Jednoletá vs. víceletá

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
himself
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 10 bře 2015 08:24
Reputace: 0
Obrázky: 0

Jednoletá vs. víceletá

Příspěvekod himself » 10 bře 2015 08:27

Ahoj všem,

zaráží mě, jak obtížné a nejasné je najít, jestli jsou chilli jednoleté, nebo víceleté (a jak které). Na internetu jsem našel rozporuplné údaje.
Dokáže mi to někdo objasnit?

Děkuju

Uživatelský avatar
Colostomizer
Stálý člen
Příspěvky: 1084
Registrován: 01 bře 2014 14:45
Reputace: 169
Obrázky: 0

Re: Jednoletá vs. víceletá

Příspěvekod Colostomizer » 10 bře 2015 08:42

Sám sis částečně odpověděl ... jak které chilli. Třeba Capsicum annuum (Paprika roční) je typicky jednoletá rostlina, ale klidně ji můžeš držet po delší dobu, pokud se Ti podaří ji kvalitně zazimovat. Na druhou stranu třeba Capsicum pubescens (rocota) jsou typické víceleté rostliny, které třeba první rok nemusí vůbec plodit a ve vhodných podmínkách se mohou dožít až 15 let ...


Tady je Colostomizerovo ... 2014 - 2015 - 2016 - 2017


himself
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 10 bře 2015 08:24
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jednoletá vs. víceletá

Příspěvekod himself » 10 bře 2015 09:14

Děkuju za odpověď. "až 15 let" mi pořád připadá relativně málo, když vidím třeba tohle
http://www.fatalii.net/Bonsai_Chiles_Bonchi" onclick="window.open(this.href);return false;
Uvidíme, začal jsem s chilli před týdnem, takže dozajista všechno vyhubím dřív, než něco vyklíčí :)

Kufor
Nový člen
Příspěvky: 32
Registrován: 17 kvě 2013 17:34
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Brno / Čadca

Re: Jednoletá vs. víceletá

Příspěvekod Kufor » 10 bře 2015 09:21

Nič sa neboj, ja som tiež teraz chilli zasial prvýkrát, nikdy som nič nepestoval a zatiaľ to vyzerá pomerne slušne :) Tie bonsaje sú perfektné, ak sa mi podarí papričky udržať, rád by som z dvoch-troch skúsil spraviť bonchi

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2199
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4504
Obrázky: 0

Re: Jednoletá vs. víceletá

Příspěvekod Pedro » 10 bře 2015 10:02

Colostomizer píše:Sám sis částečně odpověděl ... jak které chilli. Třeba Capsicum annuum (Paprika roční) je typicky jednoletá rostlina, ale klidně ji můžeš držet po delší dobu, pokud se Ti podaří ji kvalitně zazimovat. Na druhou stranu třeba Capsicum pubescens (rocota) jsou typické víceleté rostliny, které třeba první rok nemusí vůbec plodit a ve vhodných podmínkách se mohou dožít až 15 let ...
No asi takto...dostal jsem od známého plody jedné noname annuumky - samozřejmě na semínka, on každý rok vynese s truhlíky s paprikami na terasu a pak na zimu domů. Vydrží mu několik let, když náhodou nějaká odejde, tak zasadí novou. Plodí celoročně a jsou výborné chuťově (vyzkoušeno). Jen na jaře přesadí do nového substrátu. Takže travalky jsou všechny, jde o místo (kam s tím v zimě) a přístup. A ano, některé odrůdy první rok plodí málo nebo vůbec, což kolega Colostomizer vypsal dopodrobna.

himself
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 10 bře 2015 08:24
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jednoletá vs. víceletá

Příspěvekod himself » 10 bře 2015 16:16

Poradíte tedy, jak s tím naložit v zimě? Jaká teplota, kolik vlhka, kolik světla, jestli vadí průvan...
Děkuji.

Uživatelský avatar
Jacopo.F.
Stálý člen
Příspěvky: 682
Registrován: 22 zář 2014 13:32
Reputace: 697
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc, 228 m n. m.

Re: Jednoletá vs. víceletá

Příspěvekod Jacopo.F. » 10 bře 2015 17:00

Colostomizer píše:Capsicum pubescens (rocota) jsou typické víceleté rostliny, které třeba první rok nemusí vůbec plodit ...
Nestraš!!!

Uživatelský avatar
vavy.p
Stálý člen
Příspěvky: 457
Registrován: 13 úno 2014 17:18
Reputace: 4
Obrázky: 0
Bydliště: Velká Bíteš
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoletá vs. víceletá

Příspěvekod vavy.p » 10 bře 2015 18:08

Colostomizer píše: třeba Capsicum pubescens (rocota) jsou typické víceleté rostliny, které třeba první rok nemusí vůbec plodit ...

Jestli nebudu mit na každý keřiku aspoň 10 jablíček. ..tak si na tebe dojedu protože jsi to zakrikl. .... :foods:


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů