První sezona - člověk

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 757
Obrázky: 0

Re: První sezona - člověk

Příspěvekod Kendy » 27 čer 2017 12:04

Zdá se mi, že na tom listu vidím černé tečky. To by svědčilo pro třásněnku. List dej pryč, ten už to stejně nerozchodí. Jestli se to objeví i jinde, tak postřik na třásněnku (Vertimec třeba). Dávkovat dle příbalového letáku.

Kolega na to jde do dobře. "Kytky se nemají rozmazlovat, ale otužovat". Citát jsem si půjčil od některého z diskutujících. Nemůžu si vzpomenout na to do koho. Nicméně mu tímto děkuji. Je to hluboká pravda.

Ale vážně. Každá kytka je jiná. Tak jako je každý člověk jiný. Jsme různě vysocí, v mládí rosteme různě rychle, jsme různě silní. Stejně tak i každá jednotlivá kytka je unikát. Kolegova prostě roste rychleji.

Ale s tou péčí to trošku přeháníš.
1) Substrát pro rajčata a papriky bude prakticky jistě předhnojený. Mrkni se na to, co jsi koupil. Ale tak 5-6 týdnů je další hnojení kontraproduktivní. Jenom vodu, nebo lignohumát.
2) Dávat tak malým kytkám slepičince je taky vcelku k ničemu. Je to hnojivo pro květ a plod.
3) Zastřihnutím je dost zpomalíš. O několik týdnů. Odměnou za to by měla být širší a nižší koruna. Já ale nestříhám. Jenom tím kytkám občas vyhrožuju, když nechtějí růst ;-). Zkus to taky. Projdi se okolo s nůžkami a výhrůžně cvakej. Třeba to pomůže :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: První sezona - člověk

Příspěvekod chris » 27 čer 2017 18:56

ad bod 3) :thumbup: ...já si říkal že ty rajčata nějak sami od sebe změnili směr výrůstku a vyhejbaj se prostoru kam porostou papriky vzápětí poté co jsem jedno demostrativně ofikal aby mělo vedlerostoucí chilli nějakou šanci.

ad citát: tuším Tea Racer, svatá pravda, pokud otužování kytka přežije, je z ní nezmar.

ad substrát: chce to vyčíst z obalu/u výrobce, ono jak který, třeba otoč a sázej, který je imho skvělý a počítá s tím že do něj jde už maličko povyrostlá sazeníce má předhnojení na jen cca 2 týdny. Což mi vyhovuje, raději to krmím dle svého uvážení a nemám pak na koho svádět chyby. Zatímco klasický raj&pap je předhnojen tuším na 4-5 týdnu minimálně.

Člověk
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 12 bře 2017 12:01
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: První sezona - člověk

Příspěvekod Člověk » 02 črc 2017 13:05

Nažloutlé listy jsem dal pryč, nové už se neobjevují. Ty na kterých byly tečky jsem nechal a nové už se neobjevují :-) Hnojení jsem teda omezil, už jen 2x-3x týdně vodu.
To strašení nůžkami ještě nechám až mě naštvou více, nechci na ně být tak moc zlý :-)
Příště zkusím asi fakt ten substrát pro pelargonie a hnojit nebudu vůbec.

A všimnul jsem si, že na TSM a Habaneru jsou květy už týden a při ručním opylování se mi nějak nedaří z nich vyklepnout pyl. Vůbec nic nevypadne, jak dlouho může trvat zrání pylu? U serenade a kejenského pepře proběhlo všechno v pohodě, u habanera, TSM a caroliny reaper zatím ani jeden květ s pylem, takže ani plod.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 757
Obrázky: 0

Re: První sezona - člověk

Příspěvekod Kendy » 03 črc 2017 10:43

Záleží hlavně na počasí. Teplota a vlhkost. Těžko říct. Měl by jim na opylení stačit i průvan, co máš za oknem. Ale když jim trošku pomůžeš, tak to jistě nezaškodí.

A substrát na pelargonie jim nedávej. Zkus něco na rajčata a papriky.

Člověk
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 12 bře 2017 12:01
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: První sezona - člověk

Příspěvekod Člověk » 03 črc 2017 12:11

Dobře, ještě chvíli počkám. A mohlo by se to stát, že ten pyl nikdy nedozraje/nevytvoří se?

Ok. A můžu se zeptat z jakého důvodu ten substrát na pelargonie není vhodný? Jestli je to je třeba kvůli poměru NPK, pH, nebo tam jsou nějaké látky které by ovlivnily zdravotní nezávadnost plodů? Kolega ho totiž použil a stačilo jen zalévat a už má plody a krásnou velkou rostlinu Habanero. Já mám právě ten na rajčata a papriky a mám zatím jen květy bez pylu a 2x menší rostlinu. V práci je máme asi metr od sebe, na stejném okně. Proto mě to láká, zkusit to příští sezonu alespoň u jedné rostliny, pokud to není zdraví škodlivé.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 757
Obrázky: 0

Re: První sezona - člověk

Příspěvekod Kendy » 03 črc 2017 12:24

IMHO není ideální. Ten substrát je ušitý na míru balkonovkám. Ph by asi měl v pořádku. Spíš půjde o hutnost. O samotné složení. Je prostě primárně určený pro něco jiného. Netvrdím, že to v něm neporoste. Ale lepší je si pořídit substrát, který je určený pro to co chci pěstovat. Nebo nějaký univerzální.

A ano, může se stát, že se nepovede opylení i dlouhodobě. Moc tomu přiznám se nerozumím. Musí se sejít několik faktorů ve stejnou dobu a musí být ve správném stavu jak blizna, tak pestík. Když nad tím tak přemýšlím, tak to není až tak rozdílné od lidí. ;-)

Hlavní roli hraje teplota a vlhkost. Vysoká teplota a vysoká vlhkost opylení nesvědčí. Stejně tak jako nadbytek dusíku a další. Ale myslím, že ta teplota a vlhkost jsou nejdůležitější.

Člověk
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 12 bře 2017 12:01
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: První sezona - člověk

Příspěvekod Člověk » 03 črc 2017 14:59

Byl jsem to prozkoumat a nejsou tam ani moc vidět pestíky. Buď je nevidím vůbec (vůbec netrčí), nebo čouhají jen kousíček. Oproti kejenskému pepři nebo serenade je to velký rozdíl. Asi mám fakt nějaké eunuchy.
Tady mám Habanero a TSM, květy vypadají pěkně, ale pyl žádný. Některé květy už po rozkvětu opadávají (zežloutne stonek na kterém jsou a spadnou i se stonkem):
39890
39889

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 909
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 571
Obrázky: 0

Re: První sezona - člověk

Příspěvekod JurassicChilli » 03 črc 2017 15:50

U substrátov je najdôležitejšie pH. To znamená, že papriky nemôžeš sadiť do substrátu určeného pre kyslomilné rastliny ako sú napríklad citrusy, azalky, rododendróny, čučoriedky/borůvky, niektoré mäsožravky a podobne. Substrát pre pelargónie by mal byť v pohode. Stejnak je to len viac či menej marketingový trik aby sa pestovateľ cítil nepríjemne, že nepoužil konkrétny substrát určený pre tú ktorú rastlinu. A tak ťa vlastne nútia kupovať pre každú rastlinu zvláštny substrát aby mali zisk. Oni to väčšinou miešajú všetko rovnako, len každý substrát inak dohnoja. Počítam, že ten na pelargónie bude obsahovať viac dusíku a fosforu, čo je v začiatkoch rastu vhodné aj pre papriky. Draslík dodáš neskôr pri hnojení zálievkou. Už len to, že to v tom pelargóniovom substráte tak dobre kolegovi rastlie je dôkaz, že je to celkom vhodný substrát. Nejakých škodlivín sa nemusíš báť. Pochybujem, že by tam pridávali niečo jedovaté len kvôli tomu, že je to substrát pre pelargónie.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti