Začátek pěstování, rok nula.

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
Olďas
Stálý člen
Příspěvky: 121
Registrován: 06 srp 2017 18:09
Reputace: 169
Obrázky: 0

Začátek pěstování, rok nula.

Příspěvekod Olďas » 07 říj 2017 19:48

Letošní rok je rokem startovním, co se týče mého pěstování Chilli. Semínka Jalapeňa a Habaněra jsem zakoupil v OBI. O jaké poddruhy se jedná na semínkách nebylo uvedeno. Začátkem března šly Jalapeňa a Habaněra klíčit k oknu. Semena klíčila v miskách pod truhlíky, které byly přetaženy igelitem. Substrát byl z jemně přesetého kompostu. Během třech týdnů skoro všechna semínka vyklíčila. Přesadil jsem do kelímků od jogurtů a koncem dubna šly rostlinky do květináčů, které byly po ruce a rovnou ven. Dvě Jalapeňa byla přesazena do kýblů. Do kýblu ( 5 litrů) bylo přesazeno i jedno Habaněro. Většinu papriček jsem dal ven na zahradu. Pár zbývajících zůstalo doma a střídavě jsem je dával za okno ven nebo na okno zevnitř. Těm se , ale příliš nedařilo. Bohužel tuto fázi pěstování nemám fotograficky zadokumentovanou. Fotit jsem začal, až v srpnu. Tedy pár fotek ze srpna 2017.

Jalapeňo

43086

První zrající paprička Jalapeňo

43088

Byl jsem překvapen jak jsou lusky Jalapeň velké, čekal jsem malé a krátké papričky. O Chilli jsem věděl, že pálí, to bylo tak všechno.



43089
Jalapeňa
43091
Jalapeňa v kýblech
43090

Habaňera. Těm se venku moc nedařilo, Některé jsem nechal doma za oknem, kde z nich nic nebylo. Ze tří Habaněr venku dobře prosperovala jenom dvě. Ty jsou, ale nádherné. Obrázek nedozrálého plodu Habaněro ze srpna.
43092

Habaněro. Fotka z října. Venku se ochladilo a začaly žloutnout listy. Evidentně jim říjnové počasí nedělalo dobře. Proto jsem je přenesl do bytu, aby dozrály v teple.

43095

43097
Detail plod Habaněro
43096
Foceno dnes 7.10.2017.
43126

Tato kytka z těch dvou Habaněr je ta menší, ale tyto její dva plody jsou největší. No není to nádhera?
43127

Habaněro, jedním slovem krása
43125[

Nemůžu se na ně vynadívat

43127

Finále. První várka Habaněr zpracována podle receptu ze zdejšího fóra. Je to chilli omáčka s Jalapeňama.
43098

Závěrem. Tento můj pokus o vypěstování vlastního chilli mě pohltil. Pro příští rok se do toho vrhnu naplno. Už mám vybráno zhruba šest druhů papriček, co bych chtěl sázet. Tedy plánuji více druhů a kytek. Po letošním roce se mým favoritem stalo Habaněro. Je nejen krásné, ale i chutné a skvěle pálí. Příští rok, bych chtěl Habaněr více druhů. Konkrétně Habaněro Red a Habaněro Red savina. No uvidíme.

Dodatek. Protože jsem si poprvé vyrobil ze svého chilli svoji chilli omáčku (recept zde z fóra), musel jsem jít do hospody, kam jsem sezval pár kamarádů., abychom omáčku mohli řádně vyzkoušet. Podával se steak na který se nanesla "Moje chilli omáčka". Výsledkem byl skvělý gastronomický zážitek, kdy omáčka sklidila velký úspěch.
Pěstování zdar. :chilli11:
Naposledy upravil 1 dne Olďas; celkem upraveno 7x.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Začátek pěstování, rok nula.

Příspěvekod Bacula » 07 říj 2017 21:55

Vítám tě a ať se daří. Ta Habanera vysej dříve než v březnu. Mám letos povedená žlutá, jsou na venkovním záhonu a obsypaná kytka.
Bacula

Olďas
Stálý člen
Příspěvky: 121
Registrován: 06 srp 2017 18:09
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Začátek pěstování, rok nula.

Příspěvekod Olďas » 07 říj 2017 22:29

Díky, už se nemůžu dočkat, až začnu sít. Určitě budu vysévat už v únoru. Musím ještě vybrat vhodnou odrůdu Habanero, které se bude dařit venku mimo skleník a fóliovník. Koukal jsem v galerii na ty tvoje žluté a zřejmě je vyzkouším, máš je moc pěkné, stejně jako ostatní odrůdy.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Začátek pěstování, rok nula.

Příspěvekod Bacula » 07 říj 2017 23:05

Nejsem si úplně jistá, jestli ta žlutá nejsou s něčím šmrcnutá, každopádně plodí parádně hodně a velké plody.
Bacula

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Začátek pěstování, rok nula.

Příspěvekod Erben61 » 08 říj 2017 00:22

Ahoj. Vítám Tě na fóru a myslím, že můžeš být spokojen. Vyséval jsi trochu později, tedy chinesky většinou začínáme už v lednu a to jim jěště většina z nás svítí, To si tady samořejmě přečteš. Okouzlila tě Habanera, to je takový standard a klasika, počkej až si vypěstuješ první vraždu, nebo se Ti povede nějaká super plodná odrůda. Takže držím palce a máš dobře nakročeno. :wave: :tiphat:
Naposledy upravil 1 dne Erben61; celkem upraveno 8x.
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Začátek pěstování, rok nula.

Příspěvekod chris » 08 říj 2017 00:43

Zdravím kolego v nulté sezóně :-)
A hodně zdaru do následující, první celé, plnohodnotné.

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Začátek pěstování, rok nula.

Příspěvekod Chozee77 » 08 říj 2017 10:59

Ahoj.. Také sem letos nováček a červená habanera pro mě byla Best of co do chuti a množství plodů :-)
Ale po každodenním tréninkem mě už přestávají protahovat čakry :-D
Jinak příští rok začnu sadit také dříve než letos hned po novém roce...
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

Olďas
Stálý člen
Příspěvky: 121
Registrován: 06 srp 2017 18:09
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Začátek pěstování, rok nula.

Příspěvekod Olďas » 08 říj 2017 13:35

Díky všem. TO Erben61, prohlížím tvá vlákna v této sekci a je to radost pohledět. Je vidět, že ti pěstování přináší radost. Mě totiž taky. Následná konzumace musí být lahoda. Rád vařím a už plánuji, které ze zdejších receptů budu zkoušet. To Choze 77, pro příští rok mimo zmíněných Habaner, bych z těch silnějších odrůd chtěl zkusit Naga Jolokila PC1. Mám, ale trochu obavu, zda mi Chinensesky venku půjdou. Přesto je vyzkouším. Ostatní budu mít Annuumky. Co se týče sázení v lednu, tak jsem vyčetl, že musí být rostlinky pod umělým osvětlením. Tak uvidíme. Pěstování zdar. :chilli11:


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů