Fermentovaná omáčka lousianského stylu

Recepty na domácí pikantní omáčky
zuzkaou
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 29 lis 2012 19:57
Reputace: 1
Obrázky: 0

Fermentovaná omáčka lousianského stylu

Příspěvekod zuzkaou » 01 pro 2012 12:39

Používáte na omáčky nějakou cílenou fermentaci a nebo je kyselíte octem a jen necháte dozrát?

Zkusila jsem to od základu (a zahrnula mléčné, alkoholové i octové kvašení) a i když je omáčka zatím ve fázi octovatění, tak to chutná velmi zajímavě. Ingredience na něco okolo 500ml omáčky:

100g papriček - originálně tam patří cayenské, ale půjde to z jakékoliv oblíbené směsi.
80-100 g cukru (10-20% celkového objemu, více cukru znamený vyšší výsledná kyselost, protože bude více krmiva pro bakterie a kvasinky)
400 ml syrovátky a nebo vody
15- 20 g soli (okolo 3-5% celkového objemu)
špetka sušeného droždí

Výroba syrovátky
Vyrobit čerstvou syrovátku je výrazně jednoduší, než by jeden řekl. Kupte litr neochuceného kefíru a nechte ho přes noc vykapat přes nějaké řidší plátno (buď 3-4 vrstvy gázoviny, nebo látkový kapesník, nebo řidší bavlna (staré, vytahné triko). Z litru kefíru dostanete 600-750 ml syrovátky a ještě vám zbyte čerstvý sýr typu žervé. Jde to i s jogurtem, ale v kefíru bydlí daleko víc baketerií a tak budou ochotněji žrát zeleninu, zatímco v jogurtu jsou jednoznačně bakterie, které preferují mléko. Pokud se vám nechce vykapávat syrovátku, svařte 600 ml vody se solí a cukrem, nechte vychladnout a rozmíchejte v tom obsah dvou až tří kapslí probiotik v lekárně.

Výroba omáčky
Očistěte papričky (nahnilé a nebo chycené plísní vůbec nepoužívejte, zkazilo by to celý proce), podle kýžené výsledné palčivosti v tom nechte a nebo odstraňte semínka. V mixéru zalijte syrovátkou, přidejte sůl a cukr a dlouho a důkladně rozmixujte. Do hladké směsi přidejte něco droždí.

Fermentace
Provrtejte víčko pet flašky, prostrčte trubičku a pomocí lepicí pásky vyrobte kvasnou zátku. Omáčku nalijte do sedmičkové petky, zavíčkujte kvasným ventilem, do zátky kápněte něco vody a omáčku nechte stát 10-14 dní v teple. Mělo by to pár dní celkem intenzivně bublat. [img=float-right]http://1.bp.blogspot.com/-v3zDwadBTU8/U ... /bonus.JPG[/img]

Pár dní po té, co směs prokvasí - tedy přestane produkovat další kysličník uhličitý v bublinách - přelijte směs do nějaké nádoby se širokým hrdlem - třeba i do plastové krabice, kterou překryjete něčím prodyšným (ideálně kus plátna) - zatímco v první fázi potřebujete aby fermentace (mléčná a alkoholová) probíhala anaerobně, nyní se bude vzniklé paprikové víno měnit v domácí ocet a k tomu je potřeba dostatek kyslíku. A překryté je to potřeba kvůli tomu, abyste neměli byt plný octomilek. Omáčku, která si vytváří vlastní ocet je potřeba často míchat - právě kvůli tomu, aby se tam dostal kyslík. Při tom míchání zároveň ochutnávte míru acidity. V okamžiku, kdy už to bude kyselé tak, aby vám to vyhovovalo (klidně to může trvat pár týdnů, octové bakterie jsou pomalejší, než ty mléčné a nebo alkoholové kvasinky), omáčku důkladně přeceďte přes plátno a dašlí kysání přerušte buď převařením a nebo lžící přírodního medu. Nalijte do lahviček a ideálně ještě nechte pár měsíců dozrát v klidu.


nějaké další recepty s využitím fermentace a s aciditou způsobenou mléčnou kyselinou, spíše než octem pak najdete zde http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/11/chi ... ky-ii.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2129
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2435
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fermentovaná omáčka lousianského stylu

Příspěvekod gandalf » 01 pro 2012 17:27

Díky, perfektní.

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Fermentovaná omáčka lousianského stylu

Příspěvekod Dr.Pedr » 01 pro 2012 19:39

:tiphat: Klobouk dolů ,to čumím...

Thorgalen
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 27 led 2014 16:20
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Fermentovaná omáčka lousianského stylu

Příspěvekod Thorgalen » 27 led 2014 16:26

Vyzkoušeno, použil jsem T. Moruga, dvojnásobné množstvý.
S kvasem nebyl problém, ale kvasnou zátku co tu popisuješ .... no, zkusil jsem, naštěstní jsem měl doma opravdovou k.z. protože v této "homemade" nějak nechtěla držet voda :)
Všem doporučuji vyzkoušet, je to opravdová omáčka a její chuť je naprosto luxusní.
Letos hodlám udělat celej 5l demižón.

Mimochodem co děláš s "odpadem" co ti zbyde při přefiltrování?
Napadá mě, že by šel taky velmi dobře využít na nějakou hustší omáčku thaiského/vietnamského stylu :)

PS: zkoušel jsem verzi se syrovátkou (zjískanou z přefiltrování kefíru)

Uživatelský avatar
Colostomizer
Stálý člen
Příspěvky: 1084
Registrován: 01 bře 2014 14:45
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Fermentovaná omáčka lousianského stylu

Příspěvekod Colostomizer » 20 črc 2014 16:24

18844

Není naložená ani 24 hodin a už kvasí jako blázen :-D Základem je směs málo a středně pálivých papriček (pálivec, almapaprika, habanero, jalapeños). Jako startér a zdroj bakterií mléčného kvašení jsem použil tekutinu z domácího pickles, které jsem za tím účelem vyrobil. A jako zdroj kvasinek sušené droždí. Místo normálního bílého cukru jsem zkusil třtinový. Tmavý cukr se totiž často používá při výrobě originálních exotických chilli omáček, tak uvidíme, co se z toho vyklube ...

Jenom mě trochu vytáčí ta moderní verze plastelíny "Made in China". Nejen že má hnusnou barvu, ale navíc vysychá, scvrkává se a musí se pořád kontrolovat těsnost :thumbsdown:


Tady je Colostomizerovo ... 2014 - 2015 - 2016 - 2017


Uživatelský avatar
Colostomizer
Stálý člen
Příspěvky: 1084
Registrován: 01 bře 2014 14:45
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Fermentovaná omáčka lousianského stylu

Příspěvekod Colostomizer » 16 srp 2014 15:31

Tak, a je hotovo :) Je fakt skvělá, vřele doporučuju k vyzkoušení!
Kvasila týden, potom jsem ji asi dva týdny octovatěl, pak si pobyla týden v lednici a nakonec jsem ji svařil a nalahvoval.


Oproti původnímu receptu jsem provedl některé modifikace:

1) Použil jsem cca 3x více chilli papriček :-D

2) Jako startér mléčného kvašení jsem použil tekutinu z pickles, která obsahuje kmeny bakterií z brukvovité zeleniny. Ty potom budou podle mého názoru lépe kvasit zeleninu než bakterie ze syrovátky.

3) Přišlo mi škoda přecedit kvas a vyhodit pevné součásti, proto jsem omáčku vyrobil v asijském stylu včetně semínek atd.

4) Původní verze byla na můj vkus moc tekutá, omáčku jsem tedy povařil a lehce zahustil škrobem. Povařením jsem zároveň zastavil i případné další kvašení a octovatění.


Zde je několik postřehů pro příští verzi (v 5l demižónu :)):

1) Během fermentace a hlavně během octovatění se snížila pálivost omáčky, příště budu dělat směs pálivější a počítat s tím, že se pal procesem výroby zmírní ...

2) Použiju pouze alkoholové kvašení bez mléčné fermentace. Jsou to dva navzájem si konkurující děje, přičemž alkoholové kvašení probíhá mnohem rychleji, a proto stejně nakonec vyhraje. Mléčné kvašení dodalo omáčce aciditu, která byla poměrně výrazná už před fází octovatění. Výsledný produkt byl potom poměrně dost kyselý a omáčku jsem proto musel dosladit tmavým třtinovým cukrem (muscovado). Za to si ale tak trochu můžu i sám, protože jsem na několik dní odjel, omáčku nekontroloval a octové bakterie si mezitím debužírovaly, chlastaly ethanol :drunk: a prděly kyselinu octovou ...

3) Jako startér alkoholového kvašení jsem použil sušené droždí a z omáčky jsou trochu cítit kvasnice. Nijak extrémně to nevadí, ale pro lepší efekt příště zkusím vinařské kvasinky.

4) Na octovatění jsem použil plastovou krabici na potraviny se širokým hrdlem. Reakce probíhala sice dobře a rychle, ale skoro třetina objemu se během dvou týdnů odpařila. Beru to jako andělskou daň u whisky, ale příště zvolím nádobu s trochu užším hrdlem. Otázkou zůstává, jak to potom bude octovatět ...

5) Nezahuštěná omáčka sedimentuje a je na mě přílíš tekutá. Při zahušťování škrobem ale omáčku musíte povařit, čímž pobijete veškeré bakterie i kvasinky a omáčku umrtvíte. Převařená omáčka už se ale moc nemění a nedozrává optimálně při dlouhodobějším skladování. A to je škoda, neboť se všechny zdoje shodují, že fermentací vyrobené omáčky jsou lepší po týdnech až měsících skladování v chladu. Příště proto omáčku rozdělím na několik ekvivalentů třeba do PET lahví, uchovám je v lednici a budu omáčku dokončovat postupně dle potřeby.

:tiphat:


Tady je Colostomizerovo ... 2014 - 2015 - 2016 - 2017


Filichilli
Stálý člen
Příspěvky: 599
Registrován: 22 led 2013 15:05
Reputace: 1
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Fermentovaná omáčka lousianského stylu

Příspěvekod Filichilli » 17 srp 2014 13:39

No paráda, zrovna včera než jsi tady přispěl jsem uvažoval, že bych to zkusil taky :D To jsou náhody, paráda :)

Uživatelský avatar
Colostomizer
Stálý člen
Příspěvky: 1084
Registrován: 01 bře 2014 14:45
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Fermentovaná omáčka lousianského stylu

Příspěvekod Colostomizer » 17 srp 2014 14:00

Filichilli píše:No paráda, zrovna včera než jsi tady přispěl jsem uvažoval, že bych to zkusil taky :D To jsou náhody, paráda :)
Rozhodně do toho jdi. Takto vyrobená omáčka má komplexnejší chuť než běžná sladkokyselá omáčka vyrobená pouze svařením chilli s cukrem a rýžovým octem ... Jde tam toho ale mnohem víc zkazit, o tom teda žádná :-D

Včera večer jsem objednal 5l demižon se širokým hrdlem na fázi octovatění ... posuneme to do vyššího levelu ;)


Tady je Colostomizerovo ... 2014 - 2015 - 2016 - 2017



Zpět na „Recepty na domácí chilli omáčky / chilli sauce“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů