TerasovaSahara - 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 12 bře 2020 13:34

Pár poznámek:
Chcípáček Chinchi Amarillo to, celkem dle očekávání, po pár dnech zabalil. Nedal přechod z prostředí vysoké vlkhosti v klíčišti do bytových podmínek. Prima zkušenost do budoucna, kdybych někdy potřeboval opečovávat nějaký semenáček nenahraditelné velevzácné genetiky, je zjevné že by mu bývala zvýšila šance nějaká forma pidiskleníčku, třeba z hrdla pet lahve, či něčeho podobného, aby pro něj přechod do nižší vlhkosti nebyl tak rychlý.

Poté co jsem ochutnal poslední várku kimchi jsem si už jist, že mi Mulato Isleno postupuje do (zatím nevelkého) týmu každoročních stálic. Doteď jsem ho měl/chtěl mít jednou za dva roky, ale do kimchi půjde jako jedna ze složek mého chilli mixu skoro vždycky, a tím pádem mi zásoby sušeného začnou mizet výrazně rychleji.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 12 bře 2020 23:10

Z přezimovaného substrátu něco málo vylezlo/vylétlo, žlutá lepová destička se pomalu plní, ale zatím je to lepší než jsem se obával. Uvidíme tak v polovině příštího týdne. V každém případě na tom jsem a i budu podstatně lépe než třeba tenhle chlapík (foto: bbc/epa, cca 200 km od Nairobi). :-)
Obrázek

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 13 bře 2020 19:13

Hodil jsem dneska podvečer kritickým okem na barvu listů nejstarších sazeniček a došel k názoru, že by jim prospělo trochu více dusíku. Takže příští zálivkou počínaje přecházím na klasickou různorodou stravu pro sazeničky co se mi osvědčila v minulých letech, tj. už stejné spektrum jako ve zbytku sezóny, jen ve slabších koncentracích. Do osvědčeného mixu mi zatím chybí žížalí čaj, a několik týdnu to tak nejspíš ještě zůstane, takže ho kdyžtak dočasně nahradím VitalityKomplexem, byť to není uplně rovnocenná náhrada domácího pomalu skapávaného žížalího čaje.

Dnes podvečer taky začaly vykukovat první indooor bazalky. 6 dní od výsevu. Takže teď večer přeorganizováno zavěšení přísvitu, od teď bude svítít (stejně jako v minulém roce) hlavně na lupení a jen sekundárně na chilli sazeničky. Vyšlo to imho tak akorát, za týden je rovnodennost.

A taky jsem kouknul na předpověď, vypadá to že během víkendu projde ta klasická mrazochladová březnová vlna kterou jsem předpokládal a kvuli které jsem ještě nechtěl vysévat salát. A zlatý déšť v okoli už taky začíná kvést. Takže jakmile studená fronta přejde, odhadem tak v půlce příštího týdne, tak vytáhnu na balkón první truhlík, oživím první část loňského substrátu, a někdy v druhé půlce příštího týdne vyseju salát a nastartuju letošní balkónovou sezónu.

A taky zjišťuju, že pokud budu i nadále požírat kimchi stejným tempem, tak budu muset koupit buď druhou kvasnou sklenici nebo nějaký miniaturní zelák. Jedna várka týden kvašená ve sklenici co je velikostí tak akorát na jedno pekingské zelí na vstupu zmizí během následujícího týdne zcela spolehlivě. Nejspíš to vyhraje druhá stejná sklenice, vejde se tak akorát do chladničky, takže jedna várka by kvasila v bytové teplotě, druhá by dojížděla v chladničce a byla průběžně ujídána. Nemluvě o době v druhé půlce roku, kdy bude jedna tahle sklenice obsazena fermentací srirachy. Náštěstí mám prima výmluvu že tím vlastně mohutně podporuju imunitní systém, a to je v dnešní době rozhodně potřeba. :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 14 bře 2020 22:15

Člověk míní, edikty mění. Výsledkem toho že si Vitality komplex pár týdnů teď nekoupím je to, že jsem dneska podvečer přinesl sazeničkám litřík poctivého domácího žížalího čaje z kamošova nevyužitého zimního přebytku. :D
Njn, holt má, narozdíl ode mne, k dispozici prostor, kde mu žižalky během zimy nepomrznou ani v malém kyblíkovém homemade vermikompostovadle.
A litřík je množství které (coby jedna ze složek rozmanité výživy) pro těch mých pár raj&pak sazeniček vystačí nejen na celou dobu předpěstu, ale ještě i zbude na několik týdnů po finálním přesazení ven.

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2206
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4526
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Pedro » 14 bře 2020 22:45


Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2206
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4526
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Pedro » 14 bře 2020 22:47

https://m.alza.cz/hobby/agro-vitality-k ... 47.htm?o=1
Tady by to asi objednat šlo. Taky ho mají v Globusu.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 15 bře 2020 00:00

Hele díky, tohle mi nějak nedocvaklo, totiž, nemám vůbec ve zvyku kupovat zahrádkářské věci online, mám v okolí dostatek kamenných prodejen.
A i když já to už nepotřebuju, tak pro řadu lidí je v tuhle chvíli online nákup vlastně jedinná zbývající metoda jak pořídit věci co jim zrovna chybí pro předpěst.

Btw, shodou náhod mám letos nakoupeno prakticky vše co budu potřebovat minimálně na první půlku sezóny už dost dlouho, s pro mne nezvyklým předstihem. Když jsem to koncem loňského roku a začátkem letošního kupoval, tak jsem měl trochu pochybnosti jestli neblbnu a zbytečně si neplním miniaturní sklep. Pro těch mých pár balkónových kytek totiž nepotřebuju ničeho kupovat tolik aby už mělo smysl řešit korunové rozdíly v cenách. Narozdíl třeba od nějaké středně velké zahrady, tam se to nasčitá kvuli množství a i z drobných rozdílů jsou rychle rozdíly ve stovkách korun.
Když ale teď sleduju vývoj tohoto týdne, tak jsem hodně rád že vše co moje balkónové kytky budou potřebovat v nejbližších měsících už dávno překáží ve sklepě. :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 17 bře 2020 14:44

Asi se budu muset smířit s tím, že existuje nějaký celogalatický důvod proč bych prostě neměl mít indoor rajče předskokana. Zřejmě by to vedlo k narušení řádu a rovnováhy vesmíru či tak něco. :wink: Takže existuje všemocná, neviditelná, vesmír prostupující síla, které se stará o to, aby se u mne takové předčasné rajče nevyskytlo:
Předloni jsem ho zlomil.
Loni jsem si na na to dával pozor, tak pro změnu scíplo na neurčenou chorobu.
Letos jsem si dával pozor na prostředí ve kterém poroste aby choroba nedostala šanci. Takže se nějakým záhadným způsobem dostala OBĚ semínka ven z tablety ačkoliv nebyla vyseta těsně vedle sebe. Za ty čtyři roky a více než 100 tablet se nic podobného nikdy nepřihodilo. Ani s jednou tabletou, při žádném způsobu uržování vlhkosti tablet. A to jsem letos vyséval dokonce o maličko hlouběji než loni... Kdyby to nebylo v uzavřeném pařníku tak bych si myslel že tam vlezlo něco hrabavého a prostě je vyhrabalo a vyhodilo z tablety ven...
Když jsem před několika dny objevil na dně pařníčku dva volně se válící klíčky tak jsem děsně dumal odkud a jak se mi mohlo podařit tam vysypat během klíčení chilli nějaká dvě neznámá semínka... Klíčky jsem samozřejmě vyhodil, nemám prostor pro náhodné neznámé rostlinky. V tu chvíli mne vůbec nenapadlo že by to mohla být semínka rajčat (ačkoliv mělo, byli to 4 dny od jejich výsevu), o to už se Auditoři Reality (či které vlastně bytosti to u mne hlídají) postarali, abych v tu chvíli myslel na úplně jiné věci.

Inu dobrá, pokorně akceptuji, stejně jako v minulých letech budu mít nakonec všechna rajčata vyseta až v klasickém termínu.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti