Neblahé účinky chilli papriček

Využití chilli papriček v lékařství, chilli mast aj.
Uživatelský avatar
zrizenec
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 02 čer 2011 14:48
Reputace: 3
Obrázky: 0

Neblahé účinky chilli papriček

Příspěvekod zrizenec » 05 pro 2011 19:25

Zdravim,
chtel jsem se zeptat, jestli vam uz nekomu treba doktor zakazal (ci nedoporucil) jist palivy jidlo? Napriklad kvuli problemum se zazivacim traktem nebo kvuli cemukoliv uplne jinymu. Proste jestli je i neco, kde papriky tropej zlo. Uvitam hlavne vlastni zkusenosti, ale nebranim otevrene diskuzi a vlastnimu nazoru.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Neblahé účinky chilli papriček

Příspěvekod gandalf » 05 pro 2011 19:55

Papriky /i chilli/, rajčata, okurky i další zelenina pochopitelně mohou vyvolávat alergické reakce, někdy i s "pomocí" sluníčka. Alergie se projevuje vyrážkou, otoky, někdy až dušností.

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Neblahé účinky chilli papriček

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 05 pro 2011 21:27

zrizenec píše:Zdravim,
chtel jsem se zeptat, jestli vam uz nekomu treba doktor zakazal (ci nedoporucil) jist palivy jidlo? Napriklad kvuli problemum se zazivacim traktem nebo kvuli cemukoliv uplne jinymu. Proste jestli je i neco, kde papriky tropej zlo. Uvitam hlavne vlastni zkusenosti, ale nebranim otevrene diskuzi a vlastnimu nazoru.
Znám lidí, kteří trpí dost často na hemoroidy a chilli si dopřávají tak i tak. Najdou se i tací, kteří mají zažívácí potíže (náběh na žaludeční vředy), jedí decentně pálivého, ale v menší míře jim to nedělá problém. Spíš je důležité pochopit, že chilli neškodí, spíše MUSÍ člověku pomáhat a dělat jen dobře. Pokud se někdo předhání v soutěžích je blázen a nemá s tím co píšu nic společného. A vůbec "chilli nepálí, ale hřeje..." :jolokia:

samantha
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 30 lis 2014 15:27
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Neblahé účinky chilli papriček

Příspěvekod samantha » 30 lis 2014 16:24

Hezký den, ačkoliv chilli miluji a jídlo bez něj si již ani nevychutnám, trpím díky němu průjmy. Čím ostřejší a větší množství, tím přijde rychleji a předcházím mu větší křeče v břiše, párkrát se mi i stalo, že mi bylo na omdlení. Po návštěvě toalety je vše zase ok. Ostrá jídla miluji již pár let, začalo to nevinně ... občas nějaká nakládaná feferonka, kupované jakékoliv koření s nápisem chilli co zrovna v obchodě bylo. Pak se někde zmíníte a tak se stane, že někdo nabídne svou pěstitelskou chloubu a vy ochutnáte daleko něco lepšího, než se dá v běžném obchodě sehnat. Takže se začnete sami pídit po něčem lepším. Jenže pak vám začne docházet, že ty občasné průjmy co jimi trpíte již 3 roky, začínají objevovat čím dál častěji a s většími křečemi. Zkoumáte z čeho by to mohlo být. Lepek? Ne! Cukr? Ne! Maso? Ne! Alkohol? Ne? Snad cigarety? Ne! Bohužel, pak vysadíte chilli a vše je ok, dáte si k brambůrkům dresink s habanerem a po 10 minutách přichází křeče a průjem.

Zkoušela jsem najít nějaké informace na internetu, ale bohužel jsem nic moc nenašla. Když půjdu k mé obvodní lékařce, její rada bude, nejezte chilli. A vím, že by to byla rada i mnohých z vás co si to zde přečtou. Nejsem tak hloupá, abych si tohle nevydedukovala. Jenže chilli opravdu miluji a nechci se ho jentak vzdát. A proto bych spíš požádal někoho, kdo má podobné zkušenosti nebo někdo kdo této problematice rozumí, o informace proč tělo takto reaguje na pálivé papričky a zdali je něco čím zažívací trakt uchlácholit, aby nemělo tak silné reakce na chilli. Nebo jestli opravdu je to nějaký zásadní problém a pálivým pochoutkám se budu muset vyhnout.
Pokud by se zde někdo takový našel a byl by ochoten poradit, pro lepší informovanost zde ještě uvedu: Nikdy před tím jsem do žádné zažívací potíže neměla, ba naopak hodně jsem snesla. Papričky jím středně pálivé, do extrémů se nepouštím.

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Neblahé účinky chilli papriček

Příspěvekod OMO » 30 lis 2014 16:48

samantha píše:Hezký den, ačkoliv chilli miluji a jídlo bez něj si již ani nevychutnám, trpím díky němu průjmy. Čím ostřejší a větší množství, tím přijde rychleji a předcházím mu větší křeče v břiše, párkrát se mi i stalo, že mi bylo na omdlení. Po návštěvě toalety je vše zase ok. Ostrá jídla miluji již pár let, začalo to nevinně ... občas nějaká nakládaná feferonka, kupované jakékoliv koření s nápisem chilli co zrovna v obchodě bylo. Pak se někde zmíníte a tak se stane, že někdo nabídne svou pěstitelskou chloubu a vy ochutnáte daleko něco lepšího, než se dá v běžném obchodě sehnat. Takže se začnete sami pídit po něčem lepším. Jenže pak vám začne docházet, že ty občasné průjmy co jimi trpíte již 3 roky, začínají objevovat čím dál častěji a s většími křečemi. Zkoumáte z čeho by to mohlo být. Lepek? Ne! Cukr? Ne! Maso? Ne! Alkohol? Ne? Snad cigarety? Ne! Bohužel, pak vysadíte chilli a vše je ok, dáte si k brambůrkům dresink s habanerem a po 10 minutách přichází křeče a průjem.

Zkoušela jsem najít nějaké informace na internetu, ale bohužel jsem nic moc nenašla. Když půjdu k mé obvodní lékařce, její rada bude, nejezte chilli. A vím, že by to byla rada i mnohých z vás co si to zde přečtou. Nejsem tak hloupá, abych si tohle nevydedukovala. Jenže chilli opravdu miluji a nechci se ho jentak vzdát. A proto bych spíš požádal někoho, kdo má podobné zkušenosti nebo někdo kdo této problematice rozumí, o informace proč tělo takto reaguje na pálivé papričky a zdali je něco čím zažívací trakt uchlácholit, aby nemělo tak silné reakce na chilli. Nebo jestli opravdu je to nějaký zásadní problém a pálivým pochoutkám se budu muset vyhnout.
Pokud by se zde někdo takový našel a byl by ochoten poradit, pro lepší informovanost zde ještě uvedu: Nikdy před tím jsem do žádné zažívací potíže neměla, ba naopak hodně jsem snesla. Papričky jím středně pálivé, do extrémů se nepouštím.
Zkus chilli ve formě mletého koření. Pokud sním syrovou papričku od Habanera nahoru, tak mám taky křeče/průjem.
Sušený prášek se daleko lépe rozzředí a je to znát :jolokiatoilet: I ta mýdlová chuť chinensek se vytratí a vyniknou ovocné tóny. Pokud problémy setrvají, tak hold musíš chilli vysadit.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Neblahé účinky chilli papriček

Příspěvekod lobo » 30 lis 2014 20:13

Co se týče průjmů při konzumaci chilli ttak si myslí, že je to nedílná součást tohoto požitkářství, je jen málé procento lidí, kteřé nemají z chilli průjmy. Můj kolega v práci dokonce za dva dny snědl 7 Jolokíí a měl akorát brutální kopřivku na krku ale průjem ani náhodou. Je ale jen jeden z tisíce.

Doporučil bych před konzumací chilli požít nějaké mléčné výrobky a nebo je zařadit do pravidelného jídelníčku. A koupit lactobacili a užívat pravidelně.

Já osobně letos vyyzkoušel nejextrémnější papričky a i dkyž jsem břicho připravil mléčnými výrbky a pak hasil smetanou stejně jsem se brutálním křečím nevyhnul, holt to beru tak, že to k tomu patří :tiphat:
A takový habanero dokáže taky pořádně pozlobit když je žaludek nepřipraven. :firy: :jolokiatoilet:

ale ten nápad se sušným kořením je výbornej to by mohlo příznaky zmírnit. Jinak chilli rozhodně nevysazuj neexistuje snad nic na světě co tak odně prospívá tělu jako chilli : http://www.seminka-chilli.cz/o-chilli/c ... lekarstvi/" onclick="window.open(this.href);return false;

dango
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 23 zář 2013 16:00
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Neblahé účinky chilli papriček

Příspěvekod dango » 08 pro 2014 14:10

ja mozem za seba povedat, ze klasicke feferonky, hocico z annumiek na mna posobi velmi zle a prehanajuco, cize tych sa branim ako cert svatenej vody :)
chinesky mi problemy nerobia, len pri vacsom mnozstve - a z nich taktiez uprednostnujem prasok na posyp jedla, pripadne nejake domace omacky.

preto moja rada: vyskusaj vela druhov a sleduj si spravanie tela, urcite budes vediet alternativu najst

Uživatelský avatar
Jacopo.F.
Stálý člen
Příspěvky: 682
Registrován: 22 zář 2014 13:32
Reputace: 697
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc, 228 m n. m.

Re: Neblahé účinky chilli papriček

Příspěvekod Jacopo.F. » 09 čer 2015 09:16

Napíšu to ještě sem: Nevíte někdo něco o vlivu chilli na slinivku??? Doneslo se mi, že ji chilli papriky dost zatěžují a že jeden kolega skončil na JIPce právě se slinivkou po pozření chilli paprik(y). A následně musel držet dlouho velice přísnou dietu.


Zpět na „Chilli papričky v lékařství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti