Černé fleky na listech, následný opad.

Virové, bakteriální a houbové choroby paprik
Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Černé fleky na listech, následný opad.

Příspěvekod chilli-max » 12 led 2014 21:31

Zdravím,
Pěstuji doma pod umělým osvětlením cca 20 různých papriček. Ted mám problém se svým Habanero Paper Latern. Na nejstarších listech se začnou objevovat takové mírně zčernalé okraje, a tak to vydrží třeba 14 dní, pak se začnou objevovat černé flíčky v prostorách mezi žilkami (vždy uprostřed) postupně ty fleky tmavnou a mírně se zvětší (cca 7dní) a pak najednou začne list žloutnou a během 2-3 dní upadne. A pěkně za sebou to jede od nejstaších listů, přijde mi že přesně v intervalu jak narostli. Dělala mi to jen tato jedna rostlina, ale ted mi přijde že to začíná i na dalších dvou rostlinách, a to i na rostlině která je tak měsíc a půl stará.
Kytky jsou v substrátu od Forestiny na paproky a rajčata+písek+perlit+trošku cereritu+symbivit. Sem tam přihnojení univerzálním organickým hnojivem od Agra, pak tekuté hoštické slepičince, občas Wuxal-vápník (ale to až spíš poslední měsíc) pruběžně lignohumát. Zálivka tak aby byl substrát stále vlhký, ale ne přemokřený, občas nechám víc proschnout. Vlhkost vzduchu kolísá 40-60%. Svícení 18h denně zářivky Osram-denní světlo a myslím že intenzita víc než dobrá :-)

Mám podezření na nějakou houbovou chorobu, ale jelikož to měla jen ta jedna rostlina, tak mi to přišlo divné, a i vlhkost vzduchu není tak vysoká. Nějakou dobu jsem bojoval s třásnenkama a vím že přenášejí virová onemocnení ? :dunno: :rn:
Každá rada se hodí, díky.
PS: hlavně už začínám předpěstovávat do foliáku a nechci aby se to nějak rozšířilo.

List cca 2-4 dny před upadnutím-spodek
Obrázek
List cca 2-4 dny před upadnutím-vršek
Obrázek
Čerstvě upadlý list-spodek
Obrázek
Čerstvě upadlý list-vršek
Obrázek
http://www.foto-tapety.cz

Jackof25
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: 02 led 2014 16:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Černé fleky na listech, následný opad.

Příspěvekod Jackof25 » 13 led 2014 00:11

Zkus hned jak se ti to objeví na dalších listech omýt mýdlovým roztokem. Pokud ani to nepomůže tak pak včas zastřihnout list na kterým se toto ukáže. Pokud chceš něco chemického zkus Mospilan.

Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Černé fleky na listech, následný opad.

Příspěvekod chilli-max » 13 led 2014 00:27

Jestli to myslíš jako likvidaci nějakých škůdců, tak to nebude ten důvod padání listů. Žádné škůdce tu teď nemám a zrovna mospilanem jsem zaléval a stříkal asi 4 dny zpátky (preventivně proti návratu třásněnek). Ale po prošlé zkušenosti s těmito mrchami (+smutnice) určitě poznám kdyby to byli ony.
http://www.foto-tapety.cz

Filichilli
Stálý člen
Příspěvky: 599
Registrován: 22 led 2013 15:05
Reputace: 1
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Černé fleky na listech, následný opad.

Příspěvekod Filichilli » 13 led 2014 00:46

Podobnou nekrozu listů jsem měl, pomohla méně častá zálivka, protože chinensky nerady stále vlhkou půdu, natož mokrou v nevětraném prostředí, spíš sušší. Možná pomohlo i přesazení do většího. ... Nicméně, ještě tu je jedna možnost. Svilušky vytváří podobné skvrny žluté s černými tečkami, sice né tak pravidelně a né systematicky od spodních listů, takže to bych asi vyloučil.. Udělej korekci s hnojením, nepřeháněj to a se zalíváním, podle mě se to zpraví, pokud to nebude nějaká viroza nebo houba, která má taky ráda vlhko že... :tiphat:

Filichilli
Stálý člen
Příspěvky: 599
Registrován: 22 led 2013 15:05
Reputace: 1
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Černé fleky na listech, následný opad.

Příspěvekod Filichilli » 13 led 2014 01:03

Ještě teda jsem si všiml, že máš i symbivit, ten se aktivuje asi po 3-4 týdnech od aplikace a pak už tím tuplem není potřeba moc zalívat, to poznáš dotykem na listech, i když se horní centimetr substrátu zdá suchý, tak ovnitř to může být pořád vlhké dalších pár dní + písek, perlit. Udržuj spíš sušší ;) :tiphat:

Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Černé fleky na listech, následný opad.

Příspěvekod chilli-max » 13 led 2014 06:59

Ok, zkusím mín zalévat...mám to v 10l kýbli a symbivit bude aktivovaný určitě...kytka tam je už min. 3 měsíce .... začínají se objevovat první pupeny na květy.
Piště případné další postřehy.
http://www.foto-tapety.cz

Uživatelský avatar
stalker251
Stálý člen
Příspěvky: 300
Registrován: 16 pro 2012 00:33
Reputace: 18
Obrázky: 0

Re: Černé fleky na listech, následný opad.

Příspěvekod stalker251 » 14 led 2014 12:43

klasický prípad zahnívania korenu , korene sa nestihaju regenerovat a zahnivani spusobuje nevstrebavi vápnika . nevim jak máš velký kvetináč ale doporučuju rastlinu vybrat odtranit naspodku zahnedle koreny , vložit naspet , zalit roztokem peroxidu vodika ,nechat uplne na fest vyschnut substrát,(asi týden), až sa rastlina vzchopí a následne presadit do noveho substrátu,alebo vyhnojit komplexným hnojivem. Vprípade že to neni tento problem :dunno: ja najpravdepodobnejši prítomnost roztoča alebo strapky,potom by stačil postrek vermitecu .
Chilli zdar . :tiphat:
http://www.youtube.com/user/stalker2512?feature=mhee" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Černé fleky na listech, následný opad.

Příspěvekod chilli-max » 14 led 2014 18:55

O příspěvek výš píšu že je v 10l kýbli. Již tady bylo řečeno že by to monlo být moc vody, tak ted kytí nechám pořádně vyschnout a uvidím. Poslední měsíc se kytí pěkně splašila a roste jako z vody, ale spodní listy postupně upadávají, takže začíná byt odspodu holá :-( Ale už vyhání na květ. Procedůru s přesazováním zatím nechám a uvidím jestli pomůže menší zálivka. Žádné škůdce na listech určitě nemám... jedině jsem si nebyl jistý jestli to není houbového původu. A s Vertimecem nemám dobré zkušenosti...lepší je Mospilan, působí systémově (není nutný dokonalý postřik rostliny, kdy je to v bytě dost nepraktické) a je učinný až 3 týdny.
...
15443
...
15442
http://www.foto-tapety.cz


Zpět na „Virové, bakteriální a houbové choroby paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti