Hnojení sazenic na růst (nepředhnojený substrát)

Hnojení paprik
Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Hnojení sazenic na růst (nepředhnojený substrát)

Příspěvekod honzek86 » 24 lis 2017 07:39

Ahoj všem,
se omluvuju za nové téma, ale nenašel jsem to tu, tak jsem založil nové. Zasadil jsem jako experiment semínka ke konci října a vrazil jsem to do substrátu XY, co jsem našel ve špajzu (asi po orchidejích) - byl čistý a vypadal kvalitně. Jelikož ale nebyl určen pro papriky, tak předpokládám, že není předhnojený. Semínka vyklíčila zdravě, 2-3 rostlinky už mají druhou sadu lístků. Mám to teď něčím hnojit na růst, nebo to mám jen zalévat a přihnojit až při přesazení do většího? (To už si samozřejmě koupím substrát na papriky, nebo použiju rašelinu s perlitem na masožravky).

Doplňující dotaz - jak snáší chilli vápník? Nesnáší, je jim to jedno nebo ho nutně potřebují? Ten substrát pro masožravky je top kvalita (rašelina Nový Zéland), ale je hrubě odvápněný, jelikož masožravky vápník zabije :)
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Hnojení sazenic na růst (nepředhnojený substrát)

Příspěvekod Lexter » 24 lis 2017 08:44

Nu divím se že to vyklíčilo. :) Ale papriky jsou jako plevel. Na každá pád vyhni se čisté rašelině. Je poměrně kyselá a zelenina obecně potřebuje spíš zásadité médium. Rašelinu můžeš chápat jen jako pomocníka, ne jako základní médium.

Hnojení takto malých prcků nese rizika, zvláště pokud nevíš zda byl substrát nahnojen. Já bych je zatím nechal být pokud vypadají k světu (nesvětlají, stále rostou). Ony totiž krom výsevních substrátů jsou skoro všechny docela solidně nahnojeny až přehnojeny. Na přesazení bych použil tebou zmíněný substrát na papriky nebo rajčata nebo klidně i univerzál co najdeš na každém rohu. Ty jsou obvykle nahnojeny tak na 3-6 týdnů + perlit.

Vápník: Mají ho rády a stejně jako další mikroprvky ho potřebují, ale obyčejně se aplikují až při problémech nebo preventivně s dlouhým odstupem a rozhodně ne u malých prcků (základní substrát obsahuje vše potřebné). Rostliny potřebují těchto mikroprvků opravdu malé množství na rozdíl od makroprvků jako je například dusík. Vápník je ideální aplikovat na list postřikem, protože tam je jeho vstřebatelnost na max. úrovni.

Čili vyprdni se na substráty určené pro jiné rostliny. Chilli je zelenina. Hnoj až po uplynutí doby nahnojení substrátu dávkou dvojnásobně zředěnou a sleduj reakce. Světlají, zvedni dávku, příliš ztmavnou nebo se začnou kroutit, přestaň hnojit (je přehnojeno). Pokud bude vše OK, zvedej postupně dávku až na doporučenou. A pak jeď dál.

Pokud se vyskytnou jiné problémy jako fleky, zasychání apod... Zeptej se s fotkou. :)
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Hnojení sazenic na růst (nepředhnojený substrát)

Příspěvekod OMO » 24 lis 2017 10:39

Proboha proč sadit papriky do substrátu na hroby nebo oleandry do substrátu pro kaktusy. Každé chce svoje.

Experimenty fajn, ale až ti kytky pochcípaj z kyselé rašeliny nebo přehnojení/absence nějaké prvku, tak tady neplač. Pěstování paprik není jaderná fyzika, ale je tam daných pár bodů, kterých se drž a dočkáš se plodů.

Kup si výsevní a pěstební substrát k tomu určený a nezkoušej znovu vynalézt kolo. Jak ti lidí mají poradit s hnojením, když to pěstuješ v médiu, který je pro většinu lidí tady neodzkoušený.

Kód: Vybrat vše

 .. nebo použiju rašelinu s perlitem na masožravky
tohle ovšem bude velká paráda :thumbup:
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Hnojení sazenic na růst (nepředhnojený substrát)

Příspěvekod honzek86 » 24 lis 2017 12:51

Dobrý, díky za vyčerpávající odpovědi, chápu :D Takže čistou rašelinu nee ... ono to vzniklo tak, že jednoho večera jsem se nudil, ruplo mi v kouli a zasel jsem pár semínek do toho jediného, co jsem doma našel.
S tím vynalézáním kola (mícháním substrátu) jsem se nechal unést :) u těch masožravek si to právě míchám sám podle druhu kytky (rašelina/písek/perlit) páč tím reguluješ vlhkost a prostupnost vody. Nedocvaklo mi, že u papriček se přemýšlí jinak :) prostě koupím hotový substrát, co je vyzkoušený a nestarám se, co je v něm :)
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Hnojení sazenic na růst (nepředhnojený substrát)

Příspěvekod chris » 24 lis 2017 21:45

...(rašelina/písek/perlit) páč tím reguluješ vlhkost a prostupnost vody...
tohle imho platí zcela stejně i pro papriky, stejně tak jako vhodné rozmezí pH, EC, teploty, vlhkosti,..jako u všech rostlin...
...mne tak napadá že hlavní rozdíl vlastně je, že chilli nejde dopovat tak, že by se kytkám předhodil k schramstnutí nějaký ten vhodný chutný živočich plný živin a stopových prvků :-) :-)

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Hnojení sazenic na růst (nepředhnojený substrát)

Příspěvekod honzek86 » 27 lis 2017 07:09

Škoda :D kdyby chilli žralo octomilky, masařky a škvory jako ty ostatní moje krasavice, byla by to kytka všech kytek :D
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html


Zpět na „Hnojení chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů