Semínka vyklíčily, nerostou a pomalu odcházejí

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
crteczech
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 09 led 2014 10:35
Reputace: 0
Obrázky: 0

Semínka vyklíčily, nerostou a pomalu odcházejí

Příspěvekod crteczech » 08 úno 2014 08:38

Ahoj,

Prosím o pomoc. Kdysi jsem pěstoval květináčové chilli odrůdy... Tam jsem nikdy problém neměl.. Po pár letech pauzičky jsem se rozhodl pěstovat chilli typu jalapeno, habanero... Prostě opravdové keříkové chilli. Všechno vyklíčilo nádherně, některým kouskům to trvalo déle, ale to jsem čekal, že habanero si dá na čas.. Když vyrostli do cca 5cm výšky, musel jsem předělat pařníček, protože měl malé víčko.. Takže jsem prořízl vršek a nastavil to potravinářskou folií.. Když vylezli všechny semínka víčko jsem sundal.. Všechno vypadalo ok.. teplota cca 23-25°C. Jenže rostlinky jsou v podstatě pořád stejně velké jako 17. ledna. Některé už zašli... Z obav, že málo zálévám jsem začal zalévat víc, ale stále se to nelepšilo. Dnes po 7 dnech intenzivnějšího zalévání se začíná objevovat plíseň na jiffech. Nevím, jestli může být problém v Jiffech(jsou z obi) nebo třeba zaléváním? zezačátku jsem rosil rozprašovačem, potom jsem začal zalévat na dno pařníčku, aby si vodu nasáli. Nikdy mi to dlouho nestálo ve vodě.. do cca 30 min se voda nasála do jiffu, Zalévám vodou natočenou přímo z kohoutku.. Vlažnou vodou..


Pro ilustraci přidávám pár fotek..

Takhle to vypadalo po 14-ti dnech(17.1.2014)
15465
15466

Takhle to vypadá teď(8.2.2014)
15814
15818

a detailnější problém...
15817

nejdříve se zatočí listy dolů..
15815

poté začnou "usychat"
15816

no a nakonec to vzdá celá rostlinka..
15817


Co s tím? Co dělám špatně? Dá se to zachránit? :dunno:
-------------------------------------------------------------

Zdar a sílu najdeš v chilli

crteczech
galerie

Uživatelský avatar
bremic
Stálý člen
Příspěvky: 389
Registrován: 27 úno 2013 16:22
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Semínka vyklíčily, nerostou a pomalu odcházejí

Příspěvekod bremic » 08 úno 2014 09:15

Přesaď je do květníků se substrátem pro výsev. Něco ještě možná zachráníš. Čím jsi je zalíval?

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Semínka vyklíčily, nerostou a pomalu odcházejí

Příspěvekod Dr.Pedr » 08 úno 2014 09:32

Padlí klíčících rostlin..neboli hniloba krčků ...zabíjí semínka, semenáčky a klony. .. Existují dva druhy hniloby, jeden ničí semínka mezi fází klíčení a fází než se dostanou skrze zeminu na povrch. Druhý typ hniloby je hnití nebo vadnutí semenáčků brzy poté, co se vynoří na povrchu. Mladé stonky jsou vodou nasáklé, pak odumírají, malé rostlinky se složí k zemi. Následuje rozklad kořenů.Ostaní jsem ti popsal v chatu... :tiphat:
Naposledy upravil 1 dne Dr.Pedr; celkem upraveno 8x.

Uživatelský avatar
Nosac
Stálý člen
Příspěvky: 196
Registrován: 05 led 2014 14:33
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Semínka vyklíčily, nerostou a pomalu odcházejí

Příspěvekod Nosac » 08 úno 2014 10:36

Dělo se mi to samé, přesazením jakmile si začala lehat do nového substrátu a nechat trošku o suchu jsem 50% zachránil. Nicméně stalo se mi to jen u sazeniček a jen některých které jsem nechal klíčit v hlíně a byla moc mokrá. V jiffech se mi to nestalo ani u jedné. Osobně to přisuzuju moc vlhkosti, neboť substrát jsem desinfikoval.

PS a ubral bych teplotu, vidím je stále na topení... Někde jsem četl že ideál je kolem 20-22c

Wiking
Stálý člen
Příspěvky: 182
Registrován: 25 led 2011 19:49
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Brno, Drazdany

Re: Semínka vyklíčily, nerostou a pomalu odcházejí

Příspěvekod Wiking » 08 úno 2014 11:34

Ja jsem mel uplne stejny problem, jenze naopak. V Jiffech mi vse hnilo, v upecenem substratu ani jedna rostlinka..
Vse jsem zaleval stejne, myslim si ze ne nijak moc.
Neco tady vsichni delame spatne :-)
Kazdopadne co nepouzivam jiffy, tenhle problem uz nemam.
[glow=red]A Chili a Day keeps the Doctor away!!![/glow]

Uživatelský avatar
Chilli.tk
Stálý člen
Příspěvky: 226
Registrován: 08 kvě 2011 22:35
Reputace: 4
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka vyklíčily, nerostou a pomalu odcházejí

Příspěvekod Chilli.tk » 08 úno 2014 12:24

Doporučuji RockWoolové kostičky, je to velmi stabilní prostředí pro klíčení rostlin.

Bohužel ty rostlinky pravděpodobně nezachráníš...

Pokud je to hniloba jak tu píší ostatní, pak doporučuji zauvažovat nad mořením osiva Symbivitem, který má i účinky proti padání sazenic.

Snad to pomůže - mě to letos jede jako z vody:-)

Chilli.tk

Filichilli
Stálý člen
Příspěvky: 599
Registrován: 22 led 2013 15:05
Reputace: 1
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Semínka vyklíčily, nerostou a pomalu odcházejí

Příspěvekod Filichilli » 08 úno 2014 13:56

Kořínky uhnily, máš to přemokřené. Když zmákneš tu kokosovou jiffu, tak určitě z ní vyteče voda. Nepřelívej ty, které ještě rostou.

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Semínka vyklíčily, nerostou a pomalu odcházejí

Příspěvekod Dr.Pedr » 08 úno 2014 15:21

Wiking píše:Ja jsem mel uplne stejny problem, jenze naopak. V Jiffech mi vse hnilo, v upecenem substratu ani jedna rostlinka..
Vse jsem zaleval stejne, myslim si ze ne nijak moc.
Neco tady vsichni delame spatne :-)
Kazdopadne co nepouzivam jiffy, tenhle problem uz nemam.
Zdar a sílu náčelníku , co se týče jiffů ...jejich globální (celosvětová) propagace-reklama a následně velký odbyt...výsledek ...snížení kvality...v momentě kdy je máčím je ,,cítit,, kyselost ..to dříve nepamatuji...asi na tom něco bude..příští sezonu pujdu do Rockwoolu či agro perlitu kde je téměř 100% neutralita a sterilita... letos mám faakt problém při klíčení...při letitých zkušenostech a zásadách nepamatuji tak mizerný výsev... :rn:


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů