Prvy rocnik sa moc nevydaril, preco?

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
lehotsky@atlas.sk
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 04 zář 2016 09:16
Reputace: 0
Obrázky: 0

Prvy rocnik sa moc nevydaril, preco?

Příspěvekod lehotsky@atlas.sk » 04 zář 2016 09:48

Ahojte,
tento rok som prvy krat skusal vypestovat nejake chilli papricky, ale bohuzial ani jedna mi neprezila. Som z toho pomerne sklamany a chcel som sa opytat, co podla vas robim zle?

Prva seria chilli papriciek mi splesnivela, pretoze som ju prelieval a asi z 12 kusov mi prezili len styri. Casom zomreli aj tie styri. Sposob, akym zomreli, ma ale udivuje - vyzeralo to, ako keby rastlina spachala samovrazdu :). Stonka sa proste postupne zacala svcrkavat a zvysok rastliny potom samozrejme nemal ako dostat vodu a zomrel. Mam to odfotene tu:
Obrázek

Neviete, cim to moze byt? Znamena to, ze som rastlinu polieval malo? Alebo to moze byt prehnojenim? Dal som len jednu davku hnojiva, vyrazne mensiu nez pisali na krabici, asi 2 tyzdne po presadeni do novej pody.

Ked mi zomrela tato prva seria, skusil som to znovu. Uz som vedel, ze nemam papricky tak prelievat, takze nesplesniveli. Podarilo sa mi ich vypestovat az do presadenia, ale bohuzial, po nejakom mesiaci zomreli aj tie. Vyzeralo to ale uplne inak - rastlinke akoby roztrhlo stonku. Mam pocit, ci to nemoze byt tiez tym, ze som ju prelieval (trochu to vyzera, akoby ju privela vody roztrhlo), ale asi to moze byt aj nejaka biologicka nakaza. Rozhodne ta rastlinka nevyzera zdravo. Toto iste sa stalo vsetkym paprikam (2 som mal v jednom kvetinaci a jednu v druhom kvetinaci solo). Tu posielam obrazky:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Bohuzial, jedine chilli, ktore mi tento rok prezilo az do plodov, boli sadenicky z Bauhausu, ktore som si kupil, ked uz som vedel, ze z tych mojich nic nebude :(.

Za akukolvek pomoc moc dakujem :).

Sam

Poznamky k pestovaniu: vysadzal som do jiffy tabliet tu z eshopu,
podu mam :
Obrázek
a hnojivo:
Obrázek
Papricky sa snazim pestovat v Prahe na balkone smerom do vnitrobloku, kde je aut a smogu z nich vyrazne menej, Slnka je tam urcite dost.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2128
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2432
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Prvy rocnik sa moc nevydaril, preco?

Příspěvekod gandalf » 04 zář 2016 10:50

Zahubila ti je plíseň, nebo houbová choroba. Méně příští sezónu zalévej /měl jsi v tom kelímku drenáž?/ V tomto stádiu růstu bych to asi ještě nehnojil.

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Prvy rocnik sa moc nevydaril, preco?

Příspěvekod OMO » 04 zář 2016 11:40

Ano je to padani klicnich rostlin.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prvy rocnik sa moc nevydaril, preco?

Příspěvekod Tea Racer » 04 zář 2016 12:10

Nevěš hlavu! To se někdy stane. Méne zalévej jak bylo řečeno, pripadne vypestuj sazenice i kup už predpestované. Dal bych vice svetla, aby se za ním nevytahovaly a rostly tlustší. To znamená max. svetla a mensí teploty, ony budou sílit, ale možná jsi mel jen blbou shodu náhod.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Prvy rocnik sa moc nevydaril, preco?

Příspěvekod Kendy » 04 zář 2016 13:07

Je to tak jak píšou kolegové. Moc vody a málo světla.

Ty větší odešly rozhodně díky houbovitému onemocnění. Pravděpodobně fytoftorová hniloba. Substrát vyhoď, jsou v něm spóry.

Příští sezónu mnohem méně vody. Ubral bych i s hnojivem. Nejdřív do výsevního, potom zase výsevní (případně 2/3 výsevního a 1/3 předhnojeného). Můžeš použít perlit pro odlehčení půdy.

Předhnojený substrát až při přesazení ven. To už by rostlina měla být veliká, 2-3 měsíce stará.

Papriky lépe snesou občasný nedostatek vody, než když je stabilně přeléváš. Jsou háklivé na hniloby.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů