Vyhřívaný sadbovač s termostatem/klíčení s regulov. teplotou

Pokročilé techniky pěstování chilli
gorgitko
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2011 13:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Vyhřívaný sadbovač s termostatem/klíčení s regulov. teplotou

Příspěvekod gorgitko » 24 úno 2013 13:56

Zdravím,

klíčení paprik je u mně většinou problém, protože na topení jsou pokojové kytky, které potřebují světlo za oknem. Takže mi nezbývá nic jiného, než dát nádoby se semínky někam ke stropu a ještě topit jak blázen, aby v místnosti bylo aspoň 23C (což není moc příjemná teplota...). A klíčení některých Chinense odrůd je pro mě téměř neřešitelné (loni mi vylezlo 1 Habanero z 10 :( )

Takže mě napadlo si příště nějakým způsobem udělat nádobu, kde by se dala udržovat teplota pomocí termostatu. Na internetu jsem našel pár elektricky vyhřívaných miniskleníků (třeba tady), ale zdaj se mi docela drahý a nevím, jak je to tam s regulací teploty (možná by tam nějak šel integrovat termostat). Pak jsem našel elektricky vyhřívané podložky, což by se mi líbilo, protože se zbytečně neohřívá vzduch, ale přímo hlína (vlastně takhle asi fungujou i ty vyhřívaný miniskleníky :D). Ale zas ta cena...menší a větší

Pak jsem přemýšlel o nějakých Do It Yourself řešeních. Asi nejjednodušší by bylo zapojit obyčejnou žárovku a před ní dát termostat, ale to je asi trochu nebezpečné vzhledem k vlhkosti vzduchu uvnitř nádoby (třeba jsou i žárovky s IP krytím, nevím). Nebo by se dal použít odporový drát a na něj dát nějakou teplovodivou desku (nebo látku, takhle fungujou ty vyhřívaný deky). Jenže zase nevím, jak je to s bezpečností - když se třeba na ten drát dostane voda, může zkratovat? Nebo je ještě obalenej nějakou gumou? Nebo si za pár stovek koupit tu normální elektrickou dečku a dát jí pod nádoby se semínkama?

Jsem zvědavej na Vaše rady, tipy, či kompletní řešení, nikde jsem podobné téma neviděl :tiphat:

papagee
Stálý člen
Příspěvky: 51
Registrován: 27 zář 2012 20:30
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Vyhřívaný sadbovač s termostatem/klíčení s regulov. tepl

Příspěvekod papagee » 25 úno 2013 10:21

Já podobné téma viděl,na "konkurenčním" foru o chilli,autor stránek tam obšírně popisuje výrobu varianty s tou teplovodivou deskou.
nemůžu se rozpomenout ani na jeho nick tady,ani na název jeho fora/blogu.Navíc mám pocit že se jeho zájmy jaksi křížili se zájmy provozovatele tohoto fora,takže ho tu možná už nenajdeš/měl odkaz na své stránky tuším v podpisu/.Moc sem nepomohl,vím :D,snad ti google pomůže vic.GL.
Ps:Osobně bych tento problém řešil jen nějakým přisvícením které vetšinou také topí.

gorgitko
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2011 13:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Vyhřívaný sadbovač s termostatem/klíčení s regulov. tepl

Příspěvekod gorgitko » 25 úno 2013 21:18

Už jsem si to našel, ani mi nemusíš odpovídat na tu PM :)

Ten člověk to má pěkně udělaný, něco podobnýho si asi příště vyrobím. Za těch pár kaček je to super věcička :)
Přidávám odkaz na PDF s návodem k výrobě. Autor ho dal volně ke stažení ;)

https://docs.google.com/file/d/0B8EN5Gg ... edit?pli=1" onclick="window.open(this.href);return false;

wiky
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2013 14:08
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Vyhřívaný sadbovač s termostatem/klíčení s regulov. tepl

Příspěvekod wiky » 01 bře 2013 07:22

Ahoj, já si udělal sadbovač taky stylem termostat-topný těleso. K "vytápění" jsem použil 40W žárovku. Co se vlhkosti a bezpečnosti týče, neřekl bych, že tam bude nějakej problém. Já měl obavy z vysokých teplot a z toho, že by tam něco mohlo chytnout. Jenže když termostat hlídá teplotu kolem 27°C, tak myslim, že ani ta žárovka se nestihne ohřát tak rychle, aby se něco mohlo stát. No a kdyby odešel termostat, tak automaticky vypne relátko. Čili, já bych řekl, že ta konstrukce byla celkem bezpečná. :) Dej pak vědět, jak jsi to nakonec vyřešil. Ať se daří! ;)

gorgitko
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: 30 bře 2011 13:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Vyhřívaný sadbovač s termostatem/klíčení s regulov. tepl

Příspěvekod gorgitko » 01 bře 2013 09:54

wiki: Díky :) Já to budu řešit až příští rok (jestli vůbec), letos už mám celkem naklíčeno (teda až na ty Chinense odrůdy no :( ). To řešení s žárovkou je asi nejjednodušší, ale zas je tam horší rozvod tepla (nerovnoměrný), a určitě je lepší ohřívat půdu přímo zespoda než ohřátým vzduchem zeshora. Nebo dát žárovku přímo do půdy? :D

wiky
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2013 14:08
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Vyhřívaný sadbovač s termostatem/klíčení s regulov. tepl

Příspěvekod wiky » 03 bře 2013 22:32

O tom žádná! :) Jenže já našťouchal semínka do jiffů a až pak mě napadlo použít termostat, co byl doma. No, určitě mnohem lepší i z hlediska ekonomickýho, bude použití těch výkonových odporů. To moje řešení byl jen takovej amatérskej domácí-v-co-nejkratším-čase pokus. Napřesrok to určitě vypiluju. ;)


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů