ZÁKLADNÁ tabuľka na riedenie chilli v pokrmoch na dosiahnutie želanej pálivosti (hrejivosti)

Ostatní recepty s chilli
hucko
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 26 črc 2016 20:08
Reputace: 3
Obrázky: 0

ZÁKLADNÁ tabuľka na riedenie chilli v pokrmoch na dosiahnutie želanej pálivosti (hrejivosti)

Příspěvekod hucko » 27 črc 2016 07:41

Varíte si svoju omáčku, alebo chcete ochutiť guláš na chate a chceli by ste vedieť do čoho idete skôr, ako to ochutnáte ?
Táto tabuľka Vám určite pomôže nastaviť pikantnosť podľa Vašich predstáv. V tabulke je čistá matematika a vychádza z maximálne dosiahnuteľných jednotiek jednotlivých chilli odrôd.

Najslabšia v tejto tabuľke je HABANERO (400.000 SHU) po nej ide JOLOKIA (1.000.000 SHU) a najbrutálnejšia SCORPIO MORUGA (2.000.000 SHU). Môže sa stať, že niektoré papričky nedosiahnu silu charakteristickú pre svoju odrodu, ale to sú anomálie, s ktorými rátať nemôžem.

Použitie tabuľky je jednoduché. Najprv si vyberiem akú silnú mám papriku. Následne v hornom riadku, ktorý nie je orámovaný, si zvolím stĺpech, ktorý určuje, aké je množstvo pokrmu (v gramoch), ktoré chcem "prihriať". No a potom riadok označuje príslušnú silu, ktorú chcem docieliť.

Napríklad ak mám 5 litrov guľáša a chcem ho pomocou HABANERA prihriať na 3000 SHU (mierne silnejšie, no stále decentné), tak použijem 37,5g Habanera.

Ak mám ale chilli omáčku, ktorá má silu 100.000, tak použijem na výpočet Jolokiu a výsledok vynásobím desiatimi (Jolokia je 10 krát silnejšia, ako 100.000), čiže by som tej omáčky potreboval 150g.

Ak máte chilli, alebo chilliprodukt inej pálivosti a neviete vyrátať použitie, kľudne napíšte, poradím. Túto tabuľku v nezmenenej forme môžete šíriť elektronicky, a aj na papieri. Ak ju chcete použiť v nejakej publikácii, rád by som dostal jeden výtlačok tejto publikácie.

Obrázek

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: ZÁKLADNÁ tabuľka na riedenie chilli v pokrmoch na dosiahnutie želanej pálivosti (hrejivosti)

Příspěvekod OMO » 27 črc 2016 14:24

vysypu to tam a uvidím :) po těch letech to mám v oku. Občas mi druhý den i bliká :)

jinak 37,5g čerstvého Habanera, když vemu sušené tak jen 5.63g (85% je voda), je tak ?

jak známo Habanera mohou být 100-300K SHU takže pokud doma nemáš HPL chromatograf tak je to furt plus mínus autobus.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: ZÁKLADNÁ tabuľka na riedenie chilli v pokrmoch na dosiahnutie želanej pálivosti (hrejivosti)

Příspěvekod matoha » 27 črc 2016 14:31

tak asi by som pre istotu rátal s tabuľkovou max shu aby som potom nemusel guláš riediť v sude :-D
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Uživatelský avatar
franco
Stálý člen
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2016 14:14
Reputace: 134
Obrázky: 0
Bydliště: Villa Fudemus

Re: ZÁKLADNÁ tabuľka na riedenie chilli v pokrmoch na dosiahnutie želanej pálivosti (hrejivosti)

Příspěvekod franco » 27 črc 2016 14:35

Moja receptúra:
-pre ženy 1 moruga na 1kg paradajok,
-pre chlapov 3 morugy na 1 kg,
-pre kamarátov 5 morúg na 1kg. :-)

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: ZÁKLADNÁ tabuľka na riedenie chilli v pokrmoch na dosiahnutie želanej pálivosti (hrejivosti)

Příspěvekod matoha » 27 črc 2016 14:41

franco píše:Moja receptúra:
-pre ženy 1 moruga na 1kg paradajok,
-pre chlapov 3 morugy na 1 kg,
-pre kamarátov 5 morúg na 1kg. :-)
heeh keď som prvýkrát skúšal variť omáčku dal som jednu naga jolokiu jedno red haba dva červené rawity na dve stredné paradajky..ochutnala to mladá a skoro jej vyliezli oči :-D :-D
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: ZÁKLADNÁ tabuľka na riedenie chilli v pokrmoch na dosiahnutie želanej pálivosti (hrejivosti)

Příspěvekod OMO » 27 črc 2016 14:41

franco píše:Moja receptúra:
-pre ženy 1 moruga na 1kg paradajok,
-pre chlapov 3 morugy na 1 kg,
-pre kamarátov 5 morúg na 1kg. :-)
puréé = 1 kg morúg na 5 paradajok :firy:
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

hucko
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 26 črc 2016 20:08
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: ZÁKLADNÁ tabuľka na riedenie chilli v pokrmoch na dosiahnutie želanej pálivosti (hrejivosti)

Příspěvekod hucko » 28 črc 2016 20:17

Tabuľka je orientacna a vychádza z maximálnych hodnœt (písal som to) pridať sa vždy dá, ak je čo, ale keď to preženiete, riesi sa horšie. Od týchto čísel sa odraziť dá.

Uživatelský avatar
franco
Stálý člen
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2016 14:14
Reputace: 134
Obrázky: 0
Bydliště: Villa Fudemus

Re: ZÁKLADNÁ tabuľka na riedenie chilli v pokrmoch na dosiahnutie želanej pálivosti (hrejivosti)

Příspěvekod franco » 28 črc 2016 22:23

hucko píše:Tabuľka je orientacna a vychádza z maximálnych hodnœt (písal som to) pridať sa vždy dá, ak je čo, ale keď to preženiete, riesi sa horšie. Od týchto čísel sa odraziť dá.
Tabuľka je super, vážim si tvoju snahu, určite ju využijem. Len môj problém je v tom, že ja keď varím, nič nevážim, všetko robím od oka, podľa chuti, to mám potom ťažké určovať koľko akej papričky mám dať. Doma mi už aj tak neveria, keď sa ma spýtajú či to jedlo štípe a ja poviem, že tak akurát. :-) :firychil:


Zpět na „Ostatní chilli recepty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů