Spousta dotazů

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Jackof25
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: 02 led 2014 16:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Spousta dotazů

Příspěvekod Jackof25 » 02 led 2014 16:40

Zdravím všechny,
loni jsem prvně pěstoval pár druhů paprik. Bohužel se pokus nezdařil a všechno mi pomřelo. Letos zkusím svoje štěstí znova a neudělat stejné hlouposti jako minule.
Rozhodl jsem se pěstovat 4druhy paprik u kterých se píše že zvládají pěstování ve foliovníku, který je nyní pořízen.
http://www.seminka-chilli.cz/trinidad-c ... d-166.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.seminka-chilli.cz/thanksgivi ... i-182.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.seminka-chilli.cz/squash-jam ... ow-61.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.seminka-chilli.cz/large-red-cherry-103.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Pokud máte zkušenosti s těmito druhy chilli prosím v krátkosti se vyjádřete ke každému z nich :)

Postup loni byl následující:
Vysazení do tablet Jiffy v pařeništi na topení (první chyba na kterou jsem přišel)
Semínka však vzešla všechny akorád se moc vytáhla (nedostatek světla)
Přesazení do květináčů 5-7l samozavlažovací a ponecháno volně na balkóně (další chyba)
Hnojení tekutým hnojivem na rajčata a papriky (chyba byla že jsem ho nalil do spodu květináčů a polovina rostlin uhynula nebo uhnila a druhou jsem přesadil do čerstvé hlíny)
Potom se dlouho nic nedělo, ale rostlina rostla do výšky. Poté se objevilo pár květů, které za nedlouho do jednoho opadalal. No a poté nastala zima.

Jsem poučen z chyb které jsem udělal, ale chci se vás zeptat:
Je opravdu nutné vypalovat hlínu z obchodu? Přeci jen vypalovat tolik kila hlíny.
Nemám u okna žádný parapet na který bych mohl dát pařeniště. jedniné místo kam to mohu dát je cca metr vzdálené od okna. Zvládnou to semínka bez dosvětlování aby nebyla vytažená jako loni?
Hrozí mi mšice když budu pěstovat ve foliovníku?

To bude zatím vše a jestli mi napadne něco dalšího zeptám se :)

Doufám že letos si konečně dopřeji vlastní úrodu.
Palihubkám zdar!

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Spousta dotazů

Příspěvekod Dr.Pedr » 03 led 2014 09:35

1. A/ Sázení semen do jiffy tbl. + pařeniště na topení (pokud je mezi topením a pařeništěm prkénko) žádná chyba.
B/ Další metoda je obyčejná pěstební miska ,jiffy a přikrýt novinami udrž.tepl. kolem 25 c.
V obou variantách udržovat jiffy vlhké Ne přemokřené !

2.A/ Až se objeví mateční (nepravé lístky)...začni svítit ...tedy pokud nesázíš v létě :-D....pak ti stačí letní sluníčko !
Přisvěcuj do té doby až ti rostllinka vyroste do pevného ZÁKLADU (tři patra pravých lístků ).

PS:výsev v únoru-svícení se nevyhneš -tedy pokud chceš mít pořádné kytky...

B/Jakmile se objeví první pár pravých lístků je nutno rostlinku přesadit nejlépe do substrátu s agro perlitem 3:1(stačí do malých květníků ) udržovat teplotu cca 20-25 C .

C/ Zahradnický substrát je PŘEDHNOJENÝ cca na 6 týdnů..po tuto dobu NENÍ TŘEBA PŘIHNOJOVAT....zálivku prováděj vrchem - substrát udržuj vlhký né mokrý !

D/ Silné kytky postupně otužuj ...občas přihnoj...a pečlivě si hlídej škůdce (smutnice,svilušky,mšice a červce)

PS: A /Co se týče mšic a jiné verbeže ve foliáku či skleníku.... tomu se asi nevyhneš.. :tiphat:
B /Odrudy, které se chystáš pěstovat (mimo Thanksgivingu) budeš muset vyset trochu dříve (během Ledna..)

Jackof25
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: 02 led 2014 16:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Spousta dotazů

Příspěvekod Jackof25 » 03 led 2014 10:00

Děkuji pěkně za cenné rady. Jen mě překvapila rada dávat sazeničky na topení. Na zdejším foru jsem četl, že je to chyba kvůli výkyvům teplot (netopíme pořád)

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Spousta dotazů

Příspěvekod Dr.Pedr » 03 led 2014 10:32

Jackof25 píše:Děkuji pěkně za cenné rady. Jen mě překvapila rada dávat sazeničky na topení. Na zdejším foru jsem četl, že je to chyba kvůli výkyvům teplot (netopíme pořád)
Já bych to zas tak neřešil... :tiphat: ..podívej se na můj nový příspěvek(foto)...holky rostou na chodbě (Leden) v rozmezí 15 až 20 C...a co..?

PS: Na topení NEDÁVÁM SAZENICE nýbrž semena...

Din0
Stálý člen
Příspěvky: 681
Registrován: 14 lis 2012 09:21
Reputace: 422
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: Spousta dotazů

Příspěvekod Din0 » 03 led 2014 10:39

taky si myslím, že to moc řešíme :) pokud ta rostlina není zvyklá na extra podmínky, tak přežije docela dost, pokud má aspoň základní podmínky pro růst :)
Pálí, pálí, to to pálí :firychil: :veryhot: :firy:

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Spousta dotazů

Příspěvekod Dr.Pedr » 03 led 2014 10:45

Din0 píše:taky si myslím, že to moc řešíme :) pokud ta rostlina není zvyklá na extra podmínky, tak přežije docela dost, pokud má aspoň základní podmínky pro růst :)
:yes: jo jo

Filichilli
Stálý člen
Příspěvky: 599
Registrován: 22 led 2013 15:05
Reputace: 1
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Spousta dotazů

Příspěvekod Filichilli » 04 led 2014 18:06

Thanksgiving jsem již končíčí sezonu měl 3 rostlinky od semínka-chilli, každá má jiné plody, hlavně barvou, tak částečně i tvarem :) Je nenáročná, výškou nízká průměr asi 20cm, hustě košatící s poměrně obsypanými plody. Pro více informací se mrkni na můj topik, kde mám i postupnou foto dokumentaci růstu a plodové fáze ;) viewtopic.php?f=81&t=2102" onclick="window.open(this.href);return false;

Jackof25
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: 02 led 2014 16:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Spousta dotazů

Příspěvekod Jackof25 » 05 led 2014 18:18

Máte moc hezké pěstitelské úspěchy jak jsem koukal. Snad mi to letos taky vyjde :) chtěl bych se ještě zeptat zda-li po sklizení budou papriky ještě růst nebo se to sklidí jen jednou a konec sezony. Nezlobte se za hloupé dotazy :)


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host