Mletí papriček

Jak nejlépe usušit a uskladnit
MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: Mletí papriček

Příspěvekod MartinS » 03 črc 2015 10:40

Nn to by bylo jen na chilli. V tom rucnim mi to vyhovuje na "pocukrovani" jidla, ale kdybych v tom mel delat vetsi mnozstvi tak si ukroutim ruku.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Mletí papriček

Příspěvekod gandalf » 03 črc 2015 11:07

Ale to je tam již vysvětleno - větší množství do zásáby se nemele!

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Mletí papriček

Příspěvekod OMO » 03 črc 2015 11:49

Mám tříštivý mlýnek Bosch. Používám jej denně (ovesné vločky, semínka, atd). Rád bych vyvrátil pár dogmat.

1) na papričky luxus. Umele se to na prach. Pak stačí vytřít lihem a mlýnek jde použít i dále.
2) používám i na mletí kávy. Když se s tím umí tak žádnou kávu nepálí. Pokud meleš denně naučíš se odhadnout správnou délku mletí na správnou jemnost kávy. Chce to cvik. Jistě profi mlýnek je lepší volba ale jde to i tak.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
BlueShark
Stálý člen
Příspěvky: 1139
Registrován: 18 zář 2014 07:49
Reputace: 252
Obrázky: 0

Re: Mletí papriček

Příspěvekod BlueShark » 03 črc 2015 20:54

No co jsem hledal tak zase moc tady toho napsáno není na fóru, našel jsem jen postup sušení a mletí habaner v jednom ETA robotu, ale jinak nic moc, nové zkušenosti nejsou k zahození :-)

Baron z Žop
Stálý člen
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 srp 2012 18:40
Reputace: 3313
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Mletí papriček

Příspěvekod Baron z Žop » 03 črc 2015 21:55

:firychil: Zdar chillimeni :chilli11: ,zbytečně není třeba z toho dělat vědu! Já si koupil v Makru tříštivý mlýnek na kávu za 200kč Tarrington House který používám poze na mletí chilli papriček a tam je potřeba dodržet pár dobrých rad : papričky určený k mletí jsou potřeba mít hooodně usušený z kterých pak jde umlít opravdu jemňounký prášek který třeba preferuji já. :angry1: Takže,řádně uzrálý plody si navlíknu na nit a usuším dle druhů hlavně jednodruhově nebo mix barev, chinesky rozřízlý napůl a anumky v celku. taky mám udělaný síto z perlinky a latěk nebo používám síť do oken která je taky výborná!Mám tu výhodu že si to suším v práci kde je parní kotelna a je tam konstantní teplota 48st ve dne v noci,vím že tohle nemají všeci nicméně sem i já začínal doma v kuchyni ze sušičkou ve dne v noci a ráno byl zamořenej barák jak v Hirošimě a každý pčkal a slzil a proklínal. Po dosoušení jak vypínám sušičku jěště teplý papričky napěchuji do čistých omniovek a hned zavírám víčkem který se přicucne a již neotvírám až při vlastním mletí. Uskladňuji v temnu při normální teplotě. Taky sem zkoušel donést pár chilli náhrdelníků na niti donést domů a měl sem je volně zavěšený v kuchyni a za pár dní si samy natáhly přirozenou vlhkost z místnosti. Zkoušel sem i tyto mlít nicméně z nich jemný prášek nenamelete nicméně jsou ideální k mletí šupin do jídel nebo jen tak přidat pár papriček v celku do gulášků nebo vývarů. Samozřejmě že i zvlhlé jdou znovu přesušit. Já melu vždy jednu omniovku napěchovanou papričkama a prášku je jen troška :dunno: Správně usušená paprička by měla v prstech šustit a rozpadat se. Melu vždy i ze semínkama semínka vybírám jen z Jalapeň a po usušení a namletí to je barva a hlavně ta vůůůůně.. Sušit a mlít pokud možno nééé v zavřené místnosti jak já dřív v minulosti a nebudou vám taky spílat. Práci s papričkama syrovýma nebo sušenýma valím bez latexových rukavic a to pak je peklo :thumbup:
Takže tolik mé poznatky z vlastní zkušenosti z mletí papriček :jalapeno: :jalapeno:

Uživatelský avatar
BlueShark
Stálý člen
Příspěvky: 1139
Registrován: 18 zář 2014 07:49
Reputace: 252
Obrázky: 0

Re: Mletí papriček

Příspěvekod BlueShark » 04 črc 2015 08:11

Baron z Žop píše::firychil: Zdar chillimeni :chilli11: ,zbytečně není třeba z toho dělat vědu! Já si koupil v Makru tříštivý mlýnek na kávu za 200kč Tarrington House který používám poze na mletí chilli papriček a tam je potřeba dodržet pár dobrých rad : papričky určený k mletí jsou potřeba mít hooodně usušený z kterých pak jde umlít opravdu jemňounký prášek který třeba preferuji já. :angry1: Takže,řádně uzrálý plody si navlíknu na nit a usuším dle druhů hlavně jednodruhově nebo mix barev, chinesky rozřízlý napůl a anumky v celku. taky mám udělaný síto z perlinky a latěk nebo používám síť do oken která je taky výborná!Mám tu výhodu že si to suším v práci kde je parní kotelna a je tam konstantní teplota 48st ve dne v noci,vím že tohle nemají všeci nicméně sem i já začínal doma v kuchyni ze sušičkou ve dne v noci a ráno byl zamořenej barák jak v Hirošimě a každý pčkal a slzil a proklínal. Po dosoušení jak vypínám sušičku jěště teplý papričky napěchuji do čistých omniovek a hned zavírám víčkem který se přicucne a již neotvírám až při vlastním mletí. Uskladňuji v temnu při normální teplotě. Taky sem zkoušel donést pár chilli náhrdelníků na niti donést domů a měl sem je volně zavěšený v kuchyni a za pár dní si samy natáhly přirozenou vlhkost z místnosti. Zkoušel sem i tyto mlít nicméně z nich jemný prášek nenamelete nicméně jsou ideální k mletí šupin do jídel nebo jen tak přidat pár papriček v celku do gulášků nebo vývarů. Samozřejmě že i zvlhlé jdou znovu přesušit. Já melu vždy jednu omniovku napěchovanou papričkama a prášku je jen troška :dunno: Správně usušená paprička by měla v prstech šustit a rozpadat se. Melu vždy i ze semínkama semínka vybírám jen z Jalapeň a po usušení a namletí to je barva a hlavně ta vůůůůně.. Sušit a mlít pokud možno nééé v zavřené místnosti jak já dřív v minulosti a nebudou vám taky spílat. Práci s papričkama syrovýma nebo sušenýma valím bez latexových rukavic a to pak je peklo :thumbup:
Takže tolik mé poznatky z vlastní zkušenosti z mletí papriček :jalapeno: :jalapeno:
Díky za luxusní informace, takhle nějak jsem si to představoval, že mi někdo písne. Ten mlýnek bude stačit, budu shánět nebo si nechám sehnat k nějakému výročí :-D Jinak s tím práškem či šupinkami, představuji si oboje, na každé jídlo se hodí něco jiného. Tu Hirošimu si dovedu představit, tohle si nějak vyřeším už. To praskání papriček vz pokojové podmínky kdy jsou jakoby suché ale né tak docela a namlít úplně nejdou, nepraskaj, to znám :-)

Uživatelský avatar
Crate
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: 02 črc 2015 14:11
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: Mletí papriček

Příspěvekod Crate » 04 črc 2015 12:10

Ahoj

na sušení papriček používám obyčejnou sušičku na ovoce. Večer zapnu a ráno můžu mlít :-)

Na mletí používám mlýnek Hario Skerton s keramickými kameny. Melu si vněm kávu i papričky a žádný problém nemám :veryhot:

24844

Crate
Láska hřeje, ale uhlí je uhlí...

Uživatelský avatar
IgoVlk
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: 26 dub 2015 14:47
Reputace: 10
Obrázky: 0

Re: Mletí papriček

Příspěvekod IgoVlk » 04 črc 2015 18:41

Crate píše:Na mletí používám mlýnek Hario Skerton s keramickými kameny. Melu si vněm kávu i papričky a žádný problém nemám :veryhot:
Hario mam taky, skvelej mlynek, jen je mensi. Jinak z rucnich stoji za zminku jeste Porlex Tall, kdyby si nekdo chtel udelat radost Japonskym mlynkem :) Ma vyhodu, ze je vetsi.


Zpět na „Sušení chilli papriček - koření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti