WILDS 20-21

michalsiegel
Nový člen
Reputace: 21
Obrázky: 52

WILDS 20-21

Příspěvekod michalsiegel » 20 lis 2020 23:39

Opět zdravím :-) V tomto článku bych chtěl i vás zde na fóru seznámit s mým projektem. Začátkem listopadu jsem vysel řadu brazilských volně žijících druhů paprik. Evropská Unie nedovoluje bez značného papírování s nemožným schválením dovoz takových semen přímo z přírody. Takže jsem je zakoupil z eshopu, který už neexistuje a adresu už bohužel nemohu dohledat :thanx: .

Seznam vysetých rostlin se skládá z následujících druhů:

Capsicum caatingae
Capsicum friburgense
Capsicum schottianum
Capsicum flexuosum Moteiro Lobato
Capsicum buforum
Capsicum campylopodium
Capsicum pereirae
Capsicum baccatum
var. baccatum f. microcarpum
Aureliana fasciculata (Capsicum glomuliflorum)
2x C. frutescens
10x C. eximium
14x C. praetermissum
3x Capsicum sp.

PŘÍPRAVA SEMEN KE KLÍČENÍ
Semena jsem propláchl destilovanou vodou. Semena každého druhu jsem rozdělil na dvě skupiny. První polovinu semen jsem stratifikoval v 50% kyselině sírové po dobu cca 15-20 minut. Následně jsem ne důkladně propláchl pod destilovanou vodou. Všechna semena jsem pak máčel ve vodě po dobu 12 hodin a následoval halopriming v kyselině giberelové po dobu dalších 12 hodin. Následně jsem semena vysel do petriho misek na vlhký ubrousek.

Jsem zvědavý na klíčivost a také délku klíčení těchto skvostů. Můj dosavadní rekord je 153 dní pro zcela divoké C. praetermissum, pro C. eximium má známý rekord 180 dní a 230 dní také pro zcela divoké C. praetermissum. Tímto tedy končím úvodní část a v následujícím příspěvku shrnu dosavadní klíčení.

michalsiegel
Nový člen

Re: WILDS 20-21

Příspěvekod michalsiegel » 20 lis 2020 23:50

První vlaštovky byly, což určitě nikoho nepřekvapí, C. frutescens. Z celkem dvou různých linií jsou venku všechna semena. Výsev proběhl 7. listopadu, klíčivost odrůda Wild Malaguetinha trvala 5, 5, 5, 6, 6,7, 7,9,9,9, 10,10 a 10 dní. U divokého C. frutescens bez označení kultivaru pak doba klíčení byla 5,5,6,6,6,7,7,7,8,8 a 10 dní. Misky s těmito druhy jsou tedy již umyté a připraveny na příště :-)

Velkým překvapením pro mě byla Aureliana, jejíž první dvě semena vyklíčila po 9 dnech. Další semena vyklíčila 9.,10. a 13. den od výsevu (poslední tedy dnes). Jsou to opravdu miniaturní rostliny s ještě menšími semeny. Přidám později samozřejmě také fotografie.

Po 8 dnech od výsevu vyklíčila také první C. eximium pod označením '19' a druhé semeno tohoto druhu vyklíčilo dnes, tedy 13 dní od výsevu. Dnes také vyklíčilo první semeno C. eximium 'Petropolis'.

Včera, tj. 12 dní od výsevu vyklíčilo také první semínko Capsicum sp. 'Wild Atlantica'. Na tuto rostlinu jsem obzvlášť zvědavý. Podle fotek se sice jedná o druh se sadou 24 chromozomů, ale má naprosto nádherné květy.

Posledním druhem, který zatím vyklíčil, je C. flexuosum 'Monteiro Lobato'. Tato linie zmíněného druhu se vyznačuje načervenalým až fialovým středem květů (u většiny populací je toto zbarvení zelené nebo žluté).

Zatím je to tedy na dobré cestě. Měl jsem obavy, jestli se bude jednat o živé osivo a jestli skutečně vyroste to, co má. Teď ve mě hlodá už jen to druhé. Tak držte palce, pokud to vyjde, bude to průlom :-)

michalsiegel
Nový člen

Re: WILDS 20-21

Příspěvekod michalsiegel » 26 lis 2020 23:50

Tak po menší odmlce (moc práce) přináším pokračování. Od posledního příspěvku mi tu vyklíčilo:

3x C. flexuosum 'Monteiro Lobato'
1x Aureliana fasciculata
2x Capsicum sp. 'Campinas' (eximium?)
1x Capsicum sp. 'wild 25'
3x C. eximium 'Petropolis'
5x C. eximium
1x C. eximium 'Purple'
1x C. eximium Campinas states Sao Paulo
1x C. praetermissum 'Catala'
1x C. praetermissum
1x C. praetermissum 'Yellow Fruit'
1x C. praetermissum '07'
Už se to tedy začíná trochu zelenat :-) U několika semen jsem také zpozoroval plíseň. Napadená semínka jsem namočil přes noc v roztoku hypermanganu, methylenové modři, malachitové zeleni, formaldehydu a 1,5% peroxidu vodíku. Všechna semena jsem také přenesl na nové, čisté ubrousky a misky vydesinfikoval. Mimochodem jsem zjistil, že odličovací tampony mi to té misky sednou úplně dokonale, takže se s tím nemusím stříhat. Takový zlepšovák na nakličování.

Zpět na „Volně žijící druhy chilli papriček“