TerasovaSahara 2017

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 17 čer 2017 17:03

Ach jo. Vím o tom nebezpečí, začnu to preventivně řešit, píšu tady o tom, vím že je poslední dny vedro a k tomu san marzano nasazuje masivně plody, a pak si stejně včas nevšimnu že mi na rajčeti propuká nedostatelk vápníku alias suchá hniloba v celé své "kráse".
To že první postižený plod, s už bohužel zcela černou špičkou, je otočen ke zdi a schován mezi svými většími brášky není omluva. A samozřejmě první vijan, nejstarší plody, už jsem se těšil jak zanedlouho zčervenají a bude se ochutnávat.
Mno nic, jeden plod z 5 na vijanu je na odpis, u druhého odhaduju šance tak 50/50, ostatní vijany to ještě nepostihlo, mohlo být horší, mohl jsem si toho všimnout až někdy v pondělí, nebo to mohlo začít u jala. Takže dneska vápník, tudíž wuxal cal, v plné dávce, zítra a pozítří v homeopatické.
A hlídat! :bashead:

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod JurassicChilli » 17 čer 2017 17:25

Keďže suchá hniloba je fyziologická porucha výživy a nie skutočná choroba, tak ja som postihnuté plody normálne konzumoval. Samozrejme je to kozmetická vada na kráse a je dôležité rastliny vyživovať tak aby k suchej hnilobe nedochádzalo, ale chcel som len napísať, že keď už takého postihnuté plody vzniknú, tak nie je vyslovene nutné ich zahodiť. Po vyrezaní suchej hniloby aj s kusom zdravého pletiva sa dajú normálne konzumovať. Pozor ale na zámenu s plesnivým rajčaťom! Plesnivé rajčatá sa nesmú jesť ani po vyrezaní poškodenej časti plodu.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 17 čer 2017 17:37

Inu, nebylo to zrovna na viditelném místě..
39226

Dík za útěchu, máš pravdu, za trest si dám první ochutnávku právě tento přední načatý...tedy, jestli to rozchodí a dozraje.
39229

Tento druhý, zadní plod má možná ještě šanci, mno když nic jiného tak to bude škola toho jak to probíhá.
39230

Ještě že jala nerostou tak zběsile rychle, pro ně jsem to podchytil včas
39225


chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 18 čer 2017 16:48

@Tea Racer: Děkuji za pochvalu sensei.
Máš na nich také svoji zásluhu, donedávna jsem neměl přístup k točenému žížaláku, takže jsem před pár týdny dal na tvoje doporučení ve vláknu hnojiv tady na fóru, a mezi jiným dostávali i univerzální Vitality komplex. A zjevně jim chutnal :-)

btw, zdá se, že léčba rajčete vápníkem začíná po 24 hodinách zabírat, rozbředlé tkáně se už opět zpevňují a poškození se moc hezky lokalizuje:
39262

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 18 čer 2017 19:16

Tak rostlinky od seminka, jala a peperoncino (nebo snad raději zatím jen "italka"), dobudovali kořeny, přežili ptáka okusováka, a řekli si že teď je čas "trošku" růst...

15 dní zpět:
38925

a včera:
39227
:jalapeno:


chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 21 čer 2017 13:29

Takový dotázek: jak se pozná "technická zralost" u jalapena?
Tak, že se člověk už neudrží a jednu ochutná? :-)

Předskokanka jala má aktuálně pomalu víc plodů než listů, u několika prvních už mám tak 2 týdny dojem (přesný kultivar nevím, takže jen odhaduju) že dosáhli finální velikosti, a huba je mlsná...tak že bych kytce trošku odlehčil :-)

btw, sice se obávám že to bude nějaký F1 hybrid, ale kytka plodí luxusně, stavbu má ukázkovou, výšku pro moje podmínky optimální, tak chci i přes to riziko taky nechat pár prvních plodů do plného dozrání na semínka. Květy byli velmi ranné, čmeláci a spol. si mne zařadili do pravidelné trasy až o pár týdnů později, tak je snad šance.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů