Kušákova první sezóna (2021)

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Kušák
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 29 bře 2021 21:49
Reputace: 24
Obrázky: 0

Kušákova první sezóna (2021)

Příspěvekod Kušák » 13 dub 2021 23:00

Ahoj všem,

tak jsem se konečně osmělil a zakládám vlákno dokumentující mou první pěstební sezónu. Cílem je trochu se zde pochlubit, tím omezit tlak na mé sociální skupiny (kterým už fotky chilli lezou krkem) a v neposlední řadě schraňovat moudra a dobré rady (nejen) pro mé budoucí já :)

Výsev: 14. 2. 2021 (rašelinové jiffy)
Playlist: 9x Fatalii Yellow, 3x Carolina Reaper, 3x Carolina Reaper Chocolate, 9x Habanero Madame Jeanette Yellow, 9x Jamaycan Red

Po třech týdnech vykouklo 22 rostlin, zbytek jiffů jsem dále netrápil a zlikvidoval. Spíše slabou klíčivost (66 %) přikládám hlavně nestálé teplotě na parapetu nad topením. Přední řada minipařeniště, blízko studené tabule okna, vůbec nevyjela, některé jiffy jsem asi i přemokřil. Příští rok to nechám buď přímo na prkýnku na topení nebo někde v komoře s vyhřívací podložkou.

Po čtyřech týdnech od výsevu jsem přesazoval 16 rostlin do 0,4l květináčů (substrát - Floria na rajčata a papriky a perlit cca 10:1). 6 kusů Fatalii Yellow se z neznámých důvodů zcela zaseklo, tak jsem je ještě týden nechal stagnovat v jiffu jen s děložními lístky a pak zlikvidoval. Jediná přeživší Fatalii je stale o pár týdnů pozadu za ostatními, viz foto na konci postu. Třeba někdy přijdu na to, čím to bylo...

V půlce března, cca týden po přesazení, jsem se nevydržel dívat na to jak se holky na západním okně trápí a pořídil jsem jim přísvit (SJ Cosmorrow 20W Growth). Světlo je super, rozměr akorát nad parapet, a vlastně lituji, že jsem jim ho nekoupil hned na začátku :)

No a nyní fast forward k aktuální situaci v půlce dubna. Zpětně jako velkou blbost hodnotím vložení papírového kávového filtru na dno květináčů (poradil mi to známý, prý aby se nevyplavoval substrát). Při prolévání to zadržuje vodu, tvoří se plísně a kořínky nedýchají. Možná právě kvůli tomu jedné rostlině po přesazení (asi) uhnily kořínky, objevily se černé fleky na špičkách listů a nakonec to nedala.

Aktuální stav je tedy 1x zabržděná Fatalii Yellow, 2x Carolina Reaper Choc., 1x Carolina Reaper, 5x Jamaycan Red, 6x Habanero MJY, rozdělené do dvou táců, ty každý den prohazuji mezi přisvícenou a nepřisvícenou pozicí u západního okna. Není to ideální, ale z prostorových důvodů to nejde udělat jinak, tak snad to pro ně není moc velký světelný šok.

Tác 1 (Reapery a Habanera)
72766

Tác 2 (Jamaycany, Reaper, Habanero)
72764

Zabržděná Fatálka parazitující na přísvitu co má přítelkyně na parapetu s rajčaty (jinam se nevešla)
72768

Carolina Reaper aneb listy větší než mají stromy v parku :)
72765

Hnojím trojkombinací mistra P.P, vždy bezprostředně po velké zálivce, tedy asi jednou za pět dní (aktuálně 10ml / rostlina). Celkově se mužstvo celkem drží, i když v posledních dnech začínají vystrkovat růžky smutnice (nainstaloval jsem hromadu žlutých lepových desek a objednal jsem NeemAzal, snad to pomůže). Občas bojuju s mírnou plísní na povrchu substrátu, ale to vždy vyřeší porytí párátkem. Zkoušel jsem i zálivku heřmánkovým čajem, ale bez znatelného efektu.

Taky mě trochu zlobí Jamaycani, kteří se jednak dost vytáhli a kazí horizont, dále jim výrazně kolísá napětí v listech (někdy jsou ok, někdy měkké a zplihlé jak hadry, ale není to navázáno na zálivku) a dotřetice začali nakvétat, viz foto níže. Dotaz na zkušenější - hádám správně, že náběh na květ takto brzo je třeba zastřihnout, aby se rostlina nevysilovala?

Nakvétající Jamaycan - zaštípnout nebo nechat být?
72767

Tolik pro dnešek, už teď se moc teším na květen, kdy papričky půjdou do textilu na balkón (inspirován MartinemS jsem objednal gronesty a root pouche).

Držte se ;)
K.


Uživatelský avatar
Johny4481
Stálý člen
Příspěvky: 251
Registrován: 21 srp 2020 15:04
Reputace: 715
Obrázky: 0
Bydliště: Slavětín nad Metují

Re: Kušákova první sezóna (2021)

Příspěvekod Johny4481 » 14 dub 2021 08:46

:thumbup: Krásné kyti :thumbup:
Není hořkého života. Jen občas pálí, ale většinou příjemně hřeje. Bohu dík.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kušákova první sezóna (2021)

Příspěvekod petr.polasek » 14 dub 2021 10:14

Vítej na fóru, máš parádní kytky :respect:

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Kušákova první sezóna (2021)

Příspěvekod Bacula » 14 dub 2021 23:01

Kytky krásné....přeji uspěšnou sezonu.
Bacula

Uživatelský avatar
lazar
Stálý člen
Příspěvky: 926
Registrován: 11 srp 2020 12:38
Reputace: 3000
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Kušákova první sezóna (2021)

Příspěvekod lazar » 19 dub 2021 12:05

Opravdu krásné kytky, ať se daří :thumbup:
Každé sousto je lepší než to poslední.. :angry1:
> foto 2021 < - > foto 2022 <
> foto 2023 < - > foto 2024 <

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Kušákova první sezóna (2021)

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 22 dub 2021 08:41

Vítej mezi námi. Kytky vypadají zdravě, k problémům ses postavil čelem, je vidět, že už jsi tu něco načetl. Ad ty květy, záleží, jak se ti chce s kytkama piplat, já květy někdy stříhám, někdy ne, podle nálady. Kytky ty první květy beztak shodí sami.
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

Kušák
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 29 bře 2021 21:49
Reputace: 24
Obrázky: 0

Re: Kušákova první sezóna (2021)

Příspěvekod Kušák » 30 dub 2021 17:44

Krásné odpoledne,

všem moc děkuji za milá slova.

Dnes jen rychlý update, kytkám se daří celkem fajn, ale už by zoufale potřebovaly přesadit na balkón, na parapetu se bijí o místo a začínají se množit poškození rostlin způsobená mou nešikovností (sem tam některé něco přiskřípnu mezi podmiskou, květináčem a okenní tabulí) a intumescencí (naštěstí jen na pár listech).

Objem květníků (0,4 l) už taky přestává stačit, lezou z toho kořínky spodem a když se do oken opře sluníčko, tak dokážou nebezpečně rychle vyschnout - málem jsem tak popravil jednu Carolinu, naštěstí šla rehydratovat. Příští sezónu budu z jiffů přesazovat do litrových květináčů (ideálně airpotů), i za cenu polovičního pelotonu.

Hnojím 12 ml Petrovy trojkombinace na kytku, Jamaicanům, kteří se dost vytáhli a začali zběsile větvit, o trochu víc. Habanerum a Reaperum se za poslední týden dost zkroutily listy, takže další hnojení u nich asi vynechám. Fatálka usilovně dohání ostatní (na fotce nejmenší prcek v podmisce u zdi), jsem rád, že jsem ji nevyhodil. Smutnice jsou stále s námi, ale pod kontrolou (jednotky kusů) takže to moc neřeším.

Když je venku kolem patnácti stupňů, tak se kytky hodinu až dvě otužují ve stínu, dneškem jsem začal pobyt venku prodlužovat a začal kytky vystavovat i přímému slunci (opatrně, dnes 30 minut). Na den Den matek je finálně přesadím na balkón, ve sklepě čeká 180 litrů PROFÍKA Supresivní pro rajčata a papriky od Forestiny (prý novinka), hromada perlitu, kravských granulí a textil od Gronestu a RootPouche :)

Tímto se dnes loučíme, držte se.

73097


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů