TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 09 dub 2021 13:01

Psal jsem to už TeaRacera, jsem rád, že zrovna tak u tebe čtu, kdy vyséváte rajčata, já už myslel, že konec března je pozdě. Letos je zkouším prvně, rajčata a okurky byly vždy v režii dědy, tak jsem se o to, kdy je hodit do hlíny moc nestaral. :thumbup:
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 10 dub 2021 13:39

Mno letos jsem je dával o pár dní později než předchozí roky, typicky rajčata vysévám pár dní po jarní rovnodennosti, někdy okolo 25. března. Klasicky termín na Pepíka je pro moje podmínky maličko moc brzo, nemám pak pro ně dostatek místa u oken na posledních 7-10 dní než jdou ven.
A to přitom dávám kytky ven o pár týdnů dříve než je běžné (samozřejmě dle průběhu počasí a nadějnosti předpovědi). Kdybych dával ven klasicky "až po zmrzlých" tak bych určitě vyséval rajčata až na přelomu březen/duben. Rajčata jsou rychlíci, během pár týdnů dorostou a překonají výškou i baccatum kytky. :)

Letos je stav ke dnešku takový, že:
Na jednu stranu bylo teď 5 dní v kuse kdy tu každý den sněžilo. Po dopadu na zem to sice tálo, ale i tak. Něco takového v dubnu nejen že nepamatuju za celou dobu co na balkóně pěstuju, ale marně vzpomínám kdy/jestli to tu vůbec naposledy bylo. Takže pohoda, nebylo kam spěchat.
Na druhou stranu se mi klíčení rajčat v posledních dnech maličko zaseklo, některým odrůdám se nějak nechce vykouknout. :(
A když člověk vysévá v hodně pozdním termínu, tak si tím nenechá žádnou časovou rezervu na druhý pokus, na dosev. Zítra to musím zkontrolovat, a co nebude venku tak buď dosev na poslední chvíli nebo výsev náhradníka.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 21 dub 2021 16:06

Stav ke dnešku:
- nějak mám na kytky málo času, každých pár dní mi do toho vleze něco typu "všeho nech a řeš teď tohle..." a na kytkách je to vidět. Sice jakžtakž dobrý, ale mohlo by být rozhodně lepší, především co se pravidelnosti a přiměřenosti výživy týče (viz listy níže na fotkách).
- počasí pro mne bylo poprvé za několik let docela hádankou. Vůbec jsem si netroufal odhadovat jestli ty kosy co doteď byly jsou ještě první dubnová vlna, už druhá dubnová vlna, nebo co vlastně. A tím pádem kdy vlastně letos začít uvažovat o vyslání prvních kytek ven. A jsem hodně rád že jsem pro letošek vynechal předskokany, posledních minimálně 14 dní bych se akorát díval na to jak stagnují, skomírají, a umrzají.
- ke dnešku věřím tomu že letos se prostě spojila první a druhá studená vlna do jedné dlouhé pošmourné a nepříjemné doby.
- tím pádem je čas uvažovat o postupném a opatrném vyhnání prvních kytek ven, v předchozích letech jsem míval ke dnešku venku už celý hlavní peloton.
- blbé je že poslední týdny fakt nebylo počasí na otužování na slunce, teprve včera a dnes se kytky znovu podívaly ven, celkem byly venku jen čtyřikrát, budou hodně citlivé a nenavyklé. Nezbude než znovu spáchat nějaké to provizorní přistínění, což je věc které jsem se letos chtěl vyhnout.
- klíčení rajčat prakticky zopakovalo ten nezvyklý průběh co byl u chilli. Buď naprostá paráda (100% klíčivost a vylezly přesně v očekávaném čase) nebo ani ťuk, a nic mezi tím. U rajčat mne to překvapilo ještě více než u chilli a marně dumám proč se letošek zjevně poněkud liší od předchozích let.

Chilli kytky ke dnešku:
72909
Celkový pohled.
První tři baccatum kytky už dneska musely dostat dlouhé špejle :) bez toho by bylo slunení při tom větříku co pofukoval docela problematické.

72906
Chinesky jsou letos asi nejvíc spokojené.
A Peperoncino vzadu už má opět naprosto zjevný hlad, obě kytky jsou letos ty nejnáročnější na výživu z celého pelotonu.

72908
72907
Baccatum se ke dnešku moc hezky samy rozvětvují.

Uživatelský avatar
lazar
Stálý člen
Příspěvky: 916
Registrován: 11 srp 2020 12:38
Reputace: 2972
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod lazar » 22 dub 2021 07:30

Hezky ti to jede :thumbup:
Každé sousto je lepší než to poslední.. :angry1:
> foto 2021 < - > foto 2022 <
> foto 2023 < - > foto 2024 <

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod petr.polasek » 22 dub 2021 08:31

Pěkné kytky, ať to roste :respect:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 25 dub 2021 20:12

Tak rozhodnuto, zítra a pozítří po odpoledních oživím substrát pro další dva truhlíky, a ve středu 28. půjdou (pokud tedy předpověď vydrží) první kytky ven. Tím pádem budu začínat letošní venkovní sezónu o 7-10 dní později než v předchozích letech.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 30 dub 2021 15:31

Vůbec se mi nelíbila předpověď větru na čtvrtek, tak jsem odložil výsadek první části pelotonu až na dobu kdy se fronta přežene. Takže první kytky šly ven až dnes. Obě chinesky (jedna už si ještě před přesazením stihla spálit první list), čtyři anumky (Shishita a Peperoncina), a Stupické rajče (nakonec jsem nechal obě sazeničky).
73096
Anumky (vpravo) už jsou na svých finálních pozicích, se zbytkem je plán takový, že se budou kytky několik dní schovávat tady v polostínu a zvykat si na slunce. A pak je spolu s truhlíky přemístím na finální místa, a sem půjde další část pelotonu. Plán je to sice pěkný, ale mám dost pochybnosti jestli bude fungovat, tady v polostínu by potřebovaly pobýt něco okolo 10 dní, a to není moc pravděpodobné, během pár dní dojde na baccatum, už teď jsou delší než by bylo potřeba aby mohli postupně prorůst oporou. Letos budu muset asi použít obrácený postup až budu dávat opory, tj. proplétat vodorovné bambusové opory mezi kytkami. :)

U anumek mi letos vyšel termín finálního přesazení moc pěkně, kytky zrovna teď otevírají první květy, ±60 dní od výsevu.
73095

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 05 kvě 2021 11:33

Potřeboval bych dát ven zbytek pelotonu chilli a veškerá rajčata, ale počasí poněkud dost nespolupracuje. Na to abych na balkóně oživoval substrát pro zbývající sloty truhlíku potřebuju volný minimálně půlden kdy nepadá déšť ani nefouká vítr. Což je přesně popis počasí posledních dní, buď leje jak z konve (v neděli tu spadlo tolik vody že se prázdné samozavlažováky neosazené sloty naplnili vodou až k přepadovým odtokovým otvorům vodních zásobníků), nebo alespoň co pár minut poprchává právě v takové intenzitě, aby se z případného rozprostřeného substrátu při oživování stala břečka pomalu odtékající z celty do kanálku balkónu. A nebo, když zrovna neprší, tak fučí vítr tak, že by substrát během pár minut rovnoměrně rozprostřel po celé ploše balkónu.
Takže to ke dnešku vypadá, že druhá půlka kytek a rajčata nebudou mít šanci dostat se ven dřív než propuknou ty celodenní jasna a teploty 20+ které hlásá předpověď na konec tohoto víkendu. Už to vidím, to zas bude letos spálenin. :(

První parta co už je několik dní venku se statečně snaží, několik nejvíce exponovaných listu (hlavně u Shishit) vzalo za své při jednom nočním propadu teplot, a pondělní vítr byl přesně na té hranici, že kdyby jen nepatrně zesílil, tak by začal chineskám v poryvech trhat jejich veliké listy. Několik jich mají natržených, ale naštěstí jsem truhlík s chineskami preventivně přesunul před příchodem fujavice na finální pozici do mírného závětří, takže utržený není ani jeden. :)


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů