Je to parazit, není to parazit???

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Je to parazit, není to parazit???

Příspěvekod Scoville heat unit » 09 črc 2014 23:31

Jako novic jsem začal dost pozdě. Habanero se mi však zdá v pohodě...

gallery/image.php?mode=medium&album_id= ... e_id=18645" onclick="window.open(this.href);return false;

Na listech se začaly v poslední době objevovat světlejší skvrny, které přecházejí v hnědou a následně vypadnou a vytvoří díru. Okraje některých listů se zbarvují do hněda.

gallery/image.php?mode=medium&album_id= ... e_id=18648" onclick="window.open(this.href);return false;

gallery/image.php?mode=medium&album_id= ... e_id=18647" onclick="window.open(this.href);return false;

gallery/image.php?mode=medium&album_id= ... e_id=18646" onclick="window.open(this.href);return false;

Otázky zní: Je to parazit? Jaký? Jak ho zničit?

Uživatelský avatar
vavy.p
Stálý člen
Příspěvky: 457
Registrován: 13 úno 2014 17:18
Reputace: 4
Obrázky: 0
Bydliště: Velká Bíteš
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to parazit, není to parazit???

Příspěvekod vavy.p » 09 črc 2014 23:46

NEMYSLÍM ŽE BY ŠKŮDCE, TAKHLE VYPADA NA OKURKÁCH PLISEŃ, NA PAPRIČKÁCH JSE JI JŠTĚ NEMĚL.

Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Je to parazit, není to parazit???

Příspěvekod Scoville heat unit » 10 črc 2014 10:37

Tak ještě jednou, tentokrát s obrázky a ne s odkazy.

Ač jsem začal pozdě, habaneru se podle mne docela daří:

18645

Na listech se začaly objevovat světle zelené skvrny, které někde přecházejí ve žlutou až hnědou a občas vypadnou a zbude po nich díra:

18646

18647

18648

Je to způsobeno parazitem??? Nebo sluncem a je to OK??? Povedlo se mi rostlinku párkrát spálit sluncem, pár listů opadlo. Teď už je silnější a při slunných dnech si užívá i 8 h přímého slunečního svitu. Pro urychlení růstu hnojím postřikem na list směsí: Substral na rajčata (N:P:K:MG = 9:9:27:3) + kostní moučka (Ca) + lignohumát. Šedé skvrny na listech jsou způsobeny nevstřebanou kostní moučkou.

Má smysl provést preventivní postřik proti sviluškám a třásněnkám? Uvažuji o přípravku Vertimec nebo Mospilan. Podotýkám, že substrát jsem nepekl.

Uživatelský avatar
proki73
Moderátor
Příspěvky: 909
Registrován: 03 dub 2013 22:00
Reputace: 36
Obrázky: 0

Re: Je to parazit, není to parazit???

Příspěvekod proki73 » 10 črc 2014 11:19

taky jsem to měl na habaneru ve foliaku a nějak se to spravilo samo

Uživatelský avatar
Colostomizer
Stálý člen
Příspěvky: 1084
Registrován: 01 bře 2014 14:45
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Je to parazit, není to parazit???

Příspěvekod Colostomizer » 10 črc 2014 11:22

Ty skvrny jsou nekrotické části listu, které se postupně odlučují a vznikají díry. Já bych Ti doporučil následující:

1) Na slunce to nevypadá.

2) Může to být způsobeno nějakým savým vetřelcem (třeba zmíněnou třásněnkou). Pod listy ses díval? Pod většinu listů? ;) Pokud tam nic není, pokračuj k bodu 3.

3) Zvaž použití uvedených hnojiv a efektivitu jejich kombinace. Poškozené listy mohou být i projevem dysbalance v mikroprvcích. Máš ve hnojivu spoustu draslíku, který Tvoje rostlina evidentně na konci růstové fáze nepotřebuje. To hnojivo je spíš na plodící rajčata než na papriky, které ještě ani nezačaly kvést. Nadbytek draslíku může brzdit příjem mikroprvků včetně kalcia, které se snažíš dodávat zvlášť kostní moučkou. Může to spolu různě interagovat a nikdo Ti předem neřekne jak. Navíc je otázkou, jak se vlastně kalcium vstřebává ve formě kostní moučky přes list. Já bych se na kostní moučku vykašlal a jednou za čas použil kalcium v chelátové formě přímo na list. A použil bych hnojivo na růstovou fázi paprik nebo na květ.

4) Pokud nepomůže změna hnojení, možná je i infekce bakteriemi nebo plíseň. Ale spíš bakterie, plísně dělají větší a koncetrické struktury ...

:tiphat:


Tady je Colostomizerovo ... 2014 - 2015 - 2016 - 2017


Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Je to parazit, není to parazit???

Příspěvekod Scoville heat unit » 10 črc 2014 18:05

Dík za radu všem!

2 Customizer:

ad 1) Nezkušeně jsem dával habanero na slunce na terasu, když teplota na terase ve stínu se blížila 40°C. Rostlina měla už asi 6 pater listů, ale mohlo to s ní zamávat. Taky to pár listů odneslo a pár ohořelo. :smoketoil:

ad 2) Díval jsem se pod 95% listů a nenašel jsem vůbec nic. :dunno:

ad 3) Zahradník v zahradnictví mi doporučil tuto kombinaci a vypadal, že ví, o čem mluví (sám je prý pěstitel a neprodával mi nejdražší hnojivo). Substral obsahuje řadu mikroprvků - bór, železo, mangan, měď... Při aplikaci na list prý nemá docházet k žádné blokaci jiného prvku. Doporučil výslovně kombinaci těchto tří hnojiv postřikem na list kvůli rychlému účinku. Byl jsem upozorněn i na srážení kalcia na povrchu listů... Navíc jsem uvedenou směsí hnojiv hnojil zatím jen jednou v pondělí a problémy byly už dávno před tím. Každopádně habanero po dopingu roste jako pominuté - cca 3 cm denně. :jalapeno:

ad 4) Plísně asi ne, Substral obsahuje malé množství modré skalice. Možná bakterie??? :sadd:

Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Je to parazit, není to parazit???

Příspěvekod Scoville heat unit » 17 črc 2014 11:30

Vypadá to, že problémy na listech byly způsobeny nevhodným poměrem prvků v hnojivu, které je primárně určeno na rajčata nebo malým obsahem modré skalice v hnojivu nebo brzkým vystavením přímému slunci po hnojení nebo špatným PH substrátu. Na nových listech se už skvrny neobjevují, rostlinka vzkvétá a dosáhla výše, kdy začínám hnojit na květ.

18798

18799

Hnojím tekutými hoštickými slepičinci s přísadou lignohumátu a kostní moučky zálivkou. Kostní moučku přidávám, protože si myslím, že je potřeba ještě zvýšit zásaditost substrátu, protože se občas objeví pokroucené listy. Nebo je má úvaha špatná???

18800

Filichilli
Stálý člen
Příspěvky: 599
Registrován: 22 led 2013 15:05
Reputace: 1
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to parazit, není to parazit???

Příspěvekod Filichilli » 19 črc 2014 14:15

Odhad máš správný :) Ale dělají to i zejména tím, když je více hnojiva. Vypadají v pořádku, žádné silné nedostatky nemá, takže ted to není třeba :)


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů