Zelené žaluzie

Co jsme vypěstovali v roce 2014
koos995
Nový člen
Příspěvky: 35
Registrován: 06 dub 2014 17:09
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: Brno, Líšeň

Zelené žaluzie

Příspěvekod koos995 » 10 čer 2014 00:03

Dovoluji si založit nové vlákno (thried, přízpěvek, nebo jak se v těchto komunitách různě nazývá) který mě nějakým způsobem zviditelní.
Předem chci poděkovat adminovi, který mne velmi přívětivě přivítal a já na oplátku přislíbil se pochlubit svými úspěchy v naprosto neznámém oboru pěstování.
Omlouvám se, pokud mne označíte za ukecanýho, vím, že jedno foto vydá za 100 slov, ale těch 100 slov má jen 7kB, jeden snímek 70kB!
Ve svém fotoalbu jsem zmenčil foto na rozumnou velikost aby byla vypovídající a přitom nezablokovala server. Snad se to podaří!

Moje kariéra Mičurince se počala o Vánocích loňského roku, kdy jsem objevil pytlík semínek chilli od mého synovce u mého bratra a já jako znovuzrozený, osamostatněný rozvedený po 14 letech se odstěhoval od mé "bejvalky" a konečně tak dotáhl náš rozvod k dokonalosti. Loňský rok mimo jiné byl opravdu o zvýšení levelu v mých vztazích nejen s dospělými dcerami, kupodivu i bývalou manželkou a navíc aktivitami o kterých se mi mohlo dříve jen zdát, jako je třeba jen vlastní záhonek před domem!
Ale dost keců, jdeme na to!

Začalo to nevinně touhou něco vysadit, pak studiem pramenů a nakonec zaregistrováním do této báječné komunity.
Zabralo to trochu času a už jsem si myslel, že jsem zmeškal vlak, ale příroda je nevyzpytatelná a dokáže se dobrému hospodáři (někdy!) odvděčit!

Výsev 15 semen s lakonickým popisem "Habanero" proběhl (jak jinak) do tablet Jiffy.
Kupodivu klíčivost byla téměř 100% (možná i díky mé nedočkavosti). 1. rostlinka do 7. dne, ostatní do 14 dnů!
Klíčivost 13/15.

17872
17874

Přisvěcování malou 11W zářivkou stolní lampičky se holkám zřejmě líbí. Žádná věda, širokospektrální osvětlení považuji za lepší, než úzcespektrální (bíla LED je jen červená, zelená a modrá!! To naše oko nás klame!). Navíc jakékoliv světlo - lepší než žádné!

17875
17876

Z druhé várky od kolegy seju 7 semen opět jen s etiketou "Habanero, navíc s katastrofálním výsledkem 1/7!

17873

Vyklíčí jedno semeno jehož děložní lístky jsou uzavřena v obalu semínka. Pokus jej osvobodit končí lobotomii, po němž zůstává naprostý mrzáček s torzem listů cca 4mm!
17879
Mezitím však těm statným začínají růst pravé lístky.
17877
Za týden - 30.března už vypadá výsev takto.
17878
3. dubna
17880
I "mrzáčkovi" začínají růst první pravé lístky!!! Ta životaschopnost přírody je neskutečná!
17883
7, dubna.. začíná být těsno a tak jdou holky do 2dcl kelímků.
17885
O den později po vzpamatování se!
17887
Nový pokoj pro holky.
17888
I náš hendikepovaný se má k světu!
17891

Fotím zhruba obden a roste to přímo před očima!

17892
17898
17903
17902
Na 1. máje už opět je čas na přesazení, volbou byly rašelinové květníky 12cm! Špatná volba. Krásně sají vodu a provlhčí kořenový bal, ale dlouho nevydržely. Do týdne začaly prorůstat kořeny a do 14 dnů byl čas na nové přesazení. Ale vydatná zálivka a přihnojování Kristalonem dělá zázraky!
17907
17911
Začíná první větvení a s ním i první květy (zaštipované) v rozsochách.
17908
17915
Rosteme o 106!
17916
17919
A prorostlé květináče musí do většího. Tentokrát přidávám 2:1 drnovku k substrátu (doposud jen rašelinový substrát)
17923
17921
Holky se zdají být pohlavně dospělé a tak nechávám první květ a zanechávám trapného uždibování květů.
17929
Zadařilo se!
17932
17937
17939
Tento měsíc je ve zmamení květu, což ostatně květen byl a navíc ve znamení růstu.
Během 14 dnů chilli překonává rekordy a z 70 cm vyrůstá nad 1m!
17934
17931
17938
Začátek června je příslibem červených papriček evidentně z rodu Habanero red.
17943
17951

Plodnost květů není nějak závratná, ale příroda všechno supluje a 2 oplodněné květy z 5-ti mým štětečkem jsou úspěch.
Zatím cca 16 plodů, první a největší už má téměř standardních 5cm délku.

A co ten malej drobek?
Dobrá otázka!
Dnes má cca 35cm, nasazeny 2 patra větví. Žádný Bivoj, ale 2÷3 plody by mohl unést. Už jen tak s plezíru!
17940
17941

Jinak ten zbytek mojí rodiny už je skoro po strop (140cm).
Oko klame, ty "květníky" (nádoby na instantní polévky a omáčky veřejného stravování) mají mnou změřený objem jen 2L!!!

Nejsou zde všechna foto, i tak je to záhul, zbytek zájemci v mé fotogalerii.
Další přízpěvky jak budou ty moje potvory plodit a získávat onu kýženou barvu a hlavně pálivost.

Trochu jsem se potýkal s padáním květů při manipulaci, ale vše vyřešila větší zálivka a vyčkání 1÷2hod před manipulací (opylováním květů), než celá rostlina získá vláhu a pevnost. Opadávají mě zatím jen neoplodněné květy, které seschnou.
Naposledy upravil 2 dne koos995; celkem upraveno 10x.

koos995
Nový člen
Příspěvky: 35
Registrován: 06 dub 2014 17:09
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: Brno, Líšeň

Re: Zelené žaluzie

Příspěvekod koos995 » 10 čer 2014 00:30

PS:
Vnímavý pozorovatel si určitě všiml redukce školky.
7 rostlin skončilo u bratra a dcery na balkónech s orientací východ a západ, u mne je to jižní okno s téměř stejnou expozicí slunce na jaře i v létě.
Všechny rostliny jsou v květu a plodí akorát ty outdoor díky ledovým dědkům Pankrác, Serunavás a Bonifác zastavily růst a dosahují max 1m.
Bratrova výsadba díky posunuté vásadbě a špatným světelným podmínkám dosáhla polovičního vzrůstu a tak se alespoň těší z mých darovaných rostlin.

Jinak pokud někdo ví, jak tento přízpěvek zalomit na více stránek, ať tak učiní, nebo dá radu, rád to opravím!

Uživatelský avatar
Hami
Stálý člen
Příspěvky: 448
Registrován: 19 čer 2011 21:44
Reputace: 3
Obrázky: 0
Bydliště: Mělník

Re: Zelené žaluzie

Příspěvekod Hami » 10 čer 2014 07:57

Krásné a zdravé rostliny!!!
Jen by to chtělo přesadit do větších květináčů...
Ať se daří - Hami

Uživatelský avatar
foizo
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: 11 bře 2014 10:58
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelené žaluzie

Příspěvekod foizo » 10 čer 2014 08:06

Ahoj, moc pěkný kytky... koukám jak je máš přes celý okno -> máš v bytě vůbec ještě nějaký světlo?? =o)

Já mám kytky poloviční (sázeno 13.3.) na okně směr JZ. Jak ti pobíraj sluníčko? Mě když po obědě (cca 13hod.) zasvítí napřímo slunce na kytky tak Trinidad Habanero má do 15 minut listy jak věšáky. Jalapeno Purple, Bird´s Eye to celkem začaly dávat. Ale stejně je pak musim sklidit z poza-okna dovnitř, protože venku na parapetu často měřim v těchto tropických dnech kolem 50°C to by holky asi nedaly =o)

koos995
Nový člen
Příspěvky: 35
Registrován: 06 dub 2014 17:09
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: Brno, Líšeň

Re: Zelené žaluzie

Příspěvekod koos995 » 10 čer 2014 16:32

Zleva mě cloní vyšší panelák a sluníčko se přehoupne až před 10:00. Odpoledne v 17:00 už naopak překračuje západ směrem na SZ, takže cca 7h sluníčka. Na jaře bylo slunce sice nízko, ale vycházelo na JV a zapadalo na JZ, takže svítilo cca od 9:00 do 16:00. Od mala jsou na parapetu, dokud byla slušná manipulace a malý vzrůst jsem je večer přisvěcoval.
Ve vzrůstu jim pomohl hezký konec března. Jsou zvyklé na prudké slunce. Dokonce listy opírající se o okno potily tolik vody, že tvořily kapky vody co stékaly po okně. Taky za zavřeným oknem bylo doma jak v suně. Teď větrám 24h denně.
V poledne je slunce tak vysoko, že přez špaletu (odsazení okna) je stejně horní 1/3 ve stínu. Teď už zalévám denně do podmisek (cca 1.5 cm) tolik, kolik si vezmou. Je to přibližně 3÷3.5L denně. Bohužel jim nemohu dopřát větší komfort, jedno okno garsonky! Musely by někam na zem. Uvidím, jak se ty malý tyglíky podepíší na velikosti plodů.
Z malého vzrůstu si nic nedělej, viděl jsem keříkové papričky kolegy v práci, které od dubna díky mizerným světelným podmínkám vyrostly k dnešnímu dni snad jen nějakých 10 cm. A to už je katastrofa. Začal je slunit přez den na dvoře firmy. Jsem zvědav, jestli ještě doženou sezónu.

koos995
Nový člen
Příspěvky: 35
Registrován: 06 dub 2014 17:09
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: Brno, Líšeň

Re: Zelené žaluzie

Příspěvekod koos995 » 15 čer 2014 15:32

Musel jsem holky trochu přistřihnout, už byly po strop, kde je stejně málo světla a stonky se ohýbají o strop.
18087

Zatím mám cca 24 plodů. Doufám, že ještě něco zaplodí, mám teď dost velký opad neoplodněných květů.
Fotím v protisvětle, aby byly papričky lépe vidět.
18086

Uživatelský avatar
bremic
Stálý člen
Příspěvky: 389
Registrován: 27 úno 2013 16:22
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Zelené žaluzie

Příspěvekod bremic » 15 čer 2014 18:48

Krásný žalusky :tiphat: :thumbup:

Uživatelský avatar
Petr Klatovský
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 10 led 2014 12:05
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Zelené žaluzie

Příspěvekod Petr Klatovský » 15 čer 2014 21:51

Až zčervenají, budeš mít krásně zdobené okno a všichni ti tam budou chodit koukat, co ti to tam roste. Tak ať rostou!


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2014“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů