Horúce pozdravy zo Slovenska

Vaše koníčky, krom pěstování chilli :tiphat:
Fušer
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2021 21:11
Reputace: 44
Obrázky: 0

Horúce pozdravy zo Slovenska

Příspěvekod Fušer » 18 pro 2021 22:26

Zdravím všetkých chilli fanatikov!

Myslím, že konečne nastal čas sa pridať do tohto skvelého fóra, ktoré sledujem už druhý rok. Hoci zvyčajne rád ostávam v anonymite, som ten typ človeka ktorý nie je aktívny na sociálnych sieťach a neznáme číslo si najprv vyhľadá na internete, vďaka láske k chilli a pár plechovkám Staropramen dvanástky tentoraz rád prekročím svoj tieň. Moje meno je Adam, pochádzam z najjužnejšej a najteplejšej oblasti Slovenska (aj keď v tomto prípade sa skutočne dá hovoriť skôr o severnom Maďarsku), čo je pre pestovanie papričiek ideálne. Koniec koncov, v podstate tu existuje len veľmi málo domácností, kde by v špajzi neviseli sušené chilli papričky na niti. Ak sa tu idete najesť do tradičnej reštaurácie, na stole nájdete soľ, korenie, špáradlá a chilli pastu. Polievka bez papričky ani nie je polievka. V podstate je to také slovenské Mexiko. Teda s tým rozdielom, že bežný ľud tu nepozná pojmy ako druh a odroda. Tak napríklad príhoda z trhoviska- doplňoval som playlist nejakými sadenicami, našiel som milú pani ktorá mala nádherné veľké sadenice papričiek rôznych odrôd. Márne som sa však snažil zistiť o aké odrody sa jedná, dozvedel som sa len že sú "štipľavé" a "mexické." No nevadí, dôležitá je aj tak chuť a pal.

No každopádne, späť k dôležitým veciam, pretože keď sa rozpíšem, tak ma ťažko zastaviť. Som stále iba študent, konkrétne na poľnohospodárskej univerzite, čo je pri tomto hobby celkom užitočné. Až do jari minulého roku som si žil taký obyčajný študentský život, internát, pivo, fitko, biochémia. Zrazu prišla pandémia, školy zatvorili, zrazu som bol uväznený v dome a nemal som čo robiť. Kamarát s ktorým som bol v kontakte začal pestovať niekoľko chilli paprík, po pár týždňoch zúfalej nudy som sa to rozhodol skúsiť tiež. Nakoľko už bola pokročilá jar a na výsev už bolo neskoro, objednal som si zopár sadeníc z internetu, konkrétne jedno habanero, dve jolokie a tri Caroliny. Úroda bola super, navyše sa mi podarilo dopestovať niečo z letného výsevu na okne cez zimu. Tak začalo moje chilli šialenstvo. V tomto roku som sa do pestovania pustil trochu vo väčšom, vysial som 53 semien deviatich odrôd, z ktorých vzišlo 31 sadeníc, plus šesť neznámych z trhoviska. Bohužiaľ však bol začiatok roka neskutočne biedny, úrody som sa napokon dočkal iba z polovice rastlín, aj tá bola v porovnaní s posledným rokom slabá. V súčasnosti sa už pripravujem na ďalšiu sezónu, aktuálne prezimujem 8 rastlín, na parapete sú tri a v jiffoch je prvých 22 semien. O tom však raz vo vlákne o pestovaní..

Všetkým chillimaniakom teda prajem príjemné sviatky, šťastný začiatok novej sezóny a teším sa na každú výmenu skúseností a vedomostí.

Baron z Žop
Stálý člen
Příspěvky: 1365
Registrován: 09 srp 2012 18:40
Reputace: 3318
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Horúce pozdravy zo Slovenska

Příspěvekod Baron z Žop » 19 pro 2021 07:28

:tiphat: Jó napot Adam.
Vítej ve zdejší komunitě chilli bláznů :jalapeno:

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Horúce pozdravy zo Slovenska

Příspěvekod Tea Racer » 19 pro 2021 09:41

Ahoj, vítej!
Dej nám ochutnávku nějakých foto.

Uživatelský avatar
lazar
Stálý člen
Příspěvky: 926
Registrován: 11 srp 2020 12:38
Reputace: 3000
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Horúce pozdravy zo Slovenska

Příspěvekod lazar » 19 pro 2021 12:25

Zdravím dalšího zapáleného chíllence :wave:
Každé sousto je lepší než to poslední.. :angry1:
> foto 2021 < - > foto 2022 <
> foto 2023 < - > foto 2024 <

Uživatelský avatar
Faboš
Stálý člen
Příspěvky: 1675
Registrován: 05 črc 2018 13:49
Reputace: 5904
Obrázky: 0

Re: Horúce pozdravy zo Slovenska

Příspěvekod Faboš » 19 pro 2021 16:25

Zdar a vítej.

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Horúce pozdravy zo Slovenska

Příspěvekod Blixa » 20 pro 2021 08:23

Bratku vitaj :punk:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Fušer
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2021 21:11
Reputace: 44
Obrázky: 0

Re: Horúce pozdravy zo Slovenska

Příspěvekod Fušer » 03 led 2022 21:00

Ďakujem všetkým za privítanie :thanx:

Ešte pred založením nového vlákna pre túto sezónu sem pošlem zopár fotiek a postrehov zo sezón minulých.
Bohužiaľ, v sezóne 2021 toho u mňa na fotenie mnoho nebolo. Hoci výsev vyzeral nádejne, ako som už spomínal v prvom príspevku, rok bol napokon celkom tragický. Graf teplôt z najbližšej meteorologickej stanice hovorí jasne.

77155

Prvá polovica roka bola relatívne chladná, následne prišli vlny horúčav a sucha. Niektoré rastliny sa po presadení kvôli zlému počasiu vôbec neujali, kvôli dlhodobým nízkym teplotám a dažďom im zhnili korene a šli buď do koša, alebo do menších kvetináčov. Rastliny pestované v približne 20 L kvetináčoch dopadli tiež mizerne, z neznámej príčiny im počas celej sezóny cyklicky rástli a následne opadávali všetky listy, možno vinou substrátu alebo škodcov. Kvôli tomu som mal dokopy z piatich rastliniek Aji Charapita namiesto očakávaných stoviek celé dve (!) papričky. Nevadí, život ide ďalej. Uprostred sezóny vyzeral môj záhon, doplnený rastlinkami z trhoviska, nejako takto:

77149

Papriky boli sadené na vzdialenosť cca 40 centimetrov od seba, medzi ne bola vysadená bazalka na odpudzovanie škodcov. Svojimi pokrútenými listami tiež poslúžila ako hotel pre pavúky rodu Cheiracanthium, ktorých bolo tento rok požehnane. Navyše z nej bolo skvelé pesto. V tejto sezóne sa rozostupov budem držať, ale papriky sa pokúsim viac tvarovať. Viem, že na fotke to vyzerá ako džungľa, ale ešte týždeň predtým to vyzeralo celkom decentne. Bol som však týždeň mimo domu, zároveň v tom čase poriadne pršalo a bolo vymaľované.

Okrem záhonu boli niektoré okrasnejšie papriky vysadené aj medzi trvalkami v okrasnom záhone, ako napríklad táto Peito de Moca:

77150

Keďže väčšinu playlistu tvorili celkom nezaujímavé annuumky, fotkami úrody sa pochváliť nemôžem. Bolo jej tak akurát na varenie, zamrazenie zásob na zimu, zaváranie dvoch pohárov jalapeniek a dochutenie ajvaru. Navyše som prepadol fermentovaniu, časť paprík som teda premenil na dve fľaštičky pálivej pasty. Na moju prvú sezónu 2020, v ktorej som pestoval 6 rastlín vonku a jednu na parapete v litrovom kvetináči, sa však tento rok zďaleka nechytal.

77153 77154 77152

Nabral som však mnohé cenné skúsenosti, ktoré sa pokúsim naplno využiť v tejto sezóne.

Uživatelský avatar
Johny4481
Stálý člen
Příspěvky: 251
Registrován: 21 srp 2020 15:04
Reputace: 715
Obrázky: 0
Bydliště: Slavětín nad Metují

Re: Horúce pozdravy zo Slovenska

Příspěvekod Johny4481 » 05 led 2022 10:38

Vítej. Je radost vidět, jak se komunita chillenců rozrůstá.
Není hořkého života. Jen občas pálí, ale většinou příjemně hřeje. Bohu dík.


Zpět na „Představte se v chilli fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů