WILDS 20-21

michalsiegel
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 157
Obrázky: 0

WILDS 20-21

Příspěvekod michalsiegel » 20 lis 2020 23:39

Opět zdravím :-) V tomto článku bych chtěl i vás zde na fóru seznámit s mým projektem. Začátkem listopadu jsem vysel řadu brazilských volně žijících druhů paprik. Evropská Unie nedovoluje bez značného papírování s nemožným schválením dovoz takových semen přímo z přírody. Takže jsem je zakoupil z eshopu, který už neexistuje a adresu už bohužel nemohu dohledat :thanx: .

Seznam vysetých rostlin se skládá z následujících druhů:

Capsicum caatingae
Capsicum friburgense
Capsicum schottianum
Capsicum flexuosum Moteiro Lobato
Capsicum buforum
Capsicum campylopodium
Capsicum pereirae
Capsicum baccatum
var. baccatum f. microcarpum
Aureliana fasciculata (Capsicum glomuliflorum)
2x C. frutescens
10x C. eximium
14x C. praetermissum
3x Capsicum sp.

PŘÍPRAVA SEMEN KE KLÍČENÍ
Semena jsem propláchl destilovanou vodou. Semena každého druhu jsem rozdělil na dvě skupiny. První polovinu semen jsem stratifikoval v 50% kyselině sírové po dobu cca 15-20 minut. Následně jsem ne důkladně propláchl pod destilovanou vodou. Všechna semena jsem pak máčel ve vodě po dobu 12 hodin a následoval halopriming v kyselině giberelové po dobu dalších 12 hodin. Následně jsem semena vysel do petriho misek na vlhký ubrousek.

Jsem zvědavý na klíčivost a také délku klíčení těchto skvostů. Můj dosavadní rekord je 153 dní pro zcela divoké C. praetermissum, pro C. eximium má známý rekord 180 dní a 230 dní také pro zcela divoké C. praetermissum. Tímto tedy končím úvodní část a v následujícím příspěvku shrnu dosavadní klíčení.

michalsiegel
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 157
Obrázky: 0

Re: WILDS 20-21

Příspěvekod michalsiegel » 20 lis 2020 23:50

První vlaštovky byly, což určitě nikoho nepřekvapí, C. frutescens. Z celkem dvou různých linií jsou venku všechna semena. Výsev proběhl 7. listopadu, klíčivost odrůda Wild Malaguetinha trvala 5, 5, 5, 6, 6,7, 7,9,9,9, 10,10 a 10 dní. U divokého C. frutescens bez označení kultivaru pak doba klíčení byla 5,5,6,6,6,7,7,7,8,8 a 10 dní. Misky s těmito druhy jsou tedy již umyté a připraveny na příště :-)

Velkým překvapením pro mě byla Aureliana, jejíž první dvě semena vyklíčila po 9 dnech. Další semena vyklíčila 9.,10. a 13. den od výsevu (poslední tedy dnes). Jsou to opravdu miniaturní rostliny s ještě menšími semeny. Přidám později samozřejmě také fotografie.

Po 8 dnech od výsevu vyklíčila také první C. eximium pod označením '19' a druhé semeno tohoto druhu vyklíčilo dnes, tedy 13 dní od výsevu. Dnes také vyklíčilo první semeno C. eximium 'Petropolis'.

Včera, tj. 12 dní od výsevu vyklíčilo také první semínko Capsicum sp. 'Wild Atlantica'. Na tuto rostlinu jsem obzvlášť zvědavý. Podle fotek se sice jedná o druh se sadou 24 chromozomů, ale má naprosto nádherné květy.

Posledním druhem, který zatím vyklíčil, je C. flexuosum 'Monteiro Lobato'. Tato linie zmíněného druhu se vyznačuje načervenalým až fialovým středem květů (u většiny populací je toto zbarvení zelené nebo žluté).

Zatím je to tedy na dobré cestě. Měl jsem obavy, jestli se bude jednat o živé osivo a jestli skutečně vyroste to, co má. Teď ve mě hlodá už jen to druhé. Tak držte palce, pokud to vyjde, bude to průlom :-)

michalsiegel
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 157
Obrázky: 0

Re: WILDS 20-21

Příspěvekod michalsiegel » 26 lis 2020 23:50

Tak po menší odmlce (moc práce) přináším pokračování. Od posledního příspěvku mi tu vyklíčilo:

3x C. flexuosum 'Monteiro Lobato'
1x Aureliana fasciculata
2x Capsicum sp. 'Campinas' (eximium?)
1x Capsicum sp. 'wild 25'
3x C. eximium 'Petropolis'
5x C. eximium
1x C. eximium 'Purple'
1x C. eximium Campinas states Sao Paulo
1x C. praetermissum 'Catala'
1x C. praetermissum
1x C. praetermissum 'Yellow Fruit'
1x C. praetermissum '07'
Už se to tedy začíná trochu zelenat :-) U několika semen jsem také zpozoroval plíseň. Napadená semínka jsem namočil přes noc v roztoku hypermanganu, methylenové modři, malachitové zeleni, formaldehydu a 1,5% peroxidu vodíku. Všechna semena jsem také přenesl na nové, čisté ubrousky a misky vydesinfikoval. Mimochodem jsem zjistil, že odličovací tampony mi to té misky sednou úplně dokonale, takže se s tím nemusím stříhat. Takový zlepšovák na nakličování.

egemberg
Nový člen
Příspěvky: 25
Registrován: 22 led 2017 19:28
Reputace: 13
Obrázky: 0
Bydliště: Dolní Rožínka

Re: WILDS 20-21

Příspěvekod egemberg » 08 led 2021 23:04

Zdravím a přeji vydařený rok
letošní rok jsem se rozhodl zaměřit se z větší části na divošky které jsem si velice oblíbil.
seznam letošního prozatímního plánu :

capsicum eximium
capsicum 1141
capsicum eximium
capsicum wild brasil
aji charapita ---tyto všechny vysety 9.1.
capsicum rhomboidenum - vyseto 20 .12. - 1 kus venku
capsicum galapagonense _ 2x prezimovaná

chtěl bych si rozšířit sbírku o další divošky kdyby byl někdo ochotný mi poslat semínka byl bych velice vděčný samozřejmě jsem ochoten zaplatit za semínka i za dopravu děkuji.
zejména bych chtěl sehnat cap. flexuosum a cap.tovarii

michalsiegel
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 157
Obrázky: 0

Re: WILDS 20-21

Příspěvekod michalsiegel » 14 úno 2021 18:32

Dnes je tomu již více než 3 měsíce od výsevu a za posledních cca 30 dní vyklíčilo jen několik semen. Zde tedy rekapitulace, co aktuálně klíčí:

02 C. frutescens (wild) 11x
05 C. flexuosum 'Monteiro Lobato' 1x
07 Solanum sp. 7x
08 Capsicum sp. 'anabellum' 4x
09 C. baccatum var. baccatum f. microcarpum (CAP 215?) 2x
12 Capsicum sp. 'not catalogad, Joao City' 6x
13 Capsicum sp. 'Campinas' 8x
14 C. eximium 'city Rio de Janeiro' 3x
15 Capsicum sp. 'wild 25' 2x
16 C. frutescens 'wild Malaguetinha' 7x
17 Capsicum sp. 'wild Atlantica' 6x
18 C. eximium 'Petropolis' 6x
19 C. eximium 6x
21 C. eximium 'Purple' 7x
22 C. eximium 1x
23 C. eximium 'Raquel' 5x
24 C. eximium 'Campinas, states Sao Paulo' 2x
25 C. praetermissum '08' 6x
26 C. praetermissum 4x
27 C. praetermissum 'Vale do Ribeiro, Mata Atlantica' 3x
28 C. praetermissum 2x
29 C. praetermissum 'Cumari Flibu' 3x
30 C. praetermissum 'Cumari Monzambinho' 9x
31 C. praetermissum 'Selva Serra Negra' 1x
32 C. praetermissum 'Arguari, Minas Gerais' 3x
33 C. praetermissum 'Catala' 4x
34 C. praetermissum 8x
36 C. praetermissum 'yellow fruit' 2x
37 C. praetermissum '07' 6x
38 C. praetermissum '09' 6x

Zbylé druhy / kultivary, které doposud neklíčí:
01 C. caatingae
03 C. friburgense
04 C. schottianum
06 C. buforum
10 C. pereirae
11 C. campylopodium
20 C. eximium 'orange, white flower'
35 C. praetermissum 'white flower'

Dosavadní zhodnocení klíčících rostlin:
Zatím to vypadá, že se skutečně nejednalo o náhodnou směs semínek, protože v rámci daného kultivaru jsou rostliny takřka nerozeznatelné, oproti mezi různými kultivary panují rozdíly. Klíčivost odrůd, které již vylezly, byla (až na výjimky) pěkná a vyklíčila většina semen. Nevyklíčená semena těchto kultivarů jsem již vyhodil, protože mám rostlin dostatek. Nechal jsem pouze kultivary č. 15, 22, 28, 31 a 36, kterých vyklíčilo málo. Co se týče kultivarů a druhů, které doposud neklíčí, tam je to horší. Semena C. friburgense a C. buforum se mi zdála mrtvá od samého začátku a nakonec tomu tak skutečně bylo. Semena neměla typický tvar, byla jakoby zmačkaná, možná ani nepatřila rodu Capsicum L. Ostatní položky vypadají dobře a stále jim dávám šanci. Minulý rok mi některé kultivary C. praetermissum klíčily i déle než půl roku, takže šance tady pořád je.

Budu objednávat další semínka?
Rozhodně ne. Semínka pocházejí od člověka jménem Clayton Cadido de Ribeiro, který žije v Brazílii. Provedl jsem s ním několik výměn, ze všech semen vyrostlo přesně to, co mělo. Jakmile došlo na koupi divokých druhů (a že to nebylo málo peněz), tak už to bylo o dost horší. První várku semen jsem zaplatil na konci prosince roku 2019. Domluvili jsme se na odeslání během druhé poloviny ledna, aby Clayton nemusel řešit semínka přes vánoce a Nový rok a mohl to všechno v klidu nachystat a poslat. V lednu napsal, že má k dispozici další druh, poslal fotky, domluvili jsme se na ceně s tím, že za necelé 2-3 týdny dozraje další divoký druh. Finální datum odeslání jsme stanovili na březen, kdy měl údajně sklízet semena Aureliana fasciculata. Když došlo na zmíněné datum, napsal mi, že vzhledem ke kritické situaci v Brazílii v souvislosti s covidem nejsou otevřené pošty a že musíme počkat. Jelikož situace v této zemi byla opravdu velmi špatná, neměl jsem důvod myslet si něco jiného. Po 2 týdnech údajně pošty už otevřely, ovšem zpřístupnili pouze expresní odeslání zásilky v řádu několika tisíc korun. Zásilky obyčejnou nebo doporučenou cestou bylo možné poslat jen do USA. Situace se začala protahovat a někdy v srpnu mi přišel pohled z Brazílie odeslaný v červenci. Napsal jsem mu, jak je na tom pošta. Odpověď zněla, že Česká republika stále není na seznamu zemí, do kterých je Brazílie ochotná odesílat zásilky. Už jsem samozřejmě věděl, že lže. Pro jistotu jsem napsal email na Českou poštu a také v portugalštině na poštu brazilskou. Česká pošta prohlásila, že pandemie nikdy neměla vliv na příjem nebo odeslání zásilek z jakékoli země, pouze asi prvních 14 dní platila zvýšená kontrola pro zásilky z Číny. Brazilská pošta taktéž napsala, že z jejich strany nikdy nepadlo jakékoli omezení odeslání zásilky do kterékoli země, popřela také možnost pouze expresního odeslání. Sečteno a podtrženo, Brazílie byla ochotna kdykoli zásilku odeslat a ČR ji zase bez výhrad převzít. Odeslal jsem screeny obou konverzací Claytonovi (po ČR jsem si vyžádal prohlášení v angl.), během pár hodin mi poslal sledovací číslo zásilky s tím, že byl na poště a skutečně ČR již (haha) přijímá poštu z Brazílie. Během čekání se mu podařilo prodat mi ještě několik dalších divokých druhů, zejména ty označeny číslem 1 až 11. Zpětně to protahování vidím pouze jako taktiku prodat mi toho co nejvíc, než to pošle. Proč, když bych mohl semena koupit na vícekrát s odstupem času?

Jednoduše zejména proto, že semínka jsou pravděpodobně podvrh. První velký vykřičník padl v momentě, kdy ze semen označených jako Aureliana fasciculata vyklíčilo něco, co je na první pohled z rodu Solanum. Na to mi odepsal, že semena nejsou od něj, že je sklízel jeho kamarád. Když jsem po něm chtěl semínka skutečné aureliany nebo vrácení peněz, pouze mi napsal, ať se mám dobře a bůh mě provází. Tak dík no, možná by mohl lusknout prstem, aby zbylá semínka začala klíčit. Následovala konverzace z jinou mou kamarádkou (alespoň skutečnou) z Brazílie. Dost podrobně mi popsala fungování tzv. paprikové 'mafie' v Brazílii a dala mi seznam všech jmen, kteří se na tomto podílí. Jednoduše, jedem člověk vyrazí do terénu, najde divoký druh, udělá velké množství fotek a každý člen dostane některé. Tím pádem pak všichni mohou tvrdit, že mají semínka těchto druhů a fotky se nikdy nebudou duplikovat. To, co dostanete, jsou semínka neznámého druhu uvařená v mikrovlnce. Korunu tomu všemu nasadil Clayton, když na fb nahrál fotky druhu, který určil jako C. schottianum a mně obratem stejné fotky odeslal jako C. mirabile s tím, jestli mám o druh zájem. Největší sranda je, že stejné fotky použil dříve pro C. friburgense.

Od samého začátku to byla šance 50/50, no nezkuste to. :-)

michalsiegel
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 157
Obrázky: 0

Re: WILDS 20-21

Příspěvekod michalsiegel » 14 úno 2021 18:34

egemberg píše:
08 led 2021 23:04
Zdravím a přeji vydařený rok
letošní rok jsem se rozhodl zaměřit se z větší části na divošky které jsem si velice oblíbil.
seznam letošního prozatímního plánu :

capsicum eximium
capsicum 1141
capsicum eximium
capsicum wild brasil
aji charapita ---tyto všechny vysety 9.1.
capsicum rhomboidenum - vyseto 20 .12. - 1 kus venku
capsicum galapagonense _ 2x prezimovaná

chtěl bych si rozšířit sbírku o další divošky kdyby byl někdo ochotný mi poslat semínka byl bych velice vděčný samozřejmě jsem ochoten zaplatit za semínka i za dopravu děkuji.
zejména bych chtěl sehnat cap. flexuosum a cap.tovarii
Zdravím,

semínka C. flexuosum není problém dodat. C. tovarii bohužel nemám, podařilo se mi rostlinu zachránit pouze pomocí řízků a snad budou nějaká semena k dispozici na podzim. Nicméně C. tovarii mají uvedený na Pepperfriends v seznamu druhů, které jsou k dispozici, tak by to zkusil tam, semínka od nich jsou luxusní.

michalsiegel
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 157
Obrázky: 0

Re: WILDS 20-21

Příspěvekod michalsiegel » 14 úno 2021 18:43

Zde aktuálně kvetoucí 02 C. frutescens (wild)

71355

egemberg
Nový člen
Příspěvky: 25
Registrován: 22 led 2017 19:28
Reputace: 13
Obrázky: 0
Bydliště: Dolní Rožínka

Re: WILDS 20-21

Příspěvekod egemberg » 12 dub 2021 19:04

Tak se přidám po dlouhé době nějaký aktuální obrázek:
72731 přezimované capsicum galapagonense
72729 capsicum eximium
72730 capsicum 1141
72728 capsicum flexuosum
72727 capsicum rhomboidenum


Zpět na „Volně žijící druhy chilli papriček“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů