Ernestovo domácí běsnění 2016

Co jsme vypěstovali v roce 2016
Uživatelský avatar
Ernest
Stálý člen
Příspěvky: 203
Registrován: 23 črc 2015 13:16
Reputace: 10
Obrázky: 0
Bydliště: Střed města Prahy

Ernestovo domácí běsnění 2016

Příspěvekod Ernest » 27 úno 2016 17:24

Ahoj všem co si už začali uvědomovat to volání substrátu...... další kolo je před námi :firychil: :thumbup:

I ja jsem se pustil do tvorby....ale kdo měl možnost si mě číst loni tak asi tuší, že letos bude výzva pro moje paprikové svěřence o stupeň složitější.....nemám balkon ani zahradu a všechna legrace se bude muset letos odehrávat hezky doma...a na chalupě, na zahradách nic netušících obětí a prostě obecně ve squaterském duchu.

Co budu pěstovat...

Začátek je jednoduchý, moje Habanero Orange a zvláštní Habanera Red... obojí jsou úžasné odrúdy, houževnaté, skvěle chutnající, na omáčky perfektní základ...

A protože se mi loni nepodařilo vyvést Habanero Chocolate, tak letos bych rád pár těchto. Koupená semínka jsou na cestě a snad v pondělí bych se měl dostat k sadbě.

Ale nemohl jsem se nějak udržet a nakoupil semena od Habanero Lemon, Naga Morich a Trinidad Scorpion Morugy.....docela klasika, že?

Loni jsem se těšil z daru od IgoVlka :respect: a z úžasných zralých Jolokií...což jsou opravdu perfektni a universalni papričky...ale pro letošek se těším na výměnu semínek a sazeniček 7 Pot Caramel a .....tam ta dam dááá..... Carolina Reapera

Doufám, že vše klapne, už není moc času na přípravy a tak se alespoň pochlubím co už se povedlo a nepovedlo...

Začalo to drobně, domácky, bez vybavení ..
28672

V kartonu od jahodového dzusu ....
28671

Prkenko s ledkama a par fresh folii kolem.... a zdá se, že úšpěšně
28670

Tentokrát už v pařníčku, topení puštěné naplno a s poklopem je vše krásně vyhřáté a zapařené...
9x Haba Orange se 100% klíčivostí .... 6x Haba Red ... a vzadu pár lenochů, co asi už nevyklíčej Jolokia Brown / Chocolate jestli se nepletu
28673
Nerad bych se unáhlil, ale myslím, že ty "hnědky" jsou fail ...

A když se hnědým moc nechtělo, tak sme přidali tři žluté a dvě červené....
28674


A přisvětlování se jen a jen rozšiřovalo ...
28675

Včetně plně modrého nočního režimu
28676

Na poslední fotce je vidět něco velmi zajímavého co jsem vykoukal z internetu ... v určitých vlnových délkách je možné pozorovat změnu barvy listů...
(little edit) v mém případě je to tmavě černá tehdy, kdy sazeničky pohlcují vlnové délky červené a modré tak, že se minimum světla odráží zpět ... odtud tedy ona černá barva.
U červené pak efekt není až takový - rostlina umí zastavit příjem světla a fotosyntézu chlorofilu B a postupně začne světlo více a více odrážet ... alespoň u mě v této fázi růstu.... uvidíme co na to starší rostliny, které umějí červené světlo lépe využít.

Nicméně jsem na ně krutý a světelný cyklus neudržují ... peru to do nich v různých kombinacích světla po celý den :firy:

Byl sem upozorněn na to, že hrání si s ledkama a vytváření osvětlění s regulací mě prý baví více než ty sazeničky ..... nebranil jsem se :-D

Uživatelský avatar
Colostomizer
Stálý člen
Příspěvky: 1084
Registrován: 01 bře 2014 14:45
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Ernestovo domácí běsnění 2016

Příspěvekod Colostomizer » 28 úno 2016 20:06

Jdeš na to vědecky, to se mi líbí :D Tak ať Ti klíčí a rostou!


Tady je Colostomizerovo ... 2014 - 2015 - 2016 - 2017


Bullets
Stálý člen
Příspěvky: 1010
Registrován: 01 bře 2015 20:51
Reputace: 643
Obrázky: 0
Bydliště: kajsik v Goralii

Re: Ernestovo domácí běsnění 2016

Příspěvekod Bullets » 29 úno 2016 08:13

Tvé barevné spektrum je brutální ;) ať se daří protože našláplé to máš pěkně!

Uživatelský avatar
Ernest
Stálý člen
Příspěvky: 203
Registrován: 23 črc 2015 13:16
Reputace: 10
Obrázky: 0
Bydliště: Střed města Prahy

Re: Ernestovo domácí běsnění 2016

Příspěvekod Ernest » 29 úno 2016 21:44

Colostomizer píše:Jdeš na to vědecky, to se mi líbí :D Tak ať Ti klíčí a rostou!
Ac se to tady obcas popira ... papricky jsou takovy maly nuklearni reaktor :-D ... hnojit se bude z krystalu ... sviti jen vlnovymi delkami ... a na konci by to snad mohlo byt i explozivni :jalapeno: :firychil:

Uživatelský avatar
Berry161
Stálý člen
Příspěvky: 308
Registrován: 06 led 2015 00:22
Reputace: 2
Obrázky: 0
Bydliště: zeměkoule

Re: Ernestovo domácí běsnění 2016

Příspěvekod Berry161 » 06 bře 2016 11:39

Ahoj Ernie pěkná práce pokud máš místo taky ti rozšířím druhovou rozmanitost

Uživatelský avatar
Ernest
Stálý člen
Příspěvky: 203
Registrován: 23 črc 2015 13:16
Reputace: 10
Obrázky: 0
Bydliště: Střed města Prahy

Re: Ernestovo domácí běsnění 2016

Příspěvekod Ernest » 12 bře 2016 06:24

Diky Berry, zrovna jsem tento tyden premyslel jak se darilo tve zimovani!

Ja jsem sice na par dni odpadl u pritelkyne a papricky se museli starat o sebe ...ale zatim se nezda ze by jim to nejak vadilo

S tim místem je to velmi zle...pro me to bude dost mozna elektricka sezona. Takze uz ted se desim kolik toho budu potrebovat uskladnit. Protoze preci alespon jednoho Reapera...a konecne Haba Choco...a tu Morugu kdyz tak pekne klicej...a te Fatalii a 7potu se dari dobre...

....no proste jak clovek chce zachovat alespon jeden kus od kazdeho, zacina to byt docela orisek. A debata z lonska o zahradce k pronajmuti se zatim nezda realizovatelna.

Nicmene rostlinky zacinaji pekne nabirat na velikosti..... a dokonce maji spolecnost v podobe poloviny rostlin ze zahradky IgoVlka, ktery ladi formu s rodinou a jehoz kytky ted opatruju pod jednim stropem se svymi. Takze pod ledkama je ted velmi narvano :-) :jalapeno:

Uživatelský avatar
Ernest
Stálý člen
Příspěvky: 203
Registrován: 23 črc 2015 13:16
Reputace: 10
Obrázky: 0
Bydliště: Střed města Prahy

Re: Ernestovo domácí běsnění 2016

Příspěvekod Ernest » 15 bře 2016 02:40

Sic mi někdo snědl čtečku na karty a tak sem se s fotkama zdržel ... zde je par exotických obrázků z té me ledkové diskotéky co letos provozuju :-)

Tady už je naklíčeno a čeka se na trosku silnější rostlinky
29048

Na svůj kelímek tady čekaji:
Carolina Reaper (Otto a pikanterie)
Trinidad Scorpion Moruga - Yellow (SEMO)
Naga Morich (SEMO)
Fatali Chocolate (IgoVlk)

Habamero Orange (Hornbach a semínka z Ernostovych loňských plodu)
Habanero Red (totez)
Habanero Chocolate (SEMO)

A takhle vypadá jedno patro mého GrowBoxu ... coz je stara dvojskříňka ...
29049
většina kytek zde je mých, ale některé z bílých kelímků jsou Igo Vlka

A tenhle foch už je jen Iguv, jeho potvory jsou o dost starší a exotičtější
29050

Dvoukelímek
Používám zajímavou dvoukelimkovou metodu ... první kelímek je držák na hlínu ... druhy je zásobník vody. V ideálním případě tak člověk získá kořeny mimo kelímek - tak jako na obrázku - a může se k rostlině částečné chovat jako hydroponické. Zalévaní je tedy od spoda ... a bud si voda navzlina, nebo pokud kytka uz pusti koreny dolu, tak si ji vytahne sama ....
29051
Opravdu hodně překvapivé je, ze jediná kytka, která mi stihla natáhnout kořeny mimo kelímek, dokáže spotřebovat daleko vice vody a roste opravdu rychleji ...
(teď v noci sem objevil, že už jsou dvě takové)

Zvolil sem - tak nějak z rozmaru, nikoliv z rozmyslu - průhledné kelímky z Tesca ...tyhle jsou obyč 0,37l
29052
Jiffy, ze kterých rostliny vytahovali kořeny prorostli kelímek s hlínou během dvou dnu

takhle jsou kelímky provrtaný ... není to úplně geniální, protože rostlina trosku hůř vodu hledá - snaží se jít kořeny do stran .... takže mám spíše tendenci vodu dolejvat a usnadňovat jim to.

Nicméně, kelímek se zeminou si odsaje vodu co potřebuje ... a pokud bych měl to srdce rostlinky potrápit, vodu by si ve spodním kelímku určitě našli sami a vytáhli by kořínky rychleji ven. Jsem přesto zastáncem vody a častějšího a hojnějšího zalévaní.
Spodky kelímku mam beztak opatřeny keramzitem a substrát velmi hojně prosypaný Perlitem.
Pod vypouklým dnem kelímku se tvoří bublina vzduchu, takže se nebojte, ze by rostlinka stala celou dobu ve vodě.
29053

Teď trošku slov k obsahu ...

Základem je substrát výsevní od Profíka Forestiny... vcelku klasika...
28842

Dosypáno vcelku slušným množstvím Perlitu
28841

28840
Lopatička je pak módním kousek z Alberta ... a musím říct, že je velmi povedená, dobře se s ní sype hlína :thumbup:

Jako pomoc pak slouží Symbivit
28843

Nasypáno a nezapraveno do vrstvy pod povrch
28839
Existují i jiné postupy jak symbivit aplikovat, nejlépe obalit kořeny, ale přeci jen Jiffy to dost ztěžují....

A tady náhled jak rostlinky vypadali před necelými dvěma týdny, chvilku po přesazení
28831
Doufám, že je tam vidět velikostní rozdíl proti dněšku :-)

LED Panely od Ernieho
A ted trosku toho kutilství ...
Aneb co se da všecko nalepit na kus borového prkýnka ...
29054
Tohle je můj domácí grow panel ... tajemství technologie ? ... ŽÁDNÉ ...., prostě jen nalepené RGB pásky ...žádné vymakávaní šířky spektra, jedu jen na modré a červené světlo, .. a to žádné extra červené, nebo ultra tmavé modré natož nějaký CRI faktor ... prostě obyč modré a červené.

29055
Bile pásky jsou pak doplněk - co kdyby - ačkoliv s nimi víceméně nesvitím ... přesto je to výkon navíc, který se může hodit. A hlavně, když chcete vidět odstíny listu, hodí se si přisvítit bíle.

Jen tak pro zajímavost, oba panely dohromady v modre a cervene žerou cca 2.83A při 12V => cca 34W ... to je cca 2,70Kč na den svícení ... a pěstební měsíc pod tímhle světlem by byl tedy za cca 79Kč. Může se to zdát hodně, ale zářivku bych si sem dávat nechtěl ....
(s bilou je to 3,12A a prumerna cena kWh je ted asi 3,71Kč)

Jak rostou
Ostatně tady je ukázka tří menších rostlin
29056
Podle mne vypadají vcelku zdravě, jsou zasypány asi 1cm pod substrát, přesto si nemyslím, že by vykazovali nějaké známky vytahováni se vzhůru. Mají krasne siroke pravidelne listy a vcelku hezkou zelenou barvu.
29057
Jsou celkově krabatější, než Igovi rostliny a lesklejší ... nicméně to bude dané jak druhem tak i svícením bez přestávek.

Zatím nebyly přihnojeny a substrát je pořád výsevní a tedy bez přídavků.

Tahle je myslím v současnosti největší z mých vytahuje kořeny ven z kelímku, zahušťuje v rozvětveních a celkově jde krásně do šířky
29059

Pojďme tedy ještě kouknout do samotného boxu...
29058


Topping
Protože mi tu Igo na hlídání nechal i několik 7pot Katie (snad se nepletu), které měli tendenci se opravdu hodně vytahovat do vzduchu... drze jsem na jednu zaútočil nůžkami.

Přeci mi ten Igo nebude stínít! Neee, nebojte ... jde o další experiment.
Uříznout rostoucí kytek většinu listů a půlku stonku a donutit jí tak zahustit ... a jak se zdá, funguje to velmi dobře! :jalapeno:
Se třema listama nemá kytka problém vyrábět energii a v rozdvojení okamžitě nasadila nové výhony ....
29060

Podotýkám, že fotka je stará dva až tři dny ... a výhony jsou dnes znatelně větší. Asi tak do týdne, by měla být rostlina k nepoznání :-) Už žádné dlouhé bydlo. Takže pokud vám některé rostliny stihly vyrazit přílišně brzy přílišně vysoko, je ideální čas experimentovat s námi .... (tímto se zříkáme jakékoliv právní a jiné odpovědnosti za vaše pošmykané kytky :-D )

Doufám, že se tenhle experiment povede


A jedna zdravotnická třešnička na konci,.... ačkoliv jsem i já i Igo byli líní hledat co je přesně příčinou...
29061
Tahle mě neznámá potvůrka trpí jakýmsi defektem listů ...přestože roste suprově a zahušťuje se, je buď geneticky trošku mešuge, nebo se jí stalo něco nepěkného v dětství. Vypadá to jako přelití dle žlutých fleků, nebo jako deficit .... přesto s ní nebylo zacházeno odlišně a je tedy anomální.
Pod modrým světlem je pak krásně vidět, že jí v listech na mnoha místech zcela chybí chlorofil a tak má asi i deficit ve výrobě energie ... ale drží se moc pěkně.

Děkuji za pozornost, těším se na reakce a dotazy

Kiko
Nový člen
Příspěvky: 41
Registrován: 16 led 2016 11:29
Reputace: 18
Obrázky: 0
Bydliště: Vyskov

Re: Ernestovo domácí běsnění 2016

Příspěvekod Kiko » 15 bře 2016 08:03

Ahoj Ernest,

vidim ze si o druhej este nemohol spat , aby si ma mohol potesit tvojim prispevkom :) Tvoj prispevok som naozaj zhltol - a to doslovne :)

Vsimol som si, ze pouzivas takisto kelimky z Tesca :) Ja ich mam takisto, ale uprimne platit za 16 kusov 32-36 KC mi pride vela... Takisto ked som zistil, ze korienky cez kelimky uz paradne vidno, som prelepil kelimky nepriesvitnou lepiacou paskou. Niekde som cital, ze korene na svetle/vzduchu maju tendenciu zkornatiet. Neviem co je na tom pravdy..

Tvoj LED grow pasik sa mi paci. A to velmi. Z toho co som pochopil su to obycajne lepiace LED pasky. Ale pre mna, ako cloveka co sa do elektriky rozumie ako do fungovania jadroveho reaktora , by bolo nemyslitelne to napojit dokopy :) Mozno dalsi rok...

Rastlinky mas naozaj paradne, vidno ze sa o ne staras ( ak neratam tvoj vylet k priatelke, co dufam tvoj vztah s paprickami nijako nenarusi :D ) . Drzim Vam palce ( tebe aj rastlinkam ), aby ste to dotiali do uspesneho konca s velkym mnozstvom PLODOV vasej lasky :)
Naposledy upravil 1 dne Kiko; celkem upraveno 15x.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2016“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti