Zalamování "zlodějů"

Ptejte se vše kolem semen a sazenic
tonenimozne
Nový člen
Příspěvky: 26
Registrován: 27 úno 2016 13:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

Zalamování "zlodějů"

Příspěvekod tonenimozne » 12 bře 2016 18:50

Ahojte, jsem začátečník, pročetl jsem forum, ale tohle jsem tu neviděl (je možné, že jsem přehlédl).. Loni jsem měl cherry rajčata a tyhle "zloděje" jsem zalamoval, mam to dělat i u chilli papriček? Viz. foto Díky za odpověď

29004



Jinak se chci pochlubit sazeničkami :)
29005

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Zalamování "zlodějů"

Příspěvekod JurassicChilli » 12 bře 2016 19:02

Ahoj a vítaj na fóre.

Rastlinky sú pekné. Výhonky z pazúch listov u paprík nie je nutné vylamovať. Nerastú tak agresívne ako u rajčiat. Dalo by sa povedať, že papriky sú "inteligentnejšie" a vedia, že majú všetku silu koncentrovať do rastu vrcholu. Ak začnú na paprike rásť výhonky z pazúch nejako výraznejšie, tak zvyčajne má na to paprika dobrý dôvod. Napríklad, keď sa jej zlomí terminál, alebo keď jej ho zožerú škodce.

tonenimozne
Nový člen
Příspěvky: 26
Registrován: 27 úno 2016 13:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

Re: Zalamování "zlodějů"

Příspěvekod tonenimozne » 12 bře 2016 20:09

Děkuji za rychlou odpověď!

Uživatelský avatar
Ernest
Stálý člen
Příspěvky: 203
Registrován: 23 črc 2015 13:16
Reputace: 10
Obrázky: 0
Bydliště: Střed města Prahy

Re: Zalamování "zlodějů"

Příspěvekod Ernest » 13 bře 2016 00:56

Ahoj,...
tyhle vyhony, "side shoots" nebo česky "fazochy" vlastne nejsou problem jako takovy ... dokonce u cherry rajcat je casto chyba jejich vylamovani, protoze kerickovite druhy rajcat jsou pevnejsi a rychlejsi v rustu, takze tyhle vyhony jsou skvely zdroj dalsich rajcat ....

u velkych druhu rajcat se vsak vylamuji, protoze nase sezona je relativne kratka a vetsinou neni moc casu nechat vyhony stale rust - plus rostlina dokaze neskutecne rozrust a zere zbytecne mnoho mista a tezkne, lame se ..... nicmene .... kdyz se nevylamou, po case plodi! Vyzkouseno

Vylamovani je proste jen urychleni vseho, omezi to pocet vyhonu, zaruci, ze se kytka nezlame, nebrzdi ji to a stihne vyplodit vsechno nez zakonite zemre v zime.


A ted u paprik ..... milujeme bocni vyhony, rozvetveni, fazochy a jine veci .... rostlina je hustsi, netahne se zbytecne do vejsky, dela vetsi a pevnejsi ker, na kazdem nove vzniklem rozdvojeni na kazdem novem vyhonu je sance na kvety a plody ...

Ostrihavani kytek se pak obvykle u rustu kytky nepouziva k tomu, aby kytka usetrila energii ... ale naopak aby to donutilo kytku vyhnat vice vyhonu, vice vetvicek a zahustit. Presto se obcas clovek setka s ostrihavanim listu na spodku rostliny - tvorba koruny na kminku - a jinejma technikama ...
Nicmene podobne jako u rajcat je to zase jen otazka toho, jak clovek chce manipulovat s tou rustovou sezonou. Jestli chce uzke vysoke rostliny a par plodu ... nebo obrovske kere ... jestli pocita s kratkou, rychlou sezonou .... nebo chce obrovsky ker, ktery naplodi kvanta a treba prezije ve skleniku vice nez jednu sklizen.

Kam se vsema temahle moudrama .... nestrihat, nechat tomu volny prubeh, ... tim clovek nic nezkazi ..... :-D

tonenimozne
Nový člen
Příspěvky: 26
Registrován: 27 úno 2016 13:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

Re: Zalamování "zlodějů"

Příspěvekod tonenimozne » 13 bře 2016 07:04

Dobře tedy, děkuji ti

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2183
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4463
Obrázky: 0

Re: Zalamování "zlodějů"

Příspěvekod Pedro » 13 bře 2016 12:26

Ahoj.

Já dokonce použil v průběhu sezony tyhle výhonky na pokus se řízkováním...no a rostlina z tohoto pokusu, která je umístěná u mojí matky (habanero maya) má několik plodů.
A jinak prostě nechávám kytky růst, příroda si poradí.


Zpět na „Otázky ohledně setí a sazenic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů