
Ingredience:
1 střední dýně, nejlépe hokkaido (kvůli skvělé barvě a vynikající chuti)
habanera dle libosti
4 střední sladké červené papriky
3 velké mrkve
2 střední cibule
5-10 cm zázvoru
česnek dle libosti
čerstvé bylinky dle preference (rozmarýn, tymián, atd.)
olivový olej
rýžový ocet
tmavý třtinový cukr
sůl nebo umeocet
Postup:
1) Z dýně vybereme semínka, dužninu nakrájíme i se slupkou na plátky a vložíme do zapékací mísy vymazané olivovým olejem. Mezi dýni naklademe několik větviček bylinek. Vše ještě shora pořádně potřeme olivovým olejem a pečeme ve vyhřáté troubě při 180-200°C přibližně 45-60 minut, až je dýně měkká.
2) Mezitím pokrájíme na kostičky cibuli, sladkou papriku a mrkev. Cibuli lehce osmahneme na oleji, přidáme mrkev a sladkou papriku a chvíli restujeme.
3) Přimícháme česnek nakrájený na plátky, nasekaná habanera a vymačkanou šťávu z nastrouhaného zázvoru. Dusíme dostatečně dlouhou dobu, až zelenina změkne.
4) Přidáme pečenou dýni, pokud je třeba lehce podlijeme vodou a ještě několik minut dusíme. Bylinky ze zapékací mísy už nepoužíváme a vyhodíme.
5) Vše brutálně rozsekáme tyčovým mixérem do hladka. V tuto chvíli bude pravděpodobně třeba přidat určité množství vody, od kterého se bude odvíjet hustota výsledné omáčky. Necháme omáčku pár minut při mírném varu probublávat.
6) Fáze dochucování! Dle libosti přisladíme, dýně je však sama o sobě dost sladká, takže s cukrem opatrně. Přidáme rýžový ocet, případně dosolíme. Já místo soli používám umeocet. Teď už nevaříme, jenom několik minut prohříváme.
7) Poslední možnost ovlivnit konzistenci omáčky přidáním vody. Omáčka je primárně dost hustá, takže není třeba používat zahušťovadla, stačí pouze ředit vodou ...
8) Ke konzervaci přidávám kyselinu sorbovou, není to samozřejmě podmínkou, závisí to na vás. Omáčka ale vydrží v lednici déle otevřená a nekazí se ...
9) Omáčku nalejeme do sklenic a zavaříme. Líbí se mi ta barva!
Ještě si dovolím jenom dvě poznámky k octům ...
1) Nejlepšího výsledku dosáhnete skutečně pouze s rýžovým octem, který má nejjemnější chuť a nepřebíjí ostatní ingredience. Normální kvasný lihový ocet nedoporučuji používat vůbec, byl by tam jako pěst na oko. Jablečný nebo vinný ocet už je lepší, ale rozhodně ne ideální.
2) Umeocet je spíš slaný než kyselý. Používám ho do omáček místo soli a výslednou kyselost musím balancovat rýžovým octem. S umeoctem je třeba pracovat opatrně, je dost výrazný, ale jeho chuť v omáčce během několika hodin výrazně zjemní ...
Ať vám chutná!
