Kendyho terasa 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Kendyho terasa 2018

Příspěvekod Kendy » 12 bře 2018 12:13

Ahoj

tak jsem se dokopal k založení letošního vlákno. Vlákno navazuje na předchozí co-jsme-vypestovali-v-roce-2017-f140/ke ... it=Kendyho terasa

Vzhledem k tomu, že jsem minulý týden vysel, tak je na to nejvyšší čas. Když se tak dívám na ty vzrostlé kytky ostatních, co nemohli dospat ;-), vyseli velmi brzy a mají kytky pod světly, tak to bude nějakou dobu takové nepříliš reprezentativní vlákno.

Ale já vás doženu. Tak nějak na konci června nejpozději, řekl bych.

Letos jsem se zařekl, že minuloročních 20 kytek prostě bylo moc. Džungle na terase, spousta zavařeného, zamraženého i usušeného chilli. Mám já to zapotřebí? Nemám. Deset, maximálně tucet, kytek je až dost.

Vybral jsem jenom to naprosto nejnutnější, co prostě musím mít. Semínka dal do vlhkých kosmetických tampónků. K velké nelibosti manželky a dcery. Vůbec to nechápu. Už si za ty roky mohly zvyknout ne?

Druhý den jsem chtěl vysévat do jiffu. Jiffy dávám do malých květináčků pro kaktusy. Dolů dávám výsevní substrát a také jim obsypu jiffy. Nicméně tentokrát jsem tam měl drobnou chybičku v plánu. Mám substrát uskladněný venku. Výsevní ještě z minulého roku. Říkal jsem si, že ho donesu ráno do tepla, aby se ohřál a nedával ho do pařníku k jiffu úplně studený. To ovšem bylo minulou sobotu, kdy venku bylo hezký -12, nebo tak nějak. Donesl jsem si domů blok ledu o který by se dal ukopnout palec. Do večera v teple pravda trošku povolil, ale žádná sláva. Stejně byl tuhý a ledový. Takže se výsev posunul o dalších 24 hodin.

V neděli už výsevní substrát připomínal něco, do čeho se dají vysít kytky. Tak jsem se do toho pustil. Jiff jsem nevymačkával. Prostě dal do květináčku naspod trošku substrátu, na něj jiff, obsypal výsevním substrátem, trošku zamáčkl kraje, a dosypal. Do jiffu jsem po loňských problémech s klíčením pro jistotu dával po dvou semínkách.

Tady jsem ovšem zažil malé překvapení. Ono naprosto nezbytné minimum se nakonec ukázalo jako 17 květináčků. A k tomu mám dvě úspěšně přezimované kytky, z kterých už delší dobu trhám květy. Jak to vypadá, tak se asi pod 19 kytek nedá dostat.

Květináčky s jiffy šly do pařníku. Akvarijní topítko nastavené na 28 stupňů, pár litrů vody a nějaké plasty okolo. Je to celé popsané v některém z předchozích vláken, na které navazuji.

A musím se pochlubit. Po 5 dnech (to bylo v pátek) jich bylo 10 ze 17 venku. Do neděle zbytek 15 ze 17. Tedy mi stačilo 7 dní na skoro kompletní vyklíčení. Povětšinou vyklíčila obě semínka v jiffu. Takže teď budu přemýšlet co s tím. Jestli pikýrovat a pak rozdat, nebo ustřihnout. Dost mě to trhá srdce, protože rostlinky jsou více-méně stejné. Jak mám vybrat tu, kterou ustřihnu?

V pařníku zůstaly jenom haba red a anaheimy. Ty anaheimy nejspíš proto, protože to bylo poslední, několik let staré semínko. Říkal jsem si, že ho pošlu do hlíny, abych si mohl nechat z úrody čerstvé osivo. Ale klíčivost už asi není úplně nejlepší. No a na haba je týden prostě málo.

Vyklíčené rostlinky mám na okně. Bohužel tak tak západ, spíš severo-západ. Lepší prostě nemám. I tak jsem rád, že jsem si tohle vybojoval u koček. Sice se rostlinky vytahují, ale po dalším přesazení se to srovná a pak už přece jenom bude světla víc.

Pokusím se co nejdřív poslat i nějaké to foto a výsevní seznam.

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Kendyho terasa 2018

Příspěvekod Holu » 12 bře 2018 12:23

Ať se daří pane! Budu velice napjatě sledovat. :-)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Kendyho terasa 2018

Příspěvekod petr.polasek » 12 bře 2018 12:44

Budu držet palce

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Kendyho terasa 2018

Příspěvekod Lexter » 12 bře 2018 12:49

Kendy píše:
12 bře 2018 12:13
Vzhledem k tomu, že jsem minulý týden vysel, tak je na to nejvyšší čas. Když se tak dívám na ty vzrostlé kytky ostatních, co nemohli dospat ;-), vyseli velmi brzy a mají kytky pod světly, tak to bude nějakou dobu takové nepříliš reprezentativní vlákno.

Na tom nesejde, stejně mě a další nedočkavce trumfneš na všech frontách. :sadd:

Ale i přes to ti držím palce. :thumbup:
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho terasa 2018

Příspěvekod Kendy » 12 bře 2018 13:17

Není to závod ani soutěž Lextere... Jde nám všem jenom o zábavu ne?

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Kendyho terasa 2018

Příspěvekod Lexter » 12 bře 2018 13:28

Kendy píše:
12 bře 2018 13:17
Není to závod ani soutěž Lextere... Jde nám všem jenom o zábavu ne?
Ta moje huba nevymáchaná.

Já si samozřejmě dělám jen legraci, protože když porovnám zkušenosti tvé a mé nemám nejmenší důvod se bát, že ti to nepojede jak blbé a že můj předstih nebude za pár měsíců v tahu. Jsem naopak velmi zvědavý jak se rozdíly při růstu na sluníčku smáznou a samozřejmě si přeju aby to ty tvé co nejlépe a co nejrychleji zmákli.

Na druhou stranu, trochu zdravého soutěžení nás posouvá dál. :tiphat:
Naposledy upravil 1 dne Lexter; celkem upraveno 12x.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Din0
Stálý člen
Příspěvky: 681
Registrován: 14 lis 2012 09:21
Reputace: 422
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: Kendyho terasa 2018

Příspěvekod Din0 » 12 bře 2018 13:33

Obdivuju tvou rozvahu Kendy ;)
Pálí, pálí, to to pálí :firychil: :veryhot: :firy:

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho terasa 2018

Příspěvekod Kendy » 12 bře 2018 14:25

Lexter píše:
12 bře 2018 13:28

Já si samozřejmě dělám jen legraci, protože když porovnám zkušenosti tvé a mé nemám nejmenší důvod se bát, že ti to nepojede jak blbé a že můj předstih nebude za pár měsíců v tahu. Jsem naopak velmi zvědavý jak se rozdíly při růstu na sluníčku smáznou a samozřejmě si přeju aby to ty tvé co nejlépe a co nejrychleji zmákli.
Podle mých zkušeností... Fakt se to do značné míry srovná. Tím myslím velikost kytek a počet plodů na nich.

Mohou být extrémy dané počasím. Pokud větší kytky (starší, dříve sazené) nasadí na květy dřív, za příznivého počasí, a ty později sazené nasadí na květy až když přijde nějaká děsivá vlna veder (která někdy želbohu přijde) tak to samozřejmě může udělat rozdíl.

Pokud máš rychle dozrávající odrůdy, tak s dřívějším vysetím a svícením se můžeš dostat k větší ůrodě. Stihneš dvě úrody místo jedné. Osobní zkušenost. Respektivě i ty později zasazené stihnou do nějaké míry dvě úrody. Ale pokud jsou v hlíně delší dobu, tak ta pravděpodobnost, že to stihnou je větší a pravděpodobně bude ta druhá úroda větší.

Já jsem jeden rok svítil. I těm mým, rychle dozrávajícím. A kdybych měl čas, tak jim svítím i letos :-) Minulý rok jsem to nestihl a letos jsem na tom s časem tak hrozně, že jsem rád, že jsem vůbec vysel :-) To jenom na vysvětlenou. Nechci aby to vyznělo, že někomu dřívější výsev a svícení rozmlouvám. Tak to není. Ale jde to i bez toho. Alespoň ve většině případů.

Já jsem loni vysel strašně pozdě. Pak jsem měl značných problémů s klíčením. S odstupem času bych si tipnul na přílišnou vlhkost v pařníku. Letos jsem nechal víc prostoru na odvětrání a klíčení bylo na jedničku.

Byl začátek května a já jsem dával kytky ven na terasu v půllitrech v průměru s dvěma patry pravých lístků. Prťavé, malinké.... Sluníčko je neuvěřitelně nakoplo a rostly doslova před očima. Na konci roku jsme měl krásnou úrodu. Připustím, že u jalapenos bych mohl mít větší, kdybych začal dřív a svítil jim. Ale čert to vem. Měl jsem krásné, zdravé kytky a úrodu víc než dostatečnou. Za mě spokojenost a dobrý rok.

Takhle vypadaly moje kytky minulý rok 24.5. Jsem měl zrovna narozeniny :-)
post56276.html#p56276

Tohle je 22.července
post59107.html#p59107

6.srpna
post59468.html#p59468

26.srpna větší update, hodně fotek v několika postech
post59959.html#p59959

A sklizeň 26.8.
post59973.html#p59973

Jde to i s pozdějším výsevem. Ale nikomu nevymlouvám dřívější výsev a svícení. A i klidně dosvědčím, že pěstování se svícením je lepší, bezpečnější.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů