Marwe si chce vypěstovat svoje první chilli

Vaše koníčky, krom pěstování chilli :tiphat:
Marwe
Stálý člen
Příspěvky: 105
Registrován: 29 zář 2018 18:44
Reputace: 166
Obrázky: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Marwe si chce vypěstovat svoje první chilli

Příspěvekod Marwe » 30 zář 2018 16:07

Ahojte všichni,
Jmenuju se Marek a odjakživa miluju ostrá a kořeněná jídla, zejména z indických končin. Bohužel až teď mě napadlo, že bych si mohl taky zkusit něco sám vypěstovat, když už každou chvíli něco objednávám z chilli webů. Jsem absolutní amatér a o pěstování vím jen to co jsem se za poslední dva dny dočetl z tohoto fóra, takže se předem omlouvám za spoustu začátečnických a pro někoho určitě nepochopitelných dotazů, které mě už teď napadají... 😀

Objednal jsem si už pár semínek a v lednu se do toho chci pustit po hlavě. Protože nemám zahrádku, budu si muset vystačit s balkonem orientovaným na západ a parapety východ/západ. Snad se něco chytne, slunko tam v létě pere až moc (balkon neni zastřešen) a vítr je občas pěknej prevít. Vybral jsem Chinese multicolor, Peito de Moca, Purple Haze, Habanero Condor´s Beak a Fantomas Multicolor, tak snad jsem měl šťastnou ruku. 😅

Z věcí, které mi zatím moc nejsou jasné patří:
Někde jsem četl, že se nemusí čekat až do ledna s výsadbou... předpokládám, že to jedině při indoor pěstování a osvětlování... nebo lze i jinak?
Kdy přikročit k osvětlování sazenic? Nevystačím si se sluncem?
Doporučili byste mi foliovník na balkon, který jsem popisoval výše?

Už vás dál nebudu trápit a nechám si něco zase na potom 😜🤪

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Marwe si chce vypěstovat svoje první chilli

Příspěvekod Holu » 30 zář 2018 17:39

Vítej zde na fóru.

Pokud budeš sít semínka už v lednu (což je u okrasek jako chinese multicolor blbost - no budiž), tak se určitě neobejdeš bez světla. Se sluncem si rozhodně nevystačíš, malé sazeničky se ti budou vytahovat, až z nich bude 15cm nudle.

Taky jsem nesvítil, až letos, ale bez světla bych už nepěstoval.

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 646
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Marwe si chce vypěstovat svoje první chilli

Příspěvekod JanaK » 30 zář 2018 19:51

Ahoj a vítej.
jsem zvědavá, co ti doporučí zdejší matadoři.
Já bych si to klidně na pár rostlinkách zkusila - spíš jako trénink a moc bych od toho neočekávala - rostlinky budou nejspíš dost slabé. Hlavní výsev bych si nechala na jaro.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9098
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Marwe si chce vypěstovat svoje první chilli

Příspěvekod Tea Racer » 30 zář 2018 21:27

Zkus Cayene, Jamaiku... Vysad koncem unora, nebo v březnu, pak pár Jalapen a nemužes nic pokazit, nepotrebujes pak ani svetlo ani nic dalšího..

Marwe
Stálý člen
Příspěvky: 105
Registrován: 29 zář 2018 18:44
Reputace: 166
Obrázky: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Marwe si chce vypěstovat svoje první chilli

Příspěvekod Marwe » 01 říj 2018 10:40

Těším se na výsadbu jak malej kluk, takže si budu muset pořídit nějaký světlo, abych mohl zasít ty chinenses už v lednu.. Už teď mám nakoupeno přes 50 semínek, tak to prozatím stačí..

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Marwe si chce vypěstovat svoje první chilli

Příspěvekod honzek86 » 01 říj 2018 11:43

Zdarec :) procházíš tím stejným, jako před rokem já. Na konci léta přišlo nadšení, na podzim prolézáš e-shopy a fóra a cloumá tebou nedočkavost, kdy to hodíš do hlíny :) já jsem to tam hodil asi v říjnu a bez světla, protože jsem to prostě chtěl zkusit. Moc to nešlo a výsledek jsem vyhodil. S odstupem času si ale říkám, že by z nich nakonec něco bylo, že jsem je mohl nechat. Nakonec jsem udělal světlo a zasel po novém roce ...
S tím světlem nevím ... pomohlo mi to, ale taky toho dost pokazilo, páč se ukázalo, že v určitém čase se denní světlo na okně stalo intenzivnější, než trubice, já jsem zaspal a nedal je v čas na okno a dostal se do skluzu oproti ostatním. Navíc byly "rozmazlený". Asi je letos nechám pod světlem jen do půlky února a potom šupaj na okno.
Zatím si do konce roku pročti galerie zkušenějšich pardů tady z fóra - řada z nich nesvítí a mají nádherné papričky (např. OMO, jestli se nemýlím ... přitom chinensky zasel na nový rok) Řada z nich zase svítí - chce to zkouknout jejich postup. Každý na to jde jinak. Někdo věří v sílu přírody, někdo v sílu vědy a technologie :D já se plantám někde mezi tím.
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

Marwe
Stálý člen
Příspěvky: 105
Registrován: 29 zář 2018 18:44
Reputace: 166
Obrázky: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Marwe si chce vypěstovat svoje první chilli

Příspěvekod Marwe » 02 říj 2018 08:03

Koukal jsem honzek86 na tvoji urodicku a teda klobouk dolu.. prvni sezona a sklizeň jak víno 🙃 to by se mi taky libilo.. docela si me inspiroval, abych zkusil vic druhu a treba nektera seminka, kterych mam vic, vymenil nebo ponechal na dalsi rok... 😊😊😊 moc se mi libila ta tvoje black pearl, tak si ji asi taky budu muset poridit 😜 a jestli jsem to dobre pochytil, tak teoreticky by se jim melo vic darit na vychodnim okne nez na zapadnim??

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Marwe si chce vypěstovat svoje první chilli

Příspěvekod honzek86 » 02 říj 2018 08:12

No díky díky :) jo, na první rok dobrý. Ale dost mi toho opadalo a uschlo. Taky jsem se dost plácal v hnojení. Chyby se musí vychytat. S tím oknem ti nevím. Nejlepší je jižní, které nemám (barák 222m2 a nemá jižní okno, dobrý, co?) a západní je v místnostech, kde žena papričky nechce. Zbývalo východní, které mám v pracovně. Asi bude lepší to východní - ráno to slunko přeci jen pere víc, než na večer...
Black pearl byla krásná, ale plody mě nenadchly. Příští rok už ji asi nepojedu.
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html


Zpět na „Představte se v chilli fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů