Že by molice?

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
elektrik
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 17 črc 2019 06:33
Reputace: 1
Obrázky: 0

Že by molice?

Příspěvekod elektrik » 23 bře 2020 10:06

Ahoj vespolek.
Doma mi začala chřadnout jedna kytka a já blb k ní dal i papričky. Teď jsem si všiml, že kytce nechybí voda, ale napadly jí malý, bílý jebky.
Jednou jsem to už zkoušel "léčit" s preparátem Mospilan, ale ta kytka mi na to málem zařvala. Nechce se mi to znovu opakovat. Nějaký nápad? S ohledem na aktuální stav, kdy se moc věcí nekoupí... :dunno: .

Díky a príma den,

Martin

63973


MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3820
Obrázky: 0

Re: Že by molice?

Příspěvekod MartinS » 23 bře 2020 12:13

Ano molice, za me je to jeden z nejmirnejcich skudcu, stejne jako vrtalky a smutnice.
Mnohem horsi jsou Svilusky - likvidacni a trasenky take dokazou kytku slusne vystavit a hlavne kytka vypada hnusne.

Muj zebricek v neoblibenosti skudcu kde prvni misto znamena nejvic hnus:

1)Sviluska
2)Trasenka/Msice
3)Smutnice - venku neresim, doma by klidne mohla byt na druhem miste protoze to otravuje
4)Chvostoskoci, Molice, Vrtalky, prakticky neresim, vrtalku obcas sejmu zmacknutim listu

Ostatni skudci jsou asi uz mimo me, slimaky v patem patre neresim. Jen mravence - msice.

elektrik
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 17 črc 2019 06:33
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Že by molice?

Příspěvekod elektrik » 23 bře 2020 12:31

Ahoj. Díky za potvrzení.
Snad tvou hitparádu havětí na kytkách nenajdu. Existuje nějaký home-made řešení jak je zlikvidovat? Napadlo mě je pravidelně sprchovat... Co myslíte?

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3820
Obrázky: 0

Re: Že by molice?

Příspěvekod MartinS » 23 bře 2020 12:53

Ja bych to vystrcil ven, postrikal mospilanem a pak zase vzal dovnitr :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Že by molice?

Příspěvekod chris » 23 bře 2020 22:57

Martine, ten tvůj žebříček z fleku podepíšu, mám to uplně stejné.
Btw, co se vrtalek tak ta má u mne specíální postavení, sice je to škůdce ale trochu i užitečné potvora. Tím jak mám i rajčata tak jsem je na chilli nikdy neviděl, vždy si vyberou rajče když mají na výběr. A jejich výskyt je u mne naštěstí střídmý.
Ale především jak jsou jejich chodbičky na listech rajčat velmi dobře vidět, tak mi slouží jako signální živočich, jakmile zahlédnu první světlou vrtalčí chodbičku na nějakém listu, tak vím že si musím zavelet "Battle stations!" a začít opakovaně hledat mšice které se přesně v tu dobu snaží nenápadně obsadit nějakou první chinesku. Jejich šťavnaté listy jim chutnají nejvíce, a navíc se pod ně mrchy jedny taky nejlíp schovají.

S likvidací molic vlastní zkušenost nemám, venku jsem sice asi semtam nějakou zahlédl ale nebylo to nic k řešení, a indoor jsem je naštěstí neměl.

Nicméně zahradnické e-shopy fungují a kamenné prodejny skoro všechny taky. Třeba ta co mám nejblíž se zařídila tak, že doporučují udělat objednávku přes e-shop (ale není nezbytná), následně buď klasický dovoz, nebo klidně osobní odběr (mám to skoro za rohem, jen několik ulic, alespoň si trochu protáhnu nohy), s tím že typicky nepouštějí do projedny (aby se jim tam nesrocovali a nevykecávali se davy), prodej-výdej-zaplacení hned u vchodu kam přesunuli pult. Imho optimální způsob.

Evule
Nový člen
Příspěvky: 42
Registrován: 11 bře 2020 16:52
Reputace: 146
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

Re: Že by molice?

Příspěvekod Evule » 24 bře 2020 10:05

Molice mi vždycky zlikvidovaly fuchsie v bytě.. Snažila sem se hodně, různě... Z domácích možností voda s octem nebo s jarem a kytku umýt..a být trpělivý, a dělat to často.. Jen osprchování nepomůže, oni se ti rozlítnou mrchy..navíc když ti nateče voda i do hlíny-vlhko, to se jim zdá se mi líbí.. Dnes po zkušenostech se mšicemi bych na ně zkusila tymiánový výluh...ale i to je boj "kdo to dýl vydrží". Na lepivé kartičky mi málo kdy "skočily". Mospilan sem nezkoušela. Používám když nějakou zahlídnu hnojící/hubící tyčinky = combi tyčinky proti škůdcům..pro okrasné rostliny.. Teď sem je doma dlouho neměla.. Venku je mám hojně, tam ale nejsou potřeba řešit.. Kytky si vždy poradí..

elektrik
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 17 črc 2019 06:33
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Že by molice?

Příspěvekod elektrik » 24 bře 2020 18:26

Díky. Jdu do boje. Tohle by se dalo myslím vyhrát. Príma den všem a díky.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Antonín a 16 hostů