TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Chozee77 » 08 čer 2018 21:49

Masakrální džungle...to je jasný 😍😇👍😎
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 10 čer 2018 17:30

Dnes jsem dělal druhou aplikaci nimbu proti mšicím na numexce, tak jsem to spojil se zkouknutím plodů:

- málem jsem to s vápníkem prokaučoval stejně jako loni (a nemám se na co vymlouvat, z loňska dobře vím od kdy a při jakém počasí a teplotách to začít pozorně hlídat). Ta aplikace na list předevčírem nebyla ani tak na poslední chvíli jako spíše už poněkud opožděná. Našel jsem počínající černání špiček na 2. a 3. plodu psm gen2. Zatracecený sanmarzanovitý odrůdy a jejich kříženci, jsou na tohle hodně náchylné a na rozvinutí problému jim stačí 6 dní bez kontroly (v týdnu se zálivkou bez přidaného vápníku a při teplotách okolo 30°). Ale zase fungují jako důlní kanárek, tím jak brzo reagují mi zachrání ostatní odrůdy rajčat a všechno chilli. Btw, první plod je stejně jako loni nedotčen, ten si kytka opečovává přednostně aby si zajistila přežití. Na příští rok si dávám převenci do kalendáře raději už od konce května, tj. o nějakých 25 dní dříve než loni, o dalších 10 dní dříve než letos.
48402

- při vaření jsem dnes načal poslední pytlík mražených jala z loňské sezony, za pár týdnů už budou zbývat jen zavařené kroužky.
48400

- takže fakt potěší že právě včas dorostli první padrónky do sklizňové velikosti, první dva plody nechávám dozrát na semínka a zítra večer půjde na pánev první letošní várka :foods:
48404

- první plody mulata začínají moc pěkně nabírat na objemu i velikosti
48403

- a co se násady plodů týče, tak zatím letošní jasný favorit je Aji Haba (a to jich ještě část odlámala a odstřílela nedávná bouřka a kroupy). Takhle bohatě neměli loni nasazeno ani peperoncina.
48401
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 10x.

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Chozee77 » 10 čer 2018 19:19

Tady je tak někdo asi dva měsíce dopředu jak většina z nás tady😀😍😎👍
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 16 čer 2018 21:46

Za pár dní je slunovrat, čas na trošku delší zamyšlení a lehké zhodnocení první půlky sezóny (alias nesystematický souhrn toho co mne utkvělo v paměti, co mi ke dnešku přijde že stojí za zmínku pro další sezóny):

Nejdříve něco aby se člověku lépe přemýšlelo... :foods:
48658
Padronky - dnešní sklizeň.
(mohl jsem je utrhnout i o pár dní dříve, místo klasického 1:10 byl poměr překvapení 2:9)

Mám radost z toho, žej jsem v první půlce první mojí řádné = celé sezóny nic vyloženě nezvrzal, neudělal jsem žádnou brutální nevratnou botu. Snad možná s vyjímkou prvního pokusného klíčení v lednu, ale to bylo míněno jako pokusné, jako ověření těch chaotických prvních krůčků z loňska.

Nejdřív asi věci které mohly být lépe, které se tak úplně nepodařily (ať už mojí vinou nebo vis maior):
- i ke dnešku si nejsem jist jestli letošní hustota kytek je ospravedlnitelná tím že chci vyzkoušet letos co nejvíc odrůd. Výhody a nevýhody jsou stále vyrovnané.
- furt se mi nedaří nalézt ideální harmonogram přihnojování (ale to je dáno letošním rozdělením kytek dle velikosti, nikoli dle spotřeby)
- oživení loňského substrátu mohlo být i výraznější, mám pocit že jsem byl maličko moc opatrný
- netuším proč se Aji Amarillo zarazila na několik málo týdnů v růstu. Nemyslím že jsem udělal nějakou chybu, kytka nevykazovala nějaké příznaky, prostě jen nerostla. Pak opět začala a tváří se jako kdyby nic takového neproběhlo. Prostě nevím.
- nevím s rozumnou jistotou proč se Chin5col zaseklo v růstu v době kdy bylo malý semenáček. Podezřívám smutnice, ale jistý si tím rozhodně nejsem.
- ke dnešku furt nevím kam napsat 6 rajčat na jednom vodním rezervoáru, jestli mezi úspěchy nebo chyby. Nejspíš mezi oboje, funguje to přesně tak jak jsem čekal, se všemi výhodami kvuli kterým jsem to proti loňsku udělal, ale spotřeba vody je problém, před dovolenou tohle budu muset nějak řešit.
- nechal jsem se zlákat (pravda, na základě statistiky průběhu počasí) první březnovou vlnou teplého počasí k výsevu salátu. Následná vlna nestandardních mrazů (-15°až -17° v noci) vedla k tomu, že přežili přesně 2 rostlinky salátu, ostatní naklíčené a nevyrašené pomrzlo. A neudělal jsem druhý výsev. Chyba kterou už nezopakuju, loni jsem v tom termínu ještě netušil že za pár týdnů budu chtít něco pěstovat.
- úplně jsem promeškal nástup napadení numex hso mšicemi. Sice pochopitelná (chinesku mám letos prvně, odrůdu mám letos prvně, pěstební pozici má takovou že se to blbě zjišťuje) ale furt čistě moje chyba, která mne bude stát dost podstatnou část úrody z ní, né-li celou, teprve teď připravuje první nové květy (po těch usosaných).
- nedomyslel jsem (a měl jsem, stačilo se pořádně podívat na fotky z loňska) jak moc zastítní kytky před okny dolní část oken, indoor chin5col se mi vytahuje za světlem více než je mi milé.
- zbytečně trápím 2 chilli kytky na naprosto nouzových místech (rajčata se tomuhle osudu vyhnula, odrůdy či kytky pro které už fakt nebylo místo rostou spokojeně na rodinných balkonech).
- zasadíl jsem si velmi brzy rajče, přisvěcoval mu, příroda mi šla vyloženě na ruku a dopřála extrémně teplý duben a i květen...a já nemehlo ho pak při marginální manipulaci ulomil a připravil se tak o zralá račata ve třetí dekádě května :-(
- kroupy velikosti mezi hráškem a třešní nepotěší, ale mohlo být i hůře.
- preventivní doplnění vápníku jsem začal dělat o něco později než bylo potřeba (ale letošní jarní počasí je poněkud dost mimo průměrné hodnoty)
- vysadím si libeček a když spolehlivě vyklíčí a začne růst, tak ten semenáček upálím tím že ho dám na nevhodnou pozici vedle jahod.

48657

Mno a teď věci ze kterých mám radost, věci které jsem tak zamýšlel a zdá-se že i fungují:
- pěstební pozice jsem vybral kytkám hodně dobře, nevím jak by to šlo vybrat ještě lepé z pohledu výšky pozic a výšky kytek
- proplétačka pro rajčata zatím funguje (doufejme že letos nepřijde jako loni downburst který umí trhat úvazky a lámat hliníkové tyčky jako stébla slámy).
- ačokča v loňské neoživené trošce substrátu (5,2 l) je skvělá škola toho jak se projevují nedostatky živin, roste a už i plodí, ale potřebuje přikrmovat v každé cca druhé zálivce, tj. nejpozději každý 3-4. den. Tohle funguje přesně jak jsem očekával, jako učební pomůcka.
- loni postupně nakoupené velikosti a typy truhlíku fungují skvěle, tohle mám správně a hotovo, netřeba dalších investic :-)
- oživení loňského substrátu (poprvé v životě) mám principiálně správně, chyběl jen prvotřídní důvěryhodný (vermi)kompost, ten bude (doufejme) po letošku.
- sebral jsem odvahu k topnutí příliš brzy vysetých baccatum (první topnutí v životě), pro moje pěstební podmíny je následné dvojité větvení jednoznačná výhoda. Tohle budu opakovat v dalších sezónách, jen výsev o maličko později.
- pozice a nádoba pro pažitku funguje skvěle, odrůda je ta správná, konečně mám po letech kdykoliv si vzpomenu co dát na chleba s máslem :-)
- loňské měsíční jahody ze semínek venku skvěle přezimovaly, podmínky a frekvence zimní zálivky byly správně (i navzdory té březnové neobvyklé mrazové vlně) a už nějaký ten týden průběžně ozobávám
- loňská česneková pažitka ze semínek venku skvěle přezimovala, podmínky a frekvence zimní zálivky byly správně (začátkem března při teplé vlně stihla obrazit a během následné mrazové vlny jí část umrzla, ale zbylá část ve vysokém a úzkém květníku to díky správnéhu umístění u bytové stěny ustála)
- na druhý pokus a výsev vybrána libečku ideální pozice a nádoba v polostinu, už jsem párkrát sklízel do bramboračky :-)
- letošní hlavní téma = ajiny jedou, v rámci toho že jsou moc nahusto si ani neumím představit že by na tom mohly být ke dnešku lépe. Kéž by spolupracovalo počasí i v druhé půlce sezóny, hlavně ať nepřijde nějaký lámavý orkán nebo kroupy.
- pro letošek pořízený přísvit k oknu pro sazeničky udělal přesně to co měl, kytky se nevytáhly, spokojenost. Myslím že problém je vyřešen, ale ověří se to až další rok, přecijen letošní duben měl o skoro 50% více slunce než je průměr.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 16x.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Bacula » 16 čer 2018 22:26

Máš to krásné.
:thumbup:
:respect:
Bacula

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 18 čer 2018 12:38

Dvě věcičky ze včerejšího podvečera:

- když jsem kontroloval kytky a na leckteré nacházel drobné počínající příznaky nedostatku živin, tak mi docvakla jedna věc: je to sice částečně tím že jsem loňský substrát oživil jen velmi opatrně, ale hlavní důvod je jiný.
Došlo mi, že jsem si už zvykl a začal považovat letošní velmi nadstandardně slunečný prúběh počasí za samozřejmost, že jsem pořádne neuvážil vliv na kyty. V tomhle parádním počasí jedou jak pila, jsou o pár týdnů napřed, a tomu odpovídá i jejich potřeba živin.
Na záhoně by si kořeny nejspíš šáhli do hlubším vrstev, v nádobě je to na mě abych jim zajistill PRŮBĚŽNOU výživu odpovídající množství světla které mají k dispozici a rychlosti jejich vývoje.
Takže dneškem počánaje zkracuju intervaly mezi přihnojováním, pokud bude panovat tohle počasí tak budou dostávat sice trochu slabší dávky než doposud, ale výrazně častěji.

- jak se posunulo datum a je trošku chladněji, tak si můj balkón definitivně zařadili do stále trasy čmeláci. Jeden až tři jsou na kytkách skoro pořád. A nevynechají nic, jakmile je květ otevřený, jsou tam. Ono tedy né že bych tu doposud neměl žádné opyovače, to rozhodně né, ale teď už je to natvrdo, plody ze současných květů mají jen mizivou šanci na odrůdovou čistotu semínek. Co nezalepím, to se pokříží.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod petr.polasek » 18 čer 2018 14:30

Máš to krásné, ať se daří dál

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 20 čer 2018 15:46

Galapagos isl. rajče nezklamalo důvěru když dostalo nejlepší pěstební pozici, v hlubinách mohutného keře jsem narazil na
48799
Ještě pár dní a bude se ochutnávat :-)

A když jsme u toho ochutnávání, nedalo mi to a zobnul jsem jeden mladý nezralý plod aji haba (když jich nasadila a udržela tolik tak se to zratí). Pal ještě žádný a chuť zatím ještě nevýrazná, ale už teď by byl velmi dobrý třeba do salátu (což by ovšem byla škoda) Musím se udržet a neozobávat, což nebude tak těžké, padronky mají připravenu další porci :-)


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů