malé plody bez semínek

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
jirik123
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 21 dub 2020 15:09
Reputace: 0
Obrázky: 0

malé plody bez semínek

Příspěvekod jirik123 » 13 srp 2020 11:54

ahoj. pěstuju několik odrůd, většina papriček mi vyrostla malá (cca 1/3 proti tomu jak mají být velké) a uvnitř bez semínek. dobře se daří jen jalapenu. co jsem udělal špatně?

problémové jsou habanera, elephant trunk, manzana, squash jamajican, filious blue.....

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2241
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3674
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: malé plody bez semínek

Příspěvekod Bacula » 13 srp 2020 14:04

Zkus sem dát fotky celých rostlin....takto těžko říct...
Bacula

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3581
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3848
Obrázky: 0

Re: malé plody bez semínek

Příspěvekod MartinS » 13 srp 2020 16:20

Bez seminek neni na zavadu, (to je spise benefit) co bych za to dal. Male i v botanicke zralosti? Tj v plne finalni barve?
Velikost kvetinace, hnojeni, podminky? Na vsem zalezi...

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: malé plody bez semínek

Příspěvekod chris » 13 srp 2020 19:27

Typicky jsou pidiplodíky s minimem semínek (nebo úplně bez nich) výsledkem toho když je začátkem sezóny bídné počasí a celkově nic moc podmínky. Kytky se pokusí rychle něco dozrát, což se jim sice podaří co se týče stěny plodu, ale semínka se nevyvinou. Navíc je to typicky v době kdy je nouze o opylovače a celkově podmínky pro opylení květů bídné.
Zrovna letos na to byl docela typický rok, pár takových plodů jsem letos našel skoro na každé odrůdě.

Blbé je když se kytka v téhle fázi zasekne a po zlepšení podmínek se jí nechce se rozběhnout, resp. jí to trvá nepřiměřeně dlouho (3-4 týdny).
Tohle je důvod proč řada lidí doporučuje první květy vyštipovat aby se mladá kytka zbytečně brzy nezaměřila na dozrání pár plodů. Tohle já nikdy nedělám, ale při letošním průběhu chápu proč se někomu (v jeho podmínkách) tenhle postup osvědčuje.

Modelově to u mne bylo letos Mulato Isleno, nechal jsem kytce všechny 4 první květy=plody (což bylo na tak malou kytku velkoplodé odrůdy fakt hodně) a výsledek je to, že jsou sice už dávno plně dozrálé, ale byli jen 1/2 až 1/3 standardní velikosti. A teprve až před pár dny se kytka konečně znovu nadechla k dalšímu růstu a nasazování nějaké další várky plodů. Tj. v takovém tom váhavém stavu kdy ani nenarůstá do výšky či objemu, ani nenasazuje nové plody byla skoro celé 4 týdny.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 14x.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: malé plody bez semínek

Příspěvekod petr.polasek » 14 srp 2020 08:50

Chris: lépe bych to nenapsal.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů