Výroba hnojiva

Hnojení paprik
Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Výroba hnojiva

Příspěvekod Lexter » 15 črc 2018 21:02

Zdravím přátelé, jako správný kutil kterému nevadí když všechno na co sáhne pohnojí jsem si obstaral novou zábavu. Hrát si na vědce a předstírat že vím co dělám. Čili jsem si začal vyrábět hnojivo na zimu na sazeničky na principu jíchy. Jen víceméně obráceně. Již jsem jedno vyrobil a dopadlo velmi dobře. Bylinky s tím pohnojené vyrazili jako kdyby se blížil konec světa.

Cíl:

Výroba slabého hnojiva na růst o přibližné EC hodnotě 0.7 - 1. Na mém TDS metru je to cca 1500 ppm. Ale jak asi víte, TDS metry jsou na dvě věci. Následné přefiltrování roztoku a zamražení do ledových kostek. Tyto kostky pak použít jako zatraceně jednoduchý způsob hnojení sazenic. Prostě k rostlině tu kostku mrsknout.

Výbava

1) 40l kýbl s víkem.
2) Vzduchovací pumpa do akvária (3W).
3) Vzduchovací hadička.
4) Vzduchovací kámen (netřeba, já nemám, obalil jsem konec textilkou a připevnil gumičkou).
5) Netkaná textilka.
6) Provázek.
7) Vrtačka nebo nějaký bodec.
8) Odleželý kompost nebo letitý hnůj (0.5kg).
9) Hrst mladých kopřiv.
10) Melasa nebo třtinový cuk (NERAFINOVANÝ!). Já použil cukr. Melasa nebyla.

Výroba:

Do kýblu bylo nalito cca 30l 3 dny odstáté vody rozpuštěnými asi 3 lžícemi melasy nebo cukru. Z textilky, kompostu či hnoje a mladých nasekaných kopřiv vyrobeny dva úhledné balíčky a přivázány k okraji kýblu jen tak aby na povrchu plavali a neklesaly mi ke dnu. Tento celý vynález zakrytý provrtaným víkem (kvůli úniku splodin) ze kterého navíc čouhá hadička která roztok okysličuje.

1) K čemu cukr nebo melasa? Jako další zdroj živin a hlavně jako živná půda pro bakterie.
2) K čemu hnůj nebo kompost? Jako zdroj živin pro kvasný proces a zdroj půdních bakterií, které jsou klíčem pro celý proces.
3) Proč tak málo materiálu na tolik vody? Nechci jíchu, chci slabší hnojivo na bylinky a sazenice.
4) K čemu vzduchová pumpa? Při výrobě klasické jíchy si všimněte šíleného smradu. Ten neznamená nic jiného než převažující práci anaerobních bakterií. Tyto bakterie nepotřebují ke svému životu kyslík nebo alespoň ne tolik. Já však ve svém pokusu chci silnou převahu opačně laděných bakterií (půdních aerobních).

Den 15.07.2018 - 1 týden, kvašení započalo před asi 4 dny

EC: 0.3 - Dal by se s tím hnojit salát. To je zatím málo. :)
PH: 5.6 - zvláštní fakt: Nehledě na to že původní voda bylo o PH 7, mikrobiální fauna si PH upravila dle sebe na přijatelnou hodnotu. To proběhlo i při prvním pokusu s jiným materiálem. PH tedy netřeba měřit, ale přesto budu pro záznam.
Pach: Jemně sladce nakyslý, žádný jíchový nechutný smrad.

49979

Začala se objevovat načervenalá barva (upravil jsem barvy, ale jen aby reflektovali skutečnost). Částečně vlivem cukru. Hádám nevydrží dlouho, není to ani třeba.
Naposledy upravil 6 dne Lexter; celkem upraveno 15x.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Výroba hnojiva

Příspěvekod Lexter » 15 črc 2018 21:05

Poznámka: Jo je to jen ve fázi srandy. Ale když to člověka baví... :thumbup:
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Výroba hnojiva

Příspěvekod Chozee77 » 16 črc 2018 07:27

Magistře Keli...co to děláte???😇😇😇👍👍👍
Pěkně hustá zábava 😎😎😎
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba hnojiva

Příspěvekod OMO » 16 črc 2018 08:19

V Americe tohle "vaření" compost tea hodně frčí. Čekal jsem kdo s tím tady přijde. Jsem zvědav na výsledky v praxi :nuke: Vzduchovače nemaje, jsem to nikdy nezkusil.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Výroba hnojiva

Příspěvekod Lexter » 16 črc 2018 09:21

Včera jsem to rozmíchal abyste viděli barvu (ta se pozvolna vytrácí, bakterie baští víc než jsem si myslel) ale opomněl jsem vyfotit pěnu:

50003

Stále žádný smrad. Holky makají jak o život. Není to tak bouřlivá reakce jako u klasické jíchy, ale předpodkládám, že je to výsledek práce jiného druhu bakterií.
OMO píše:
16 črc 2018 08:19
V Americe tohle "vaření" compost tea hodně frčí. Čekal jsem kdo s tím tady přijde. Jsem zvědav na výsledky v praxi :nuke: Vzduchovače nemaje, jsem to nikdy nezkusil.
Ju, z toho jsem vycházel. Jen jsem přidal hrst kopřiv abych roztok posílil. První verzi se snažím využít ve svém hydro pokusu, ale je těžké držet ty bakterie na uzdě. Když je zabiju peroxidem, roztok "zmrtví" a je to ještě horší.

Jinak používám tohle šumítko: https://www.ebay.com/itm/High-Energy-Ef ... 3682420078

Stačí.

---

Hádám, že celý proces bude trvat tak 4 týdny. Když naměřím menší hodnoty než bych si přál, přidám materiál.
Naposledy upravil 1 dne Lexter; celkem upraveno 16x.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba hnojiva

Příspěvekod OMO » 16 črc 2018 11:03

Nevím jak moc je tohle přínosné versus čas, energie, starosti atd. Viděl jsem video, kde chlápek (Stará škola) vzal 200l plastovou bečku. Naplnil ji z 1/3 svým kompostem, dolil vodou promíchal a tím vyluhovaným kompostem zaléval denně rostliny. Žádné kvašení, bublání ani nic nepřidával. Rostlo mu to parádně a nejde s tím předávkovat, protože hodnoty živin jsou na vyvážené urovni. Značka ideál. Loni jsem to zkoušel v malém a nebylo to špatné. Letos jsem na to zapomněl :bumbl:
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Výroba hnojiva

Příspěvekod Lexter » 16 črc 2018 12:31

OMO píše:
16 črc 2018 11:03
Nevím jak moc je tohle přínosné versus čas, energie, starosti atd.

O starostech a energii bych ani nemluvil. Založil jsem to a krom měření a focení na to nesahám. Motorek žere jen 3W. On v podstatě jen naředil kompost, což není mým cílem. Taky ten kompost mohl klidně nasypat k rostlinám a zalejt. Nebo na jaře zarýt do půdy. Efekt stejný. O to mi ale přeci nejde. Chci přece slabé hnojivo pro sazeničky, bylinky a pro mé pokusy hydroponie. Koupit to můžu, samozřejmě, ale:

A navíc a to je to hlavní: nebyla by to žádná zábava. :thumbup:
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Výroba hnojiva

Příspěvekod Lexter » 16 črc 2018 19:44

Výživová hodnota stoupá. V EC je to stěží postřehnutelné, v PPM kolem 100 za den. PH trochu kleslo. Silné kvašení okyselilo roztok. Ale nechám to. PH mohu doladit kdykoli u výsledného roztoku. Bakterie ví co dělají. A kdyby se jim nedařilo, sodu máme doma každý. Pokusy jsou pokusy.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This


Zpět na „Hnojení chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů