radkiii

Vaše koníčky, krom pěstování chilli :tiphat:
Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

radkiii

Příspěvekod radkiii » 30 led 2019 23:49

Fu Fú..
Takže¨
uhm.. hmm..hmmm
Je tam niekto?
No, tak ja teda začnem..

Ahoj priatelia! Moje meno je Radoslav a v krátkosti sa Vám predstavím.
Som zo zahraničia (schválne, kto uhádne odkiaľ), ale žijem s rodinou v Uherskom Brode. Živím sa ako geodet, robím letecké snímkovanie dronom a najnovšie som pridal do portfólia služieb ešte videoprohlídky nemovitostí. Ak niekto niečo z týchto služieb potrebuje, neváhajte ma kontaktovať, ale upozorňujem, že mám hrozne moc práce, takže som dosť drahý. Ale služby odborné a kvalitné, no drahé..
Som inžinier telom i dušou. A to sa nechcem chváliť tými písmenkami pred menom, ale ja taký naozaj som. Vkuse navrhujem nové a nové projekty, niektoré aj realizujem :p, hrozne rád zisťujem ako veci fungujú, čo ocenila hlavne moja mamina, keď som bol decko a všetky autá na diaľkové ovládanie som rozobral a skúmal. Všetko ale fakt všetko musí mať svoj účel a svoje miesto.. takže som skutočne divný, no manželka ma ľúbi takého aký som. Teda aspoň to tvrdí, ale, narovinu, ktorá žena nechce zmeniť svojho chlapa :)
Mám takmer 4 ročného prcka. Je dosť ako ja. Ale srdcom a láskou je skor po mamine.
Mám papouška, korelu. Máme ju takmer od vyliahnutia. Absolútne som ho nechcel a odmietal. Po 5 rokoch je to moj najvačší maznák a jedávame obed z rovnakého taniera a keď si ho za hodinu aspoň raz nepohladkám, je to problém.

K chilli.. Pred asi 3 rokmi bola v alberte akcia "Albertova zahrádka", kde som získal semienka a okrem iného si doma vypestoval žlté rajčiny (veľkosť cherry a asi 5 kusov). Celkom ma to bavilo ...
Po nejakom čase som chcel objednať najpálivejšie chilli ako darček. No a v eshope samozrejme na mňa kukali aj semienka. Pestovanie ma bavilo, tak šup do košíka "Balíček pro začátečníka". Vysadil som Bolivian Rainbow, v truhlíku 2 rastlinky. Bez hnojenia, plody malinké, bolo z toho len troška korenia.
Minulý rok som sa pestovaniu nevenoval vobec, lebo som riešil stavbu, hypotéku, prácu... Ale tento to rozbieham vo veľkom. Máme veľkú terasu, na zahrádke pracujem na projekte vyvýšený záhon, bude sranda.

A teraz k aktuálnemu stavu. 26.1. som vysadil po 3 kusy z týchto rastlín Stumpy, Bolivian Rainbow, Praire Fire a Thanks Giving. Mám ich v malých poldecákoch s výsevným substrátom. Umiestnené v kúpeľni, pretože teplota a vlhkosť je najvačšia tam (doma nemáme radiátory). Cieľ je nechať si 2 kusy z každej rastliny. A jeden pestovať v 5l zedníckom kýbli (už mám kúpené) a druhý v 2l kvetináči (budem kupovať, ale može sa ešte zmeniť). Finálne miesto bude na teraske na južnej strane. Čítal som vlákno o kvetináčoch, preto ten kvázi test, zaujíma ma, aké rozdiely to skutočne budú.

Moja predstava ďalšieho postupu po vyklíčení je taká, že ich v tých pohárikoch nechám, až kým neuvidím že je riadne zakorenená a potom presadím rovno to finálky. Može byť, alebo by to chcelo medzistanicu?

Ďalšia vec, ktorú som úplne nepochopil je hnojenie. Moja predstava je taká, že si kúpim kravský hnoj, budem napĺňať kvetináč zeminou spolu s jednou hrsťou hnojenia. Zamiešam a presadím rastlinku. Do menšieho kvetináča pomerovo menej hnoju. Čítal som, že na plody je už dobrý slepičinec. Ale vydrží mi tá krava až do plodov? Alebo ja neviem po 2 mesiacoch znova hnojím? Ja mám rád exaktné veci, ideálne v tabuľke. Viem, že to asi nejde v tomto, ale chcem len vaše skúsenosti, či hnojíte len raz, alebo priebežne?

Posledná vec, ktorá ma teraz trápi je zemina. Omylom som si kúpil 20l výsevného substrátu. Čítal som, že by nemal obsahovať hnoj. Možem ho nahnojiť a používať vo finálnych kvetináčoch, alebo mám kúpiť zeminu na papriky? Lebo ak nie, neviem čo s ním. Ak je len na klíčenie, to mám potom zásobu na 10 rokov..

Ak ste si to prečítali až sem, tak ste divní :) Ale budem rád za každú odpoveď.
R.

55223

Uživatelský avatar
Faboš
Stálý člen
Příspěvky: 1675
Registrován: 05 črc 2018 13:49
Reputace: 5904
Obrázky: 0

Re: radkiii

Příspěvekod Faboš » 31 led 2019 03:29

Ahoj, vítej :tiphat: .
Co se týká hnojení tak ve vláknu "hnojení chilli paprik" určitě najdeš odpovědi na všechny své otázky.
Hele kůli svatbě vynechat sezónu? :dunno:
Pak kdo je divnej :thumbup: :thumbup:
Ať ti to roste a hřeje :veryhot:

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: radkiii

Příspěvekod matoha » 31 led 2019 04:49

2l kvetináč ti pri horúčavách v lete na terase ak to budeš mať na slnku vyschne za dve hodiny, rastlina odrána do večera skape. To sa mi nezdá ako dobrý nápad. Hrsť hnoja do 2l tiež nemôžeš dať naraz, spáliš rastlinu. V tých poldecákoch ti to dlho nevydrží, keď to bude mať dva pravé lístky treba to presadiť do väčších, minimálne 2dcl a potom ešte minimálne raz lebo ani 2dcl dlho nevydrží. 20l výsevného substrátu nie je veľa, čo ti zvýši môžeš zmiešať s tým na pestovanie.
Zbytočne to budeš takto minimalizovať, nemá to význam, paprika je živá rastlina a nie mikročip.
Skús na tejto stránke čítať, je tu aj začiatočnícky kútik, urobíš si aspoň trochu reálnu predstavu o pestovaní chilli, zatiaľ ju máš dosť skreslenú.
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9091
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: radkiii

Příspěvekod Tea Racer » 31 led 2019 07:45

Mně nevyshnou, záleží na substrátu, pokud tam je kokosák a perlit, tak to vlhkost podrží. Zalévám ráno, nekdy večer. Záleží jak veliká kytka, ale mám balkon na jih, nejaké truhlíky o objemu 4 litrů a v tom jsem mel 2 fatalky, obě přes 100 plodů a ok. Viz mé vlakno 2017. Ale substrát je velmi důležity...

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 644
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: radkiii

Příspěvekod JanaK » 31 led 2019 07:48

Ahoj a vítám tě. :tiphat:
Na tu tvou srandu s vyvášeným záhonem jsem moc zvědavá - loni jsem tak trochu omylem k jednomu přišla a zatím jsem s ním moc spokojená.
Jinak vidím kelímky bez podmisky na čistém stole - napadlo mne, jestli v nich máš odtokové dírky. Přesazování do finálky rovnou nebo mezistupeň si myslím, že je nejvíc ovlivněno potřebným prostorem, který při pár rostlinkách asi nemusíš řešit. Co se týká hnojení, tak bývá lepší hnojivo dávkovat postupně - častěji nižší dávkou, zvlášť u mladých rostlin se velmi snadno popálí kořínky. O pěstování Jsou tu na fóru celé studie ale přesto, dokud NEVYZKOUŠÍŠ tak NEVÍŠ :thumbup:
Ať ti papričky rostou a dělají radost. :chilli11: :firychil:

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: radkiii

Příspěvekod radkiii » 31 led 2019 10:27

Vďaka za všetky odpovede.
Je pravda, že mám skreslenú predstavu, ale nie je pravda, žeby som o tom nič neštudoval. Ja mám toto fórum prelezené zhora dolu, lenže je tu príliš veľa informácií a to hlava proste nepoberie. Lebo vidím, že pri pestovaní není len A alebo B, ale aj C, D, E.. a potom AA AB AC... Najhoršie je, keď si tu dvaja členovia protirečia a oba argumenty sa mne zdajú byť dobré. Z toho si potom amatér musí vybrať. Takže som sa rozhodol ísť trochu vlastnou cestou a učiť sa na svojich chybách a sem tam by som s vami rád niečo skonzultoval.
Napr. tie 2l kvetináče to je skutočne len moj osobný test aký reálny vplyv bude mať menší kvetináč na výsledok. Možno pridám aj 10l a budem mať potom dobré porovnanie. Vďaka za radu vyhnúť sa priamemu slnku s tým menším, mám na terase sklenenú výplň zábradlia z mliečneho skla, takže tam je taký polovičný tieň a nebude sa tam rastlinka prehrievať.
Čo sa týka tých poldecákov, tak dobrý postreh, dierky tam nemám. Ale vzhľadom na to, že sú priehľadné, tak sa domnievam, že viem celkom obstojne vyhodnotiť vlhkosť, a vidíum, že úplne naspodu je malá vrstva suchého substrátu. Zvlhčujem injekčnou striekačkou takže viem pridať len 2ml kľudne, ak je treba.
Veď uvidíme ako moj punkový štýl dopadne, určite plánujem vydávať pravidelný report. Možno budete sami prekvapení a možno práve naopak, poviete si: "Tak a má blbec, čo si zaslúžil!"

P.S: Vyvýšený záhon bude atyp na mieru , ale tam nemožem mať chilli. To mi manželka nedovolí pre ochranu synka :) Zatiaľ plánujem, že tam budú rajčiny, jahody alebo maliny a nejaké bylinky. Ešte som čítal, že sa vyvýšený záhon robí aj ako kompostér. Doteraz som mal predstavu, že to len naplním zeminou. Nemáte niekto s týmto nejaké skúsenosti?

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 644
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: radkiii

Příspěvekod JanaK » 31 led 2019 13:39

radkiii píše:
31 led 2019 10:27


P.S: Vyvýšený záhon bude atyp na mieru , ale tam nemožem mať chilli. To mi manželka nedovolí pre ochranu synka :) Zatiaľ plánujem, že tam budú rajčiny, jahody alebo maliny a nejaké bylinky. Ešte som čítal, že sa vyvýšený záhon robí aj ako kompostér. Doteraz som mal predstavu, že to len naplním zeminou. Nemáte niekto s týmto nejaké skúsenosti?
Tak já jsem si nechala udělat dřevěný rám 200 x 70 cm - od září 2017 jsem tam sypala postupně veškerý odpad ze zahrádky + celou zimu kompostovatelné věci z kuchyně. Občas jsem to prohrábla pokud zrovna nebylo zamrzlo a v květnu 2018 jsem měla tak krásný kompost, že manžel rychle dělal druhý rám na kompost a ten původní jsem osadila rajčatyy a rostlo jak zběsilé. Získala jsem neplánovaně vyvýšený záhon a jsem zatím velmi spokojená.

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 644
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: radkiii

Příspěvekod JanaK » 31 led 2019 14:19

Ještě doplním k tomu kompostu:
Začátkem května jsem celý obsah přeosývala - vše hrubé dala dospodu, proložila drcenýma větvičkama, které mi zbyly ze zimního krytí, zasypala jemnou částí smíchanou se zahradní zeminou ze záhonku 1:1. Během léta mi zemina dost sedla - víc než 10 cm. Na podzim jsem dosypala z čerstvého kompostu který se mi zatím naplnil a mám připraveno na nový rok.


Zpět na „Představte se v chilli fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti