěstování na balkóně. Chtěl sem si pěstovat Jalapeño papričky, které sem měl rád pro jejich výbornou chuť.

Na jaře sem trochu zaspal a už sem se na to chtěl vykašlat. Na konci března sem v Bauhausu narazil na semínka Jalapeň, které měli výsev od dubna to se mě hodilo tak se je za ne úplně příznivou cenu vzal. V balení bylo 5ks semen tak sem je poslední týden v březnu zasadil. Jednalo se o Jalapeño Fundador:
51097

Za nedlouho všech 5 vyklíčilo a pomalu rostli. Doma neměli moc světla tak podle toho taky vypadaly. Když už bylo přes den venku tepleji dával jsem je přes den ven.
51098

Někdy začátkem května sem je přesadil do finální nádoby = 80l maltovníku do kterého jsem dal kupovanou zeminu na papriky s už přisypaným krystalonem. Udělal sem jim z laminátových tyček malý foliovník, aby přes noc měli tepleji. Venku se rostlinkám už dařilo dobře a rychle rostly.

Kolega v práci měl nějaké přebytky sazenic a tak sem od něj vzal 3x maylon a 1x farmers, sazenice už tou dobou kvetly a některé už měli i zárodky paprik. Bohužel sem si s nimi přinesl i mšice, které sem ze začátku krotil jarovou vodou. Po nastudování nějakých věcí okolo pěstování sem se rozhodl o topování všech paprik kromě dvou Maylonů u kterých mě bylo líto stříhat už malé plody - navíc mě zajímalo jak se budou rosliny lišit.

stav 14.6.2018
51099zastřižené Fundadory 51100

Koupil jsem Krystalon paprika a rajče a vitality komplex ze žížal. Začátkem prázdnin sem začal přihnojovat. Když už bylo teplo a Fundádorám foliáček malý sundal jsem ho. Což vedlo k rozšíření mšic z i na ně, po pár dnech mé nepřítomnosti a nestříkání jarovou vodou se mšice rozjely a musela zakročit chcemie. Naštěstí úspěšně a mšice nenadělaly moc škod, z fundádorů sem ostříhal nakonec všechny původní listy co rosliny měli před topováním které mšicím náramně chutnaly a schovávaly se na nich. Byli to ty největší listy co sem na paprikách viděl měli snad přes 30 cm.

stav 15.7.2018
5110151102

V půlce července začínají Fundarky kvést a z maylonů sklízím první 3 paryčky a 1 nechávám uzrát do červena.
Fundádárky rostou jako o život dávají květy rovnou po dvou opadají jen úplně první a na jedna dokonce zůstala i když jí vývojově pozdější předběhly. V půlce července taky hodně kvete farmers bohužel téměř všechny květy opadávají - něco se jí nelíbí, zůstalo pouze 5 paprik. Zároveň úspěšně kvete maylon a topovaná má rozhodně hodně dobře naběhnuto drží cca 15 paprik a stále kvete - netopované se taky rozjíždí a při kompaktnějším vzrůstu mají taky kolem 10 paprik.

V půlce prázdnin už má Fundador přes metr a naprosto ovládl celý balkón, kvete a papriky se rychle zvětšují - předbíhá maylon drží všechny květy a až srpnu začíná nějaké pouštět. Po přečtení zdejších diskuzí kupuji Hoštické slepičince.

stav 4.8.2018
511035110451106511055111451113Porovnání velikosti listů (první listy na Fundadoru byli ještě větší původně sem si myslel že to bylo tím krystalonem v koupené zemině, ale ty rostlinky jsou oproti maylonům prostě jinde)51107
Velikost papričky na Fundádoru po 14 dnech od kvetení
51125

Zajímalo by mě zda lze ze semínek těch Fundadorů vypěstovat stejné kytky. Na internetu sem našel hybridní F1čky které mají být nižší - nevím jesli je toto potomek F1ček nebo o co se jedná a jesli už je nadále stabilní. Líbí se mě na nich silné stabilní kmínky a rychlí růst a oproti maylonům méně shazují květy při stejném zacházení a vůbec vypadají zdravěji.
Naposledy upravil 6 dne honza03; celkem upraveno 4x.


Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Honza03 2018 - první sezóna (balkon)

Příspěvekod Chozee77 » 08 srp 2018 20:54

Ahoj 🙂
Pěkně si stim hraješ 😇jak ostřílený profík 😎
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

honza03
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 04 srp 2018 11:18
Reputace: 43
Obrázky: 0

Re: Honza03 2018 - první sezóna (balkon)

Příspěvekod honza03 » 20 srp 2018 20:11

Tak na Fundadorech mě frčí suchá hniloba dneska další 4 papriky jak je teplo jde to rychle, ostatní druhy nic jen Fundador. Na list sem to stříkal v sobotu vápníkem z sáčku krystalunu paprika rajče (na rajčatech mě to fungovalo) tak jednou týdně to i zaleju tím roztokem. Nevím moc co s tím snažím se stříkat 2x týdně na list ale tohle bylo po dvou dnech tak nevím jesli nezkusit něco jiného? :(52041

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Honza03 2018 - první sezóna (balkon)

Příspěvekod chris » 20 srp 2018 21:11

Ledek vápenatý používám taky, jako prevence zálivkou funguje dost dobře. Na list se taky dá, ale pro "léčbu" (suchá hniloba zaléčit nejde, co je načaté už načaté zůstane, jde o to zastavit ty projevy a nenechat načít další plody) používím loni i letos Wuxal Sus Calcium. Dodá vápník a imho díky té suspenzní formě lépe drží (bez použití smáčedla) na listech i plodech a lépe se vstřebává. Navíc při jedné aplikaci dodá i mikroprvky.
Některý moje odrůdy rajčat se bez toho začátkem léta neobejdou.
Není z nejlevnějších ale koupil jsem loni lahvičku 250 ml, pro můj balkon mi vystačí loni+letos+asi i na přiští rok, 3 sezóny za ty peníze nejsou vůbec špatný.
Btw, příjem vápníku se dost výrazně zhoršuje s teplotou, není se co divit že při letošním počasí tím trpní nejen rajčata ale i některé odrůdy chilli výrazně více než v průměrných letech.

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Honza03 2018 - první sezóna (balkon)

Příspěvekod honzek86 » 24 srp 2018 08:46

Já ten vuxal stříkám i na plody ... mamina mi to poradila. Nevím, jestli je to tím, ale zastavil jsem to, na postŕíkaných plodech už se to nikdy nechytilo.
Má to jednu nevýhodu - plody chilli mám takové zadělané od nějakých fleků. Nejdŕív jsem si myslel, že to bylo bláto nahozené od deště, ale nejdou umýt. Podle mě to bude nějaký "vodní kámen" způsobený postřikem Ca.
51878
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

honza03
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 04 srp 2018 11:18
Reputace: 43
Obrázky: 0

Re: Honza03 2018 - první sezóna (balkon)

Příspěvekod honza03 » 25 srp 2018 23:58

Tak včera první větší sklizeň beru zelené abych stihl aspoň ještě jednu. :jalapeno: :jalapeno: :jalapeno:
Ponaučení pro příště rukavice brát i na Jala hřejou mě ruce ještě teď. :firychil: :firychil: :firychil:
Jinak ty Maylony jsou asi nějaké šmrclé moc nepálí, zato Fundadory pálí na Jala až dost je to síla. :firy: 52237

honza03
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 04 srp 2018 11:18
Reputace: 43
Obrázky: 0

Re: Honza03 2018 - první sezóna (balkon)

Příspěvekod honza03 » 03 říj 2018 13:57

:tiphat: Včera jsem probral Maylonky, ty menší sem ještě nechal, na balkóně zatím celkem teplo tak uvidíme. Fundadorky pěkně dozrávají, ale už se na ně pomalu taky chystám, jsou celkem obsypané. No a Farmers začali taky červenat špičky, ale jde to pomalu.

stav 15.9.2018
53676

Maylonky
53674

Maylonky po druhé, pal je malý tak krájím silnější kolečka u Fundadorů budou mnohem slabší :jalapeno:
53675

:wave:


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti