Zaštipování rostlin

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
roumi
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 11 úno 2014 17:59
Reputace: 0
Obrázky: 0

Zaštipování rostlin

Příspěvekod roumi » 11 úno 2014 18:09

Ahoj,

mohl by mi někdo poradit se zaštipováním rostlin. Někde na nějaké fotce jsem viděl že rostlina byla nechána vyrůst tak do 30 cm (ta výška je jen orientační - není to v tomto dotazu relevantní) a pak byl odštípnutý ten vrchlík - hlavní pokračování stonku (špička :-D ) . Jen by mě zajímalo jestli je to normální praxe pro zesílení rostliny nebo na zastaevní růstu. Děkuji za radu.

Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaštipování rostlin

Příspěvekod chilli-max » 11 úno 2014 18:27

Někdo je zastánce zaštipování...ale já ne. ... rostliny se rozvětvují v určité výšce sami. Momentálně jsem nad tím zapřemýšlel z prostorových důvodů, aby jsem se vešel ke kytičkám do bytu....ale nechám je ať si rostou jak se jim líbí a snad se mi odmění :thumbup: :firy:
http://www.foto-tapety.cz

Uživatelský avatar
stalker251
Stálý člen
Příspěvky: 300
Registrován: 16 pro 2012 00:33
Reputace: 18
Obrázky: 0

Re: Zaštipování rostlin

Příspěvekod stalker251 » 11 úno 2014 18:37

CHILLI neni GANJA !!!!! už sem sa tu raz otem zminoval , zaštipnutim nad 4 patrem, spomališ rostlinu v roste zhrubne ji stonek a zvečši se kořen , ale za ten isty čas sa to iste stane na nezaštipenej plus bude mat asi o 2 patra vic, večši plocha listová automaticky primoumerne pusobi na zvečšovani korenoveho balu , stonky hrubnu vtedy ked sa nane dostáva svetlo ,
Zaštipovaní výrazne nedoporučujem u druhu ktere výsostne rodí z koruny (habanero, TS) a annuum , bacatum a frutescent pubescens je to taky zbytečné.
Funguje to na genetikách typu 7pod , Fatalii a jolokia , ale aj tak je to zbytečne lebo rastlina sa rozvetvi sama.
Naposledy upravil 1 dne stalker251; celkem upraveno 12x.
http://www.youtube.com/user/stalker2512?feature=mhee" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
proki73
Moderátor
Příspěvky: 909
Registrován: 03 dub 2013 22:00
Reputace: 36
Obrázky: 0

Re: Zaštipování rostlin

Příspěvekod proki73 » 11 úno 2014 20:22

uplně souhlasím z kolegy zaštípování je u normálních rostlin uplně zbytečné zaštipování doporučuji jen tahdy když nekdo začíná upravovat rostlinu na BONCHI tedy bonsai kmínek a kořeny zesílí a vypadá to esteticky ale jinak ne

Lyssy 49
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 15 dub 2019 15:50
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Zaštipování rostlin

Příspěvekod Lyssy 49 » 15 dub 2019 16:13

Pekný deň všetkým. Som tu nová. Pestovaniu chilli sa venujem už dlhšiu dobu, no odrodami ako je Scorpion a Carolina po prvy krát. Zaujala ma téma zastipovanie. Prosím mohol by to niekto bližšie popísať? Ďakujem lebo by som nerada zničila rastlinu celú.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Zaštipování rostlin

Příspěvekod Bacula » 15 dub 2019 16:17

Sazenice nezaštipuji. Po zasazení na finální stanoviště odštipuji maximálně to, co jde z hlavního kmínku příliš nízko. Nechci, aby se plody váleli po zemi. Občas to neuhlídám, když už jsou nasazené plody, je mi to líto.
Bacula

Deus ex machina
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 22 bře 2018 06:52
Reputace: 4
Obrázky: 0

Re: Zaštipování rostlin

Příspěvekod Deus ex machina » 14 dub 2020 10:37

Nechápu jak nemůžete zaštipovat. Cca 3. patro vyštípnu a vyrostou mi nové 2, někdy i 3 nové výhonky. Po čase udělám znovu. Výsledek? Nemám dvoumetrovou ,,palmu", ale třeba metrový pořádný keř, který je cely obrostlý plody. Samozřejmě vyštipuju i boční výhonky a časem i spodní listy a nechám tak rostlinu, aby koncentrova energii do vrchní části rostliny.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3817
Obrázky: 0

Re: Zaštipování rostlin

Příspěvekod MartinS » 14 dub 2020 10:59

Ono zalezi na lokalite kde chces pestovat.
Nekdy metr a pul ker je vyhodnejsi nez siroka nizsi palma. Ja treba bych se na balkone nehnul kdyby kere byly hodne siroke. Drive jsem sestrihaval take aby sly do sirky a byly kosate. Ale kdyz clovek treba chce narvat na balkon i detsky bazenek, je naopak vyhodnejsi vyssi ker, ktery zaroven dela i trochu stin. Naopak na box treba ker sestrihnu jak pises ty, tam uz nikdo nechodi a neni misto tolik do stropu half-lodzie


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů