Knihy: Chilli kuchařka + průvodce pěstováním

Informace o papričkách, odkud pochází, proč pálí?
Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Knihy: Chilli kuchařka + průvodce pěstováním

Příspěvekod BigVD » 30 čer 2016 08:07

Kam až sahá normálnost a kde začíná bláznovství? Závislost na chilli a vše točící se kolem něj bych přirovnal k zakousnutí se do Dorset Nagy. Okamžitě po ochutnání přijde blaženost, kterou záhy vystřídá mírný pal jenž stoupá a stoupá a stoupat již nepřestane. :thumbup: A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy. :) A tak se ani není čemu divit, že když jsem narazil na publikaci o chilli, musil jsem si ji pořídit.

První je Chilli kuchařka pro labužníky, Autor: Jan Pavlas
Jedná se prostě o kuchařku zaměřenou na pokrmy obsahující chilli. Na začátku je pár základních informací o chilli a ostatních používaných surovinách. Asi jako každá kuchařka si i tahle hraje, že je něco víc, takže občas obsahuje méně běžné suroviny (například dlouhý pepř). Ale za zlé jí to nemám, většinou se recepty skládají z běžných surovin.
Tato kniha se jistě v mé knihovničce jen tak nezapráší. :-)

Přikládám fotku titulní strany a obsahu (pro čitelnost bude potřeba otevřít na samostatné stránce a přiblížit).
31938
31939
31940


Druhá knížka se jmenuje Někdo to rád pálivé, Autor: Kay Maguireová
Knížku mám krátce, obsahuje informace vhodné především pro začátečníky. Některé informace mi přijdou trochu zavádějící, ale není v nich zásadní problém. Kniha poskytuje základní informace o chilli a o tom jak je pěstovat, rozmnožovat, atd. (nic co by se nedalo dohledat na fóru :D). Dále je info o jednotlivých škůdcích, chorobách a jednotlivých známějších chilli papričkách. Ke konci jsou způsoby zpracování chilli a odkazy na web, kde hledat další informace a je tam zmíněno toto fórum a semínka-chilli.cz. :)

Přikládám pár ukázkových fotek.
31941
31942
31943
31944
31945
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Knihy: Chilli kuchařka + průvodce pěstováním

Příspěvekod Erben61 » 30 čer 2016 09:21

Ahoj, založil jsi zajímavý vlákno, osobně kuchařky nepoužívám, jsem kuchař a vím že vaření je o experimentování. Ale pro spoustu lidí je kuchařka nejen souborem receptů, ale vlastně tě dovede k tomu, abys třeba nahradil nedostupné suroviny a tím vlastně vytvoříš svůj recept a o tom to je. Za mě výborný počin a třeba si tu chilli kuchařku pořídím, člověk se pořád učí. :thanx: :tiphat:
PS: Moc pěkná je Tvá úvodní promluva o té závislosti. :thumbup: :thumbup:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy: Chilli kuchařka + průvodce pěstováním

Příspěvekod OMO » 30 čer 2016 09:58

Pěkné kousky, jinak je toho celkem dost zdarma v .pdf ale anglicky.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Knihy: Chilli kuchařka + průvodce pěstováním

Příspěvekod BigVD » 30 čer 2016 13:52

Erben61 píše:Ahoj, založil jsi zajímavý vlákno, osobně kuchařky nepoužívám, jsem kuchař a vím že vaření je o experimentování. Ale pro spoustu lidí je kuchařka nejen souborem receptů, ale vlastně tě dovede k tomu, abys třeba nahradil nedostupné suroviny a tím vlastně vytvoříš svůj recept a o tom to je. Za mě výborný počin a třeba si tu chilli kuchařku pořídím, člověk se pořád učí. :thanx: :tiphat:
PS: Moc pěkná je Tvá úvodní promluva o té závislosti. :thumbup: :thumbup:
Rád vařím, ale abych vymyslel něco z hlavy, tak to mi v kuchyni moc nejde. :D Maximálně si pak upravuji poměr surovin nebo něco obměnit, ale vymyslet něco z nuly, tak by to skončilo chemickou katastrofou. :D
OMO píše:Pěkné kousky, jinak je toho celkem dost zdarma v .pdf ale anglicky.
Ano anglicky se toho dá najít víc než dos, ale je to pro mne veliká překážka. Co se týče receptů, tak něco jsem si na netu našel a přeložil, ale taková sbírka receptů v češtině se hodí, už jsem si jich pár vyhlídl na zkoušku. :) Neznám moc Autorská práva, ale když najdu hodně zajímavý recept, jehož obdoba tu ještě není, tak se s Vámi podělím. :)
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Pepino
Stálý člen
Příspěvky: 124
Registrován: 07 úno 2021 19:34
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Střední Čechy

Re: Knihy: Chilli kuchařka + průvodce pěstováním

Příspěvekod Pepino » 07 úno 2021 20:04

Zdravím ve spolek,
mohu se zeptat, kde se dají sehnat nějaké pdf brožury, nebo knihy k pěstování papriček a případně i nějaké knihy s recepty? Výše někdo zmínil, že je toho v AJ zdarma poměrně dost, ale zajímal by mě přimo název, nebo tip, kde mohu stáhnout.
Díky a všem pěkný večer.

Uživatelský avatar
Faboš
Stálý člen
Příspěvky: 1675
Registrován: 05 črc 2018 13:49
Reputace: 5904
Obrázky: 0

Re: Knihy: Chilli kuchařka + průvodce pěstováním

Příspěvekod Faboš » 07 úno 2021 20:32

Pepino píše:
07 úno 2021 20:04
Zdravím ve spolek,
mohu se zeptat, kde se dají sehnat nějaké pdf brožury, nebo knihy k pěstování papriček a případně i nějaké knihy s recepty? Výše někdo zmínil, že je toho v AJ zdarma poměrně dost, ale zajímal by mě přimo název, nebo tip, kde mohu stáhnout.
Díky a všem pěkný večer.
Příručky? Kuchařky? Kufa a na co si tady? Tu najdeš odpovědi snad na veškeré své otázky. Stačí trochu hledat... a inspirací fo kuchyně je tu více než dost

Pepino
Stálý člen
Příspěvky: 124
Registrován: 07 úno 2021 19:34
Reputace: 220
Obrázky: 0
Bydliště: Střední Čechy

Re: Knihy: Chilli kuchařka + průvodce pěstováním

Příspěvekod Pepino » 07 úno 2021 20:40

Chci spojit příjemné s užitečným. AJ+chilli


Zpět na „Všeobecné informace o chilli papričkách“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů