TerasovaSahara 2017

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 13 čer 2017 12:48

Dnes jen telegraficky bez fotek:
- Jsem fakt zvědavej co z těch "kořenkových italek" nakonec bude, co jsou vlastně zač. Začíná se projevovat společná charakteristika, stonek je zatím čistě zelený, nemá fialové žíhání jako stejně stará jala a je tenči. Rostliny mají zjevnou tendenci rozvětvit se hned nad povrchem do vícero výhonů. Listy jsou proti jala (které je teď mají velké jako ženská dlaň) tak o 30% užší při stejné délce.

edit: @padr: Dík za dnešní fotku toho Italian peperoncino u tebe ve vlákně , myslím že už vím co mi vyroste z kořenky, co jsou mé italky zač. Jak zdroj, tak stavba rostliny i vzhled listů dost přesně odpovídá, takže pokud se neukáže jinak, pracovní doměnka je: peperoncino piccante locale.

- předskokanka jala usoudila že nezbytně potřebuje druhý výhon odspodu aby vyplnila prázdný světlý prostor. Ten už kvete a má i první plod, takže tomu nechám volný průběh. Taky začala více shazovat nadbytečné květy, takže teď týden či dva nebudu tlačit na pilu s hnojením na podporu květu.

- předskokan rajče san marzano, který pěstuju hodně nestandardním stylem "ukaž mi které směry a jak daleko do stran se ti na tomto místě líbí" tj. řekněme jako cca dva primární a 3 sekundární výhony :-) to rozjel na veliko a má vijany a už i plody na všech výhonech i subvýhonech. Jestli ty plody udrží a neomlátí mi je vítr, tak je zaděláno na parádní úrodu z pouhých 5,4 litru substrátu.
Ale vyvazování s tímhle stylem je fakt hodně, u mnoha rostlin by se to takto nedalo stíhat.

- "rukodělný parní stroj" se ukázalo jako nomen omen, potřeboval jsem vyřešit přívod-odvod-přípravu na rozvod dešťovky a vlezl jsem do odd. fitinků aniž bych byl ve střehu a měl přesný seznam...mosaz je fakt neodolatelně retro...mno, ta skládačka kterou jsem si nakonec nakupil do nákupního košíku se sice u kasy poněkud prodražila, ale mám dobudoucna vyřešeny skoro všechny myslitelné kombinace, přivod do sudu je už i osazen, funguje, a vypadá to skvěle.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 14 čer 2017 23:41

Změna plánu hnojení, jedna italka, takový prcek zpomalený proti ostatním (mám u ní už několik týdnů podezření na hůře vyvinutý kořenový systém nebo na to, že si nejhůř odnesla v začátcích smutnice) mi začala projevovat známky nedostatku, ostatní jsou zdravé a v pohodě, včetně té, která sdílí nejen stejný vodní rezervoár ale i stejný substrát v tom samém truhlíku.
Takže zítra dostanou všechny preventivně poloviční dávku 6-5-9, doufám že to pomůže a že to není nějaká specifická věc typu nedostatek železa nebo naopak blokace přijmu díky víc než dostatku.
Když to nezabere, tak ji pro jednou pomůžu třetinovou dávkou růstových hoštic na list , a když nepomůže ani to, tak to asi svedu na genetiku.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 15 čer 2017 01:23

tak a popojedem s historii, kde jsme to přestali:
souhr klíčení a jedlý balkón:

-klíčení: tak to by mi asi šlo, v první várce 4letých semen skore 23/24. A bez namáčení :-)
Pařníček typu polárkáč funguje prima, klíčky jsem neuvařil na slunci v tom březnovém týdnu co si hrál na červenec, to mne zaplaťpámbu napadlo, větrání coby prevence plísně taky, typická doba klíčení cca 10 dní, tož italky budou asi anumky.
Druhé kolo, které jsem si střihnul jako opáčko nabytých znalostí, s nearchivními semeny jala a rajčat už byla paráda, pár hodin namáčení, přiměřená závlaha a teplota, správné větrání, a výsledek byl typická doba klíčení 4-6 dní. Jen tak dál.

Zato potom, jsem se pokoušel cca týden udělat z pidižvíků chilli vodní rostliny, než mi došlo že takto fakt ne.
38711

--kokosáky: na ně mám takový rozpolcený názor, na samotné klíčení mi přijdou naprosto super, vytvoří optimální podmínky, skvěle odolávají plísni, a pak taky nakonec obalová látka je sympaticky rychle rozložitelná v půdě.
Ale fáze potom se mi už moc nelíbí, přijde mi, že kokos drží moc vody a kořenový systém se po přesazení nerozvíjí optimálně, a rozebírat/rozřezávat tabletu sice jde, ale popírá to její zakladní smysl, to by člověk mohl sázet rovnou do substrátu.
A navíc se mi nepodařilo zjistit o těch co mám, jestli vůbec a pokud ano, tak na jak dlouho mají živiny pro klíček. Takže příští rok to půjde na porovnání půlka kokosáky a půkla jify a uvidí se co je lepší.
Ono by to šlo i bez klíčících tablet, ale jsou fakt pohodlné.

- jedlý balkón aneb čím si sakryš zkrátím a ochutím dobu než dozrajou první papričky....hm, co bude rychle k snědku...saláti, co dál, prubnem pažitku, i když, té by muselo být tak 8-10 m^2 aby mi stačila, takže bude jen symbolická, tak nějakou méně obvyklou...co dál, jen tak pro radost a tréning květináček jahod, ani nepočítám že by letos mohli mít i plody, tak rovnou nějaké voňavé alá lesní...bylinky jsou už vyřešeny jinak a taky sakryš dochází misto, tak zatím prrr.

--klíčení jahod: tohle se povedlo přesně, příští rok zopakovat stejné podmínky, místo, směs,...
38836
38839
38917
38921

--klíčení salátu: kdo si počká (cca 4 týdny), ten se dočká. A ty pásky co jsem vzal omylem už fakt nebrat, do záhonu nebo pro dlouhé truhlíky jsou asi fajn, ale do čtvercových boxů je to leda k vzteku.
38849
38912
16. května, úplně první sklizeň z terasy:
38911

Mno a trocha permakultur, funguje to skvěle....
38918
...tedy až do doby kdy si dle popisu keříčkové rajče jednoho dne řekne že permakultur v jeho představě vypadá asi tak že "tady bydlím já" a nezmění se v obludný keř cca 1x1x1m zpod kterého se salát češe dosti obtížně :-)

---příště: poslední díl historie, subtráti, hnojiva a zbylá všehochuť.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 15 čer 2017 18:04

Tak jsem dneska poskládal a osadil přípravu na rozvod dešťovky (hlavně rajčata chlastaj naprosto nezřízeně, nemaj problém vypít od 9 do 14 víc než 2 litry vody na rostlinu). Byl to dost porod, hlavně navrtat plastsud tak, aby díra nebyla větší než nezbytně nutná bez vhodných nástrojů...než jsem to konečně dodělal, tak jsem si slušně přípálil krk a záda. Holt slunce pobíž letního slunovratu má fakt sílu.
Dílo se podařilo a tak jsem si před chvílí řekl že je čas na nějakou tu odměnu. Tak jsem zajel pro čerstvý kváskový chleba a vyndal z lednice ten červený scotch bonnet z lidlu, na který už pár dní sbírám odvahu.
Jelikož jsem od rána nic nesnědl a scotch bonnet je zatím suveréně nejostřejší chilli co se chytám pojíst, tak jsem jí nasekal na milimetrové kroužky, vmíchal do čerstvého sýra, přidal trochu středomořských bylinek a pažitky, lehounce zakápal oliváčem a nepatrně naředil mlékem aby směs měla tu správnou konzistenci pro namazání v tlusné vrstvě na chleba, lehce posolil a....řeknu vám, v tomto zpracování je to učiněná mana nebeská. Škoda že nemám ještě jednu a další čerstvý sýr, hned bych si dal nášup.

btw, na tomhle levelu pálivosti člověk při krájení rychle zjístí jestli má či nemá nějaké záděry na prstech, už chápu že na milionové vraždy nejsou rukavice na zpracování tak špatný nápad :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 16 čer 2017 12:11

Štěstí přeje připraveným, včera jsem dotvořil první kompletní verzi sbírání dešťovky a hned nato se v noci nebe vylilo, přesné lokální číslo nemám, ale nejbližší online srážkoměr hlásí 6,8 mm, druhý nejbližší 5.8, a koukám že místy se v Praze vylilo i přes 11 mm/12h.
Letmým odhadem mi přibylo v sudu tak 40 l, tj. pěkných cca 20 RVD jednotek (rajčato-vodo-den :-) Jeden či dva takové deště během dovolené a zálivka bude zcela v pohodě.
Taky alespoň nahrubo vím, z jaké části plochy střechy mi můj udělátor skutečně částečně odchytává.
Asi budu muset změřit minutový průtok tlustého brčka na pití, což jest kruciální součást celého systému :-) abych věděl o jak velký podíl sekundárně přicházím při krátkodobých přívalech kvuli tomu, abych zachoval zcela bezpečný odtok ze střechy a nevytvořil nějaké nežádoucí vzdutí v plechovém úžlabí střechy.

edit: Tak tomuhle se nechce věřit, když jsem postnul tento příspěvěk, tak byla modrá obloha. 5 minut poté se zpoza domu během minuty objevil černý mrak a na 7 minut se spustila skoro vodorovná průtrž mračen. Pršelo až pod takovým úhlem že voda tekla do kopce, pronikala větracími průduchy zavřených střešních oken a kapala na podlahu bytu. Otvory které jsou samozřejmě překryté docela dlouhým přesahem v rámci konstrukce okna. Tohle se stalo doposud tuším 3 krát za 15 let! A teď už je zase modro na půlce oblohy.
Takže už nic měřit nemusím, už vím že:
a) zachytávám ztěží 20% přívalového děště, spíše tak 15%.
b) budu příště opatrnější na to co si přeju, některá přání umí příroda splnit velice rychle :-O
Naposledy upravil 2 dne chris; celkem upraveno 16x.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3199
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 2780
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod MartinS » 16 čer 2017 12:30

Ja mam v zednickem maltovniku po noci asi 2cm vody a by predtim uplne prazdny. Privalove deste jako prase byly u nas v Praze.

Din0
Stálý člen
Příspěvky: 681
Registrován: 14 lis 2012 09:21
Reputace: 421
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod Din0 » 16 čer 2017 13:09

To byly pěkné, ze střechy mi to naplnilo dva sudy, jeden 250L a druhý 120L
Pálí, pálí, to to pálí :firychil: :veryhot: :firy:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 16 čer 2017 13:55

Aby né, teď koukám na čísla z poslední hodiny, víc než 4,4 mm/hod. Jestli to u mne trvalo 7 minut, tak v místě kde bylo měřeno to mohlo trvat tak nak nanejvýš 10, vidím do oblasti kde je ten sražkoměr z okna.
Takže takovýto přival zalejvá krátkodobě, při plné intenzitě, rychlostí i víc než 1/2 litru za minutu na každý m2. Holt je s tím potřeba počítat při řešení odtoku/přepadu květníků/sudu/terasy/pozemku a ještě že to skoro nikdy netrvá déle než pár minut, když se podivám na rekord z Klementina, tak je to dost děsivé číslo:
24–hodinový úhrn srážek: 90,0 mm, 19. červenec 1981
to je 3,75 mm průměr na jednu každou hodinu, dnem i nocí, drsné, hodinová maxima musela tehdá být vysoko nad 10 mm/hod.

btw, jsem se ještě podíval jakou bezpečnostní hodnotu maxima používají pro naše podnebí projektanti pro odtokové soustavy (je k tomu i moc pěkná tabulka intenzity/trvání/četnosti deště), a je to 300 l/sec na hektar, převedeno (poněkud nekorektně) do zahrádkářsko balkónových jednotek je to 1,8 litru na metr čtvereční a minutu.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti