Než použiju substrat pro chilli

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
hornicek
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 18 led 2018 13:54
Reputace: 0
Obrázky: 0

Než použiju substrat pro chilli

Příspěvekod hornicek » 18 led 2018 14:02

DobryDen.CHci se zeptat,doporučuje se substrat před použitim upect v trubě 30min na 80stupnu.Co jej tak zmrazit,toby tež mělo platit na škudce .

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Než použiju substrat pro chilli

Příspěvekod Kendy » 18 led 2018 14:21

Dělá se to (někdo to dělá-hrozně to smrdí) u nekvalitního substrátu, který chceš použít ještě doma za oknem. Může obsahovat smutnice, nebo jinou havěť, která dílem vypadá hnusně, dílem může škodit kytkám.

Předpokládám, že pro předpěst toho substrátu nejspíš nebudeš potřebovat moc. Vzhledem k tomu, na co se ptáš, tak asi nehodláš pěstovat stovky kytek. Prostě kup trochu kvalitního výsevního substrátu a na nějaké pečení se vykašli.

Substrát, který dáš kytkám ven, bych nepekl už vůbec. Jakmile ho dáš, ven, tak bude sterilní asi tak 10 vteřin. Pak se do něj dostane cokoliv. Ale kytky jsou už veliké, ledacos vydrží a i takové věci jako jsou smutnice ti venku vadit nebudou.

Edit: Doplním. Ptal ses vlastně na přemražení. Musel by si přemrazit opravdu hluboce. Někde v mražáku. A kdoví, jestli by to stačilo. Spousta škůdců je schopna přežít běžné zimní venkovní podmínky. Tedy nějakých -10 je nerozhodí.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Než použiju substrat pro chilli

Příspěvekod chris » 18 led 2018 17:41

Já tak trochu doufám že uskladnění loňského substrátu v suchu na balkoně (neprší/nesněží na něj a má odvětrání odspoudu, tj. má jen vzdušnou vlhkost) spolu s promrznutím případné přezimující škůdce omezí.
Leč jsem si skoro jist, že by to zafungovalo jen kdyby přišla pořádná vlna zimy, ideálně něco jako před několika lety, kdy jsem naměřil na balkoně jednu noc -27°C a dvě další v tom týdny bylo méně než -17°C.
Při standardním průběhu zimy-nezimy v širší pražské kotlině to imho bude spíše takový homeopatický efekt :-) koneckonců, nezámrzná stavbařská hloubka v čr je tuším 70cm (kdyžtak mne opravte) a asi máloco ze škůdců přezimuje hlouběji než jen pár decimetrů.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Než použiju substrat pro chilli

Příspěvekod Kendy » 19 led 2018 08:01

Já taky nechávám substrát venku. škodit mu to nemůže. Škůdce možná omezí, ale určitě omezí plísně, které by se mi tam rozjely, kdybych ho držel doma.

Ale nenechával bych ho otevřený. Pokud ti do něj neprší, nebo mu nějak vlhkost nebudeš dodávat, tak ti do jara IMHO přeschne. To se sice dá spravit, ale lepší je nechávat substrát uzavřený. Já ho mám v igelitových pytlech.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9098
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Než použiju substrat pro chilli

Příspěvekod Tea Racer » 19 led 2018 09:03

Ono se to dokonce doporučuje nechat přemrznout, nejen k likvidaci čehokoliv co leze atd... ale pomůže to rozkladu různych věci v proměnu na humus. (vyndejte cokoliv z mrazaku a do druhe dne to je humus :-) to samé když neproslo mrazem se nekdy ani nerozpadne a uschne, atd...
Ale nemelo by na to prát slunce a pak mráz a pak prset atd... ideální je nejaka garaz nezatlená, kůlna, nebo pod strechou trochu prikryte atd...
Citrusáři ví, že se tam naopak ta hlina namichala mnohdy i s hnojem a nechala premrznout, ne až hnůj pri presazovaní. Ale dnes jak jsou granulované, zbavené žižal atd... to už není nutné.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Než použiju substrat pro chilli

Příspěvekod chris » 19 led 2018 15:22

Uskladnit ho v igelpytlech jsem se právě obával (kvuli plísním a nedostatku kyslíku) v době kdy nemrzne. Pokud s tím není problém, prima, tohle využiju po letošní sezóně.
S přeschnutím počítám jako s jistotou a (zatím jen) odhaduju že u mého pěstebního systému to nebude ničemu vadit, on si vodu zase postupně nabere dřive než se v něm ocitnou kytky.

Rozklad: jasně, to doufám, a proto taky žehrám na váhavý příchod zimy, ideálně jsem potřeboval aby začalo mrznout než substrát zcela vyschne, vnitřní ledová drtička, krystalky ledu roztrhají a namelou materiál i na buněčné úrovné a připraví ideální výživu pro půdní mikrorganismy bez kterých se kytky neobejdou. Asi bych ho měl poněkud navhlčit a doufat. Ona má ta poloha na Šumavě i svoje výhody :-)

I když, při aktuální dlouhodobé lokální předpovědi (do konce ledna není den kdy by mrzlo i v poledne) je spíš otázka jestli už nějaký nevyndat a nezasadit první rundu salátu, než budou z chilli sazeničky, tak by se stihli i dvě rundy :-)


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 hostů