Erbův rock 2020 - Diagnóza chillenství.

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Erbův rock 2020 - Diagnóza chillenství.

Příspěvekod Erben61 » 28 dub 2020 09:33

Dnes zdravím a chci se s vámi podělit s každoročním dilematem. Takzvaní Zmrzlíci, Ledoví muži povětrnostně singulární delikventi Pankrác, Servác a Bonifác provázení pochcanou Žofkou nám, jež pěstujeme bez foliáků atd značně komplikují plány a máme z nich těžkou hlavu. Při objemu mého pěstu, nemůžu sbalit pět květináčů a na krizové dny je strčit do verandy, na druhou stranu risknout to a tím získat čtrnáctidenní náskok mě láká.
Už pár dní klikám na dlouhodobou předpověď počasí a sleduju vývoj, tedy zmíněný povětrnostný propad ranních teplot pod hranici 0 stupňů Celsia.
V tuto chvíli to vypadá, že by se zmínění Neplechové nemuseli projevovat, vím že někdy přicházejí dřív a to mě právě docela mate, perioda od cca 20.4 až do 11.5. kam až dosahuje čtrnáctidenní předpověď je vzácně vyrovnaná. Meteopress trochu straší, ale na mráz to nevypadá.
https://www.pocasicz.cz/predpoved-na-14-dnu/
https://www.meteopress.cz/14-dni/#misto ... on=13.3783

Zajímá mě váš názor, tak co k tomu říkáte kamarádi ???? :dunno: :dunno: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9100
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Erbův rock 2020 - Diagnóza chillenství.

Příspěvekod Tea Racer » 28 dub 2020 10:23

Tak já tohle už neriskuji, tady jsou tepoloty pod nulou každou noc, včera dokonce - 8 °C, ale dlouhodobá předpoved má mensi pravdepodobnost, než hod kostkou. Myslím, že náskok nezískas, díky teplotám budou kytky stagnovat. Zkus pokus s pár kytkama, co na to počasi uvidíme. Držím pěsti.

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Erbův rock 2020 - Diagnóza chillenství.

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 28 dub 2020 12:57

Míro, sledujeme oba stejné portály. A k té předpovědi, jak rád bych jim věřil, ale předpovědi jaké nám předkládají, bys mohl dělat ty, já, Boss nebo klidně Tea Racer. Je to na pendrek. Nicméně letos jsem plný optimismu a věřím, že zmrzlí přijdou max. do 5. května. Sám už mám pár pokusných králíků venku, je mezi nima i Dorsetka. Tak se uvidí. Každopádně jestli máš nyní v indooru slunečné pozice, asi bych vydržel.
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Erbův rock 2020 - Diagnóza chillenství.

Příspěvekod chris » 28 dub 2020 13:12

Ze mne: lokalita, lokalita, lokalita!

A tím nemíním jen tu širší všeobecnou na úrovni třeba usda zonace (https://en.wikipedia.org/wiki/Hardiness ... ean_cities a https://en.wikipedia.org/wiki/Hardiness ... efinitions) čili u nás rozdíly typu podhůří pohraničních hor vs polabské a moravské nížiny vs mikroklima větších měst, ale hodně velký vliv má blízká lokalita a zcela lokální podmínky v ní.
Takové ty věci jako mrazová kotlina, orientace svahu a budovy, závětří, stěna co akumuluje teplo, typ půdy co se hůře či snadno prohřeje, převažující směr přechodu front, blizkost větších vodních ploch, barva pěstebních nádob či použití černé folie,...

Dříve tohle hospodář věděl od svých předků, o tohle jsme přišli, rodový statek s nepřerušenou tradicí se v důsledku pohnuté historie naší země prakticky nevyskytuje, něco málo znalostí se zachovalo na venkově a díky zahrádkaření na chatách/chalupách.

Ale dnešní doba zase dává člověku do ruky digitální nástroje a informační zdroje zdarma dostupné na internetu, proti všem generacím předků máme nesrovnatelně snazší možnost zaznamenávat, porovnávat, ověřovat a vyhodnocovat meteorologické i klimatické údaje z nejbližšího i vzdálenějšího okolí, aktuální i historické. A tím pádem je imho možné zkrátit dobu získání základního penza znalostí/zkušeností s průběhem počasí v lokalitě z dlouhých desetiletí na pouhých několik let. A taky máme možnost podchytit i krátkodobé, jen několikaleté výkyvy, nejsme odkázáni jen na dlouhodobé znalosti shrnuté do výstižných pranostik platných pro šířeji pojatou lokalitu.

V konkrétním důsledku to pro moji úzce pojatou lokalitu znamená že studené vlny tu mívám okolo 8-12. dubna, pak okolo 20. dubna, pak na přelomu duben/květen, pak okolo 10. května.
Tu první bych s hlavním pelotonem nikdy neriskoval, po té druhé dávám kytky ven, je to sice těsné ale zatím mi to 3. rokem vychází.
Pro tebe je zajímavé to, že velká většina počasí ke mne přichází směrem od Plzně. Ale přeložit si to do podmínek tvojí konkrétní lokality a míry rizika kterou jsi ochoten přijmout musíš ty sám, co platí a funguje u mne rozhodně nemusí platit už za nejbližším kopcem (doslova, např. cca 3 km ode mne, hned za prvním kopcem, je výrazná mrazová kotlina kterou by kvuli jinak parádní orientaci svahu člověk fakt netipoval, každý kdo se tam přistěhuje a nezeptá se starousedlíků se první sezónu nepěkně nachytá).

Btw, porovnání vývoje počasí Praha - Libuš vs Plzeň - Mikulka
http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/ ... raha-libus
http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/ ... en-mikulka
případně pár dalších statistik pro Plzeň - Mikulka
https://www.in-pocasi.cz/archiv/plzen_m ... thly_graph

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2241
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3674
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Erbův rock 2020 - Diagnóza chillenství.

Příspěvekod Bacula » 28 dub 2020 21:45

U nás (Oleška, 380 metrů nad mořem) se sázet před zmrzlými nevyplácí. Čekám s chilli i rajčaty.
Bacula

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2206
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4526
Obrázky: 0

Re: Erbův rock 2020 - Diagnóza chillenství.

Příspěvekod Pedro » 28 dub 2020 23:38

Bacula píše:
28 dub 2020 21:45
U nás (Oleška, 380 metrů nad mořem) se sázet před zmrzlými nevyplácí. Čekám s chilli i rajčaty.
Souhlasím...my jsme na tom podobně a ven až po zmrzlých. Sice je mám ve skleníku, ale tak je to OK. Pak venkovní pěstování jako Erben, takže raději vydržím. Se s tím x měsíců prdím a aby mi to kvůli nedočkavosti zmrzlo, tak za to mi ty 3týdny do zmrzlých nestojí.

koniash
Stálý člen
Příspěvky: 1553
Registrován: 19 lis 2016 18:44
Reputace: 4881
Obrázky: 0
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Erbův rock 2020 - Diagnóza chillenství.

Příspěvekod koniash » 02 kvě 2020 20:50

:tiphat: technolog chilli Chris...to prostě jinak nebude,v hodně věcech je díky technologiím hodně napřed,ale selský frňák nepotřebuje digitální meteostanici s přenosem dat do MT...kufa selský rozum hoši,selský rozum :thumbup: :thumbup: :thumbup:
co pálí jak sviňa,nestíhá bolet

pavi
Stálý člen
Příspěvky: 121
Registrován: 02 bře 2020 09:47
Reputace: 435
Obrázky: 0
Bydliště: Praha-východ, 236 m n.m.

Re: Erbův rock 2020 - Diagnóza chillenství.

Příspěvekod pavi » 04 kvě 2020 09:48

Taky vydržím až po zmrzlých. Jsme mrazová kotlina a stačí, že mi rajčata většinou zmrznou už v září, tak nemách chuť to vlastní pílí posouvat už na květen. :look:


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů