Propustnost substrátu - suchá hlína

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
moski
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 31 bře 2018 18:12
Reputace: 0
Obrázky: 0

Propustnost substrátu - suchá hlína

Příspěvekod moski » 31 bře 2018 18:22

Ahoj,

S pěstováním chilli začínám. Zasadil jsem semínka do jigů, nechal v pařeništi. Krásně vyrostly, následně jsem zakoupil Substrát na rajčata a papriky Floria https://www.hornbach.cz/shop/Substrat-n ... rtikl.html

Zasadil jsem do plastových kelímků 0,5l, ve spodní části jsem vystřihl otvory, pod kelímky dal misky.

Ale mám problém s tím, že pokud rostliny zaliji, voda substrátem vůbec neprostupuje. Buď se drží nahoře, nebo proteče vnitřní stěnou, ale prakticky 90% substrátu je úplně suchá. Přikládám foto. Pokud naliji vodu do misky, zavlhčí se buď spodní část jen třeba 0,5cm nebo vůbec, voda vůbec nevsakuje a substrát je suchý jak troud. Jigy jsou utopené ve spodní třetině, kde je úplně sucho. Jedna rostlinka začala schnout, tak jsem ji zatím vrátil do pařníku. U jiných se mi nahoře začíná trochu tvořit plíseň, dělá se tam taková mokrá krusta. Zkoušel jsem hlínu trochu prokypřovat, ale vůbec to nepomáhá.

Tak nevím co s tím. Mám koupit jiný substrát a vše přesadit?

46092

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Propustnost substrátu - suchá hlína

Příspěvekod Bacula » 31 bře 2018 19:16

Vezmi to pomalu rozprašovačem, půjde ti to u takto přeschlé zemimy lépe provlhčit.
Bacula

DoliDoli
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 27 úno 2018 14:20
Reputace: 48
Obrázky: 0
Bydliště: Královehradecko

Re: Propustnost substrátu - suchá hlína

Příspěvekod DoliDoli » 02 dub 2018 10:34

Ja bych takhle malé rostlinky dal radši do vysevního substrátu, protoze substrat na rajce a papriku je předhnojen a může je popálit :)

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Propustnost substrátu - suchá hlína

Příspěvekod Tea Racer » 02 dub 2018 10:38

Musiš dát do vetsi misky, aby hladina byla vysoko jako horní vrstva substratu, pak to natahne vodu....může to trvat nekolik hodin...

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Propustnost substrátu - suchá hlína

Příspěvekod Kendy » 02 dub 2018 18:25

Substrát ti přeschl. Je to ale vratný proces. Dej do vyšší misky a zalej, aby ti substrát tahal vodu spodem. Jak píše Tea Racer.

Můžeš i postupně zalévat horem. Třeba každých několik hodin, ale je to pracnější, než to zavodnit spodem.

Spravit se to dá.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Propustnost substrátu - suchá hlína

Příspěvekod chris » 02 dub 2018 20:25

Substrát na rajčata a papriky Floria je můj základní finální pěstební substrát. A shodou okolností taktéž kupovaný v Hornbachu, takže mám srovnání loni/letos. Letos jsem dobíral 2 pytle a můžu potvrdit že v obou baleních byl poměrně dost suchý. Určitě více než loni, a dokonce o něco více než můj zbytek loňského, který byl celou zimu uskladněn v suchu a teplotách venkovního prostředí. Na výrobní šarži těch letos dokoupených jsem se nedíval, ale odhaduju že zřejmě loňské zásoby, uskladněné přes zimu v hodně suchém prostředí.
Na transport je to příjemně lehounké, ale při použití mu trvalo trochu nezvykle dlouho než si nabral vodu na provozní úroveň.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů