Chlazení do skleníku/fóliáku

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2374
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5075
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Chlazení do skleníku/fóliáku

Příspěvekod Erben61 » 21 čer 2016 23:46

Z mýho pohledu, aby měla ruka 28 °C tak musíš bejt už pár hodin po smrti a za předpokladu, že venkovní teplota je nižší. To že jsi nebožtík taky popírá ten Tvůj druhej zákon Kendy, protože jsi studenější a studenější ať je okolní teplota jakákoliv. :dunno: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Chlazení do skleníku/fóliáku

Příspěvekod BigVD » 22 čer 2016 08:13

Pokusím se k tomuto tématu také něco říct a snad nebudu mluvit moc z cesty. :D
Lidské tělo je takový generátor tepla a zahřívá vzduch, který je v jeho těsnosti (a vzduch ochlazuje tělo). Pokud by nedocházelo k proudění vzduchu, tak by teplota kolem nás dříve či později vzrostla na cca 37°, ale jelikož dochází k proudění vzduchu, tak vzduchové částice, které převezmou část našeho tepla, toto teplo rozptýlí mezi ostatní částice o kus dál.
Proto používáme ventilátory, nutíme vzduch, aby proudil rychleji a díky tomu se v našem okolí prostřídalo co největší množství vzduchových částic a rozptýlil tak naše teplo do okolí (tím nás ochladil).

Kdežto papriky teplo nevyzařují, tudíž proudění vzduchu bude mít kýžený efekt, jen když budou vyhřáté na vyšší teplotu než je proudící vzduch. Otevřené okno sice bude vyrovnávat teplotu mezi vnitřkem a vnějškem skleníku, ale průvan bude snadněji snižovat teplotu rostlinek na teplotu okolí a lépe potlačí zahřívání od slunečních paprsků.
A k tomu článku...
V praxi se podařilo snížit teplotu z 45 °C až na 35 °C. To vše bez použití elektřiny. Vyzkoušet si to můžete i sami: zkuste dýchnout do dlaně otevřenými ústy a pak stejnou silou sevřenými rty.
Pokud ochlazovaly vzduch v chatrči pod rozpálenou plechovou střechou, pak je to reálné ochlazení, ale troufám si říct, že 45°C ve stínu při měření nebylo.
A foukání do dlaně.. Pokud našpulíme pusu, tak strháváme vzduch i z okolí úst a tento vzduch dostatečně ochladí námi foukaný vzduch natolik, že ho cítíme chladněji.
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Chlazení do skleníku/fóliáku

Příspěvekod Zrzek » 22 čer 2016 10:51

OMO píše: Stejný efekt je v zúžené ulici ve městě, čerpadlech a formuli 1 :) Hlavně zdraví.

Máš pravdu, pokud nebude foukat tak to fungovat nebude, není to žádné perpétum mobile. To souhlas.
Bude to fungovat na bázi difuzoru (Formule 1, tam snižuje vztlak po vozem) Rozdílný tlak při vstupu a výstúpu vzduchu, mělo by to udělat silnější proudění vzduchu při výstupu do skleníku než je proudění venku. Souhlas s tím, že je to jen výměna vzduchu než chlazení.


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host