doba sklizně

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
duskma
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 08 kvě 2017 12:38
Reputace: 0
Obrázky: 0

doba sklizně

Příspěvekod duskma » 12 říj 2017 08:20

Ahoj všem, je už čas sklidit? Existuje nějaká pravidla která dodržet? :foods:

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: doba sklizně

Příspěvekod Tea Racer » 12 říj 2017 08:34

Tak záleží co a jak to vypadá. Pokud to je zralé sklid. Pokud ne, ponech jeste, pripadne lze nechat dozrát doma. Na okne, mezi jablky apod.

RoMeiRo
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 01 říj 2017 15:17
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: doba sklizně

Příspěvekod RoMeiRo » 12 říj 2017 22:51

3.10. jsem vzal kytku ze skleníku domů, protože už i tam byla dost zima.. Nechal jsem ještě všech 18 zelených plodů, otrhal přebytečné listy a nechal ji být.. několik dní se vůbec nic nedělo, až včera jsem jí o dost víc zalil a hle, dneska ráno už 2 skoro dozrály.. počítám, že se ještě další přidají.. Navíc mi začínají opět růst nové listy a hlavně květy... tak vůbec nevím... :))) ...... Já bych se také přidal k názoru ještě nechat...

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: doba sklizně

Příspěvekod chris » 13 říj 2017 01:12

Podzimní dotaz nováčka: jak málo nebo moc ublíží ranní mrazíky plodům chilli?
Co přesně tím myslím: když kytka s plody potká nad ránem při vyjasnění mrazík tak:
a) to ublíží kytce ale chuti-stavu-neplesnivosti-křupavosti-...plodů to krátké vystavení mrazu plodů na kytce až tak neublíží
nebo
b) to hodně chuťově a i jinak ublíží i skoro dozrálým plodům (např. totálně změknou protože třeba popraskají buněčné stěny, nebo...)

Proč se ptám: raději preventivně očesat nedozrálé nebo raději nechat dozrávat na kytce i přes rostoucí riziko ranních mrazíků?
Primární kritérium: chuť.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: doba sklizně

Příspěvekod Lexter » 23 říj 2017 20:52

chris píše:
13 říj 2017 01:12
Podzimní dotaz nováčka: jak málo nebo moc ublíží ranní mrazíky plodům chilli?
Co přesně tím myslím: když kytka s plody potká nad ránem při vyjasnění mrazík tak:
a) to ublíží kytce ale chuti-stavu-neplesnivosti-křupavosti-...plodů to krátké vystavení mrazu plodů na kytce až tak neublíží
nebo
b) to hodně chuťově a i jinak ublíží i skoro dozrálým plodům (např. totálně změknou protože třeba popraskají buněčné stěny, nebo...)

Proč se ptám: raději preventivně očesat nedozrálé nebo raději nechat dozrávat na kytce i přes rostoucí riziko ranních mrazíků?
Primární kritérium: chuť.
Mrazem se přeruší dozrávací procesy v plodu, takže ti jen těžko potom doma dojdou (potrhají se buňky). Jinak záleží na tom jak dlouho budou mrznout. Kytky to zabije. Plodům na chuti a konzistenci to taky nepřidá. Ale to fakt nevím s určitostí. Já bych je oškubal a nechal doma dojít. Případně pokud má doma prostor a jsou v nádobách tak přenes celé kytky. Už je skoro listopad tak už bude jen ošklivěji a ošklivěji.

Co já dělám s rajčaty a jinými paprikami. Uříznu je u spodku, orvu listí a pověsím vzhůru nohama do tepla. Dozraje všecko. Kytka zhyne, ale živiny ještě nějakou dobu proudí do plodů. Takhle jsem letos omylem urval vijan rajčat, zelených jak brčál. Pověsil ho a zapomněl na něj. Za dva měsíce jsem si vzpomněl a strnul..... HMMM smálo se na mě 9 krásných, voňavých a pevných rudých rajčat... Nezhnily, jen si v klidu dozrály. Jak se na to budou tvářit chilli nevím.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: doba sklizně

Příspěvekod chris » 23 říj 2017 21:18

Dík moc, to přerušení dozrávacích procesů je přesně to o co mi šlo. Tím pádem mám jasno, většinu ůrody už mám sklizenu, ale na jednom rajčeti mám ještě 2-3 kg parádních plodů zdravých poblíž začátku dozrávání, takže půjdou dozrát dovnitř. Totéž zbylá jala, v technické zralosti už jsou, takže pohoda.
Mno a peperoncin na sušení už mám sklizeno dostatek až do příští sklizně, takže zbytek nechám na kytkách a děj se vůle přírody a počasí.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: doba sklizně

Příspěvekod Bacula » 23 říj 2017 21:23

chris píše:
23 říj 2017 21:18
Dík moc, to přerušení dozrávacích procesů je přesně to o co mi šlo. Tím pádem mám jasno, většinu ůrody už mám sklizenu, ale na jednom rajčeti mám ještě 2-3 kg parádních plodů zdravých poblíž začátku dozrávání, takže půjdou dozrát dovnitř. Totéž zbylá jala, v technické zralosti už jsou, takže pohoda.
Mno a peperoncin na sušení už mám sklizeno dostatek až do příští sklizně, takže zbytek nechám na kytkách a děj se vůle přírody a počasí.
Rajčata už mi také dozrávají doma, také sladké papriky, chilli zatím jedou.
Bacula


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů