Meoris

Vaše koníčky, krom pěstování chilli :tiphat:
Meoris
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 12 bře 2018 11:03
Reputace: 0
Obrázky: 0

Meoris

Příspěvekod Meoris » 12 bře 2018 11:26

Ahojte,

rád bych se tady představil. Jsem naprostý začátečník a nikdy v životě jsem nic nesadil ani se o nic nestaral. Vzhledem k tomu, ale že konzumaci chilli papriček (převážně těch jemně / středně pálivých) mám velmi rád tak jsem se rozhodl zkusit nějakou vlastní výrobu. Něco jsem již načetl a pár základních informací již mám, nicméně tady budu trávit asi dost času doplňováním znalostí. Kolega mi dovezl z Mexika nějaká semínka Jalapeno, tak jsem zasadil a rád bych dostal pár rad ohledně dalšího postupu (fotky aktuálního progressu uploadnu později).

Semínka jsem nechal klíčit ve vlhkých kosmetických tampóncích v pokoji s teplotou 22°C+ a drtivá většina se chytla. Pak jsem je zasadil do rašeliny, cca 1cm hluboko a pravidelně jsem udržoval substrát vlhký (opět teplota v pokoji přes 22°C). Rostlinky začaly růst. Bohužel je mám v pokoji s východním sluncem, takže uvažuji o přemístění na parapety na jih.

Uvažuji o přesazení ale nejsem si tím vůbec jist a nechci aby mi vše hned umřelo špatným přesazením. Jde hlavně o to, že jsem ve své neznalosti zasadil semínka do velmi mělkého místa (jak uvidíte z fotek použil jsem velké papírové plato od vajec vystlané sáčkem aby nepromoklo). A nejsem si jist zda budou mít kořínky dost místa a živin.

Každopádně budu rád za jakékoliv podněty a nápady k rozvoji a zlepšování.

Díky moc.
Meo

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Meoris

Příspěvekod petr.polasek » 12 bře 2018 11:28

Ahoj, vítej zde na fóru. Co se rostlinek týče, bylo by lepší nahrát pár fotek, abychom viděli reálnou situaci.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Meoris

Příspěvekod Kendy » 12 bře 2018 11:45

No nevím, jestli jsi opravdu zasadil do rašeliny, tak to není moc dobrá volba. Rašelina je zpravidla moc kyselá a pro zeleninu se nehodí. Což se ovšem dá napravit při příštím přesazení. Doporučuji výsevní substrát, nebo výsevní substrát mixnutý nějakým předhnojeným substrátem pro zeleninu (pokud možno lehce zásaditým).

Jižní okno bude lepší. Víc světla. Neděs se toho, kdyby se vytahovaly. Je lepší, když se nevytahují, ale není to žádný zásadní problém.

Ten zbytek o mělkém zasazení jsem moc nepobral. Nějaká fotka (až ji sem dodáš) jistě pomůže.

Meoris
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 12 bře 2018 11:03
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Meoris

Příspěvekod Meoris » 14 bře 2018 08:39

Ahojte,

tak posílám update. Nevím proč jsem nabyl dojmu, že jsem papričky zasadil do rašeliny, po ověření jsem samozřejmě zjistil, že to není pravda a papričky mám v zahradnickém substrátu (takže snad ok). Rostlinky jsem přesadil každou zvlášť do jednotlivých kelímků a umístil na parapet.

Fotky zde:
https://uloz.to/tam/_34dhe3t7OVYh

Zdá se mi ale že nějak stagnují a nevím co dál dělat, zda víc potřebují víc vody? (nepřelévám je momentálně). Nebo víc tepla? (jsou v pokojové teplotě momentálně).

Díky moc za rady.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Meoris

Příspěvekod Kendy » 14 bře 2018 08:49

Já na těch fotkách nevidím žádný velký problém. Vytahují se ti za sluncem.
Pokud to jde, dej je co nejblíž k oknu. Pokud to jde, tak jim uber teplo. Chápu, že to s tím teplem asi neklapne.

Ten výsev do obalu od vajíček IMHO nebyl moc dobrý nápad. Ale i tak to půjde. Počkej, až ti kytky vyrobí alespoň nějaký malý kořenový bal a pak je přesaď. Jde jenom o tom, aby ti ta hlína při přesazení alespoň trochu držela tvar. Zkus jednu třeba za 2 týdny a uvidíš. Nečekej zase moc dlouho. Ty v těch obalech asi nějak půjdou i s rozsáhlejším kořenovým systémem. Ale ty co máš pohromadě v jedné misce, tak těm se časem propletou kořínky a bude se to přesazovat blbě.

Tady je odkaz na postup, jak si založit galerii a postovat obrázky přímo do příspěvků.
faq-vseobecne-pokyny-chilli-fora/faq-za ... t5158.html

Zkus pak poslat obrázek kytky, kde si myslíš, že máš nějaký problém. U těch kytek z předchozího odkazu žádný zásadní problém nevidím.

Meoris
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 12 bře 2018 11:03
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Meoris

Příspěvekod Meoris » 14 bře 2018 09:03

Je mi jasné, že to zas tak dobrý nápad nebyl a už to určitě znovu neudělám :-)

Nicméně se mi podařilo přesadit všechny rostlinky (30 kousku) včetně těch v miskách a to tak šetrně, že jsem zachoval celý kořenový obal. Momentálně je mám v půllitrových kelímcích. Mám je i z těchto kelímků přesazovat znovu? Upřímně se mi do dalšího (kromě finálního do květináče) přesazení moc nechce.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Meoris

Příspěvekod Kendy » 14 bře 2018 09:11

Já bych přesazoval nadvakrát, ale půl litru je dost. Už bych to tak asi nechal. Nicméně ti to možná kytky před koncem už bude brzdit.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9091
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Meoris

Příspěvekod Tea Racer » 14 bře 2018 09:33

Každý to delá jinak, já to mám v jiffech do cca brezna, nedávno jsme presazoval do 0,3 až 0,5 l kelimů. To mi vydrží do finálního přesazení. Sustrat si mícham bud sám, nebo koupim univerzální a doladím... pokud máš trochu cit pro hnojení, nebudes mít problém. Tvé kytky vypadají ok.


Zpět na „Představte se v chilli fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů