RECENZE - Africké chilli - Export by Pedro

Povídání o chilli papričkách
Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

RECENZE - Africké chilli - Export by Pedro

Příspěvekod lobo » 22 čer 2016 08:24

Včera jsem obdržel od kolegy Pedra vzácnou zásilku tamních chilli papriček a večer u toho bídného fotbalu jsem spáchal takovou menší koštovačku s fotodokumentací a poznámkami k jednotlivým odrůdám.
A protože to jsou No name odrůdy z tamního trhu tak jsem je očísloval 1 - 3.

Paprička č.1 :
Její tvar mi nejvíce připomínal tvar Habanera i když je pravdou, že tato je více protažená, po rozříznutí jsem očekával vůni Chinensky ale byla úplně jiná květinová a byla mi povědomá ale nevědl jsem kam zařadit. Hned jsem si všimnul silnější stěny papričky a nevěděl co mám čekat, tak jsem si z půlky dal půlku. Chuť byla skvěla osvěžující, rozhodně to nechutnalo jako Chinenska ..... Palem byla ostrá ale přitom v pohodě snesitelná.
31601
31602
31603

Paprička č. 2 :
Tvar téhle papričky mi připomíná něco mezi Atomic Starfish a Squash Jamaican. I na to jak byla paprička malá obsahovala velké množství semen a opět voněla jako ta předchozí. Chuťově byla srovnatelná s předchozí papričkou a palem byla slabá asi jako slovenská pálivá paprika. Už ted jsem tušil že by to mohli být papričky rodu Baccatum.
31604
31605
31606

Paprička č. 3 :
Rozhodně největší ze všech. Také obsahovala hodně semen a opět voněla jako kytky. Chuťově byla srovnatelná s Bishopem a já už na jisto věděl že je to Baccatum. Palem byla nejsilnější a hezyk jsem při její konzumaci zrudnul a pěkně mi hořel jazyk i přes to to byla ale chuťovka.
Muj osobní typ co by to mohlo konkrétně být za odrůdu je : AJI BENITO.
31607
31608
31609

Pedro děkuji ti moc za tyhle super odrůdy a skvělý gurmánský zážitek. Rozhodně tyhle odrůdy příští rok vysadím jso opravdu TOP.

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: RECENZE - Africké chilli - Export by Pedro

Příspěvekod OMO » 22 čer 2016 10:49

Pěkná recenze afrických dobrot. Tu poslední bych bral :)
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3588
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3866
Obrázky: 0

Re: RECENZE - Africké chilli - Export by Pedro

Příspěvekod MartinS » 22 čer 2016 13:50

Paradni recenze, tu posledni bych taky bral par seminek :-) Se pak nejak domluvime jestli tedy budou.

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: RECENZE - Africké chilli - Export by Pedro

Příspěvekod lobo » 22 čer 2016 13:57

MartinS píše:Paradni recenze, tu posledni bych taky bral par seminek :-) Se pak nejak domluvime jestli tedy budou.
No problema, semínek tam bylo dost. Tak si tě píšu ale určitě se připomeň. :tiphat:

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2204
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4519
Obrázky: 0

Re: RECENZE - Africké chilli - Export by Pedro

Příspěvekod Pedro » 22 čer 2016 22:29

Nemáš kolego za co děkovat. Ony ty papričky měli za sebou cestu dalekou a také zůstaly nějakou chvíli v lednici (neboť jsem byl po nemoci), takže kvalita nic moc...kdyby jste viděli ten pytel, který jsem vyhodil, protože to bylo mírně chycené, tak by jste mne prokleli. Ale slibuji, že na podzim (začátkem října) pošlu další košt a pošlu ho dříve. Koupím papričky na velkém marketu ve městě. Mají tam několik "odrůd", zkusím v průběhu pobytu udělat fotodokumentaci. Ale typovat co je co bych si netroufl. Oni mají tyto papričky na každém rohu, tedy v Libérii. Vždy +- stejné tvary, takže si myslím, že je to nějaký ustálený hybrid (nebo několik hybridů). Co se týká dalšího, tak jsem viděl i nějaké malé kulaté plody, prodávali to jako pepper, takže papričky určitě, ale jaké...? Příště také zkusím dovézt.

Když už jsme u toho dovozu, jsem schopen a ochoten na podzim poslat pár jedincům z našeho společenství něco málo na ochutnávku co dovezu. Pár plodů na košt a semínka. Ale uděláme to tak, že až budu zase v Africe, tak cca v půlce září hodím do svého vlákna nabídku dovozu a dejme tomu 10-15ti novým kolegům pošlu po návrau plody. Ti, se kterými měním pravidelně, dostanou plody automaticky.
Jedna rostlina mi roste v kempu, tak budu ve vlákně dokumentovat, jak to roste a co to vlastně je.

Jinak troška detailů. Papričky pálí docela slušně. Dávám do jídla cca 8-10ks. Pal je pak cítit, ale dá se to v pohodě jíst. Bez tepelné úpravy je dáváme na různá jídla. Asi nejvíc mi chutná arabský humus zakápnutý olivovým olejem a posypaný nakrájenoými papričkami. K tomu černé olivy a arabský chlé. Výborná večeře....v kempu.
Jednou jsem viděl, jak nám jedna paní vařila místní palm butter sauce. Základ byl cibulový, na to doma udělaný palmový olej, v něm uvařená ryba, obrovský krab a kuře a přidány dvě plné naběračky rozdrcených čerstvých papriček, jako příloha rýže. Neskutečná bašta...i když některým z nás bylo trošku do pláče.
Z těchto papriček vyrábějí i kalsický african pepper, který si tentokrát nechám udělat na zakázku. Chtěl jsem koupit v obchodě, ale neměli. Jedná se o najemno nasekanou cibuli, povařené paričky ve vodě atd. Postup zdokumentuji a dám sem recept. Jedí to tam ke všemu a je to super pálivka ke všemu. Ať už k hamburegerům, nebo místnímu jídlu ryba a rýže.


Zpět na „Pokec o chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 hostů