Príliš veľa slnka?

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
michaelaaa
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 17 čer 2021 13:06
Reputace: 0
Obrázky: 0

Príliš veľa slnka?

Příspěvekod michaelaaa » 17 čer 2021 13:39

Dobrý deň,

som začiatočník a potrebujem radu čo sa týka slnka. Papričkám sa celkom darí, mám habanero orange, jamaicu, hallow eve a jalapenos. Mám ich na balkóne orientovanom na juh, kde na nich celý deň pečie (cca od 10-15:30) :firychil: . Podvečer a v noci sú vždy krásne, ale cez deň sú zvädnuté a vyzerá to, že ich priame slnko velmi stresuje. Poobede sa vždy pozviechajú a sú krásne. Mám ich nejako zatieniť? Je takáto reakcia normálna? Ďakujem

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2128
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2435
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Príliš veľa slnka?

Příspěvekod gandalf » 17 čer 2021 14:31

Můžeš jim trochu přistínit, třeba starou záclonou.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Príliš veľa slnka?

Příspěvekod radkiii » 17 čer 2021 18:47

A není to tým, že majú málo vody a pozviechajú sa na večer po svojej dennej dávke vody?

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Príliš veľa slnka?

Příspěvekod chris » 17 čer 2021 20:00

Ono je pár dní před letním slunovratem plus jsou tropické teploty, kytky prostě nemusí stíhat sát kořeny vodu kterou potřebují pro růst a k tomu zároveň i pro radikálně zvětšený odpar z listů když otevřou póry nejen pro fotosyntézu, ale teď i pro ochlazování odparem.
Druhý možný důvod je, že růst nadzemní části dočasně předběhl růst kořenů. Obvykle je to kombinace obojího.
Docela často to vídám na vrcholu léta u mne na rozpáleném balkóně i v samozavlažovácích s plnými zásobníky, kde vody opravdu není nedostatek. A pokud se vzápětí večer/přes noc srovnají, tak bych si tím hlavu nelámal, během pár týdnů by se to mělo srovnat samo až se přizpůsobí rozsah kořenů rozsahu nadzemní části.
Při dostatečné zálivce samozřejmě, pokud kytky naplno odpařují vodu i pro své ochlazení, tak se zvedne potřeba vody skoro na trojnásobek.

Btw, ono se to (povadlost přes poledne) děje i při pěstování ve volné půdě, ale na balkóně má člověk kytky pořád na očích a tak si více všímá i drobných krátkodobých změn. :)

edit: Jsem si říkal že bych to měl mít někde v pěstebním vlákně z minulých let nafoceno a popsáno... a taky že ano: post71329.html#p71329
47769

Pepino
Stálý člen
Příspěvky: 124
Registrován: 07 úno 2021 19:34
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Střední Čechy

Re: Príliš veľa slnka?

Příspěvekod Pepino » 17 čer 2021 23:27

Tohle je jeste vpohode, pokud si vzpomenu, zitra vyfotim tabasco, ktery vzdycky vypada ze to proste nemuze prezit a vzdycky se zmatori....

Pepino
Stálý člen
Příspěvky: 124
Registrován: 07 úno 2021 19:34
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Střední Čechy

Re: Príliš veľa slnka?

Příspěvekod Pepino » 18 čer 2021 19:18

Tak jsem si vzpomel, ale temer zadne zvadnuti se nekonalo....

Bezne jsem zalyval jen rano a vzdy kytky behem vedra zvadly, ale tentokrat jsem zalil vcera vecer i dnes rano a kytky to vedro davaji mnohem lepe....

michaelaaa
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 17 čer 2021 13:06
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Príliš veľa slnka?

Příspěvekod michaelaaa » 22 čer 2021 09:11

Nemyslím si, že by to bolo tým, že málo zalievam - ozaj sa snažím zalievať pravidelne a dostatočne. Venujem im veľa pozornosti :) Skúsim zaliať večer aj ráno, podľa inštrukcií, a uvidím, či im bude lepšie. Možno si naozaj po pár týždňoch zvyknú a budú to znášať lepšie. Inak sú krásne, až na pár momentov cez deň, kedy vyzerajú ako mŕtvolky :D

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3821
Obrázky: 0

Re: Príliš veľa slnka?

Příspěvekod MartinS » 22 čer 2021 09:41

Nekdy je lepsi potezkat kvetinac, tak se to nejlepe odhaduje, kolik ma kytka jeste vody.
Obcas svesi listy diky slunicku, a pritom normalne je v substratu vody/vlhkosti dost a vecer se pak samy srovnaji.

Bezne neni potreba zalevat kazdy den, pokud jsou rostliny takto male relativne.
Neco jineho je, kdyz mas 2 metrovou Aji v plnem rozpuku a jsou vedra, tak napriklad v 15l kvetinaci ji das denne 1-2l klidne.

Male keriky do jednoho metru v 15l kvetinaci zalevam i v techto vedrech maximalne 2-3x tydne.
Jak jsem pak psal, tak s tim jak rostlina vyroste, tak pak je to samozrejme jine. V malem kvetinaci na balkone (10-12l) je to pak klidne kazdy den nebo obden.
Proto uz nemam mensi kvetinace nez 15l textil. To aby kytky prezily i vikend veder, kdyz budu pryc. Ony nepotrebuji nutne tak velke kvetinace, viz nas machr Tea racer, problem je ale spise pak prave s tim stihat zalevat velke kere v malych...
I to je duvod proc jsem vetsinu malych textilu rozdal.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů