Výběr chilli pro největší úrodu

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 349
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1019
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod Mikymoto » 06 srp 2021 11:23

Jsem tu taky nováček, ale jak píšou kolegové - něco se nedá uspěchat. Chce to opravdu vyzkoušet čemu se v daném umístění daří a pak upravit skladbu. Já jsem letos aktualizoval seznam pěstovaných sladkých a už teď vím, že původně pěstovaná odrůda AMY uvolní prostor letošnímu nováčkovi - Rubinova. Prostě se jí daří lépe a hlavně mi víc chutná. Pálivé teprve testuju - prostě jsem vyséval o každého jen 3 kousky a po podzimní ochutnávce se rozhodne o další sezóně. Předpokládám že 50% plochy budu věnovat stálicím a 50% zbude na nové pokusy.
Kromě lokace může nezanedbatelnou roli sehrát i zdroj osiva - mám část osiva od souseda a rostliny jsou jak, kdyby nebyly nijak příbuzný. U těch parádních se pokouším získat čisté osivo na další rok a budu doufat, že "vyšlechtím" kvalitní potomstvo. Je ale taky možný, že to mám nakukaný už z jeho skleníku a snaha bude marná. Osivo stejné odrůdy z různých zdrojů může dávat hodně rozdílné výsledky, takže stejně musíš zkoušet.

A taky hodně zvaž svoje možnosti co se týče konzumace. Ono je pěkný mít tuny pálivýho, ale když Ti zbude víc jak 1/2 v další sezóně, tak vlastně strácí smysl něco dál pěstovat - jen se to hromadí ve spíži/mrazáku a co pak s tím. Vlastní zkušenost - vyklízel jsem suterén po předchozím majiteli a byly tam zavařeniny a kompoty staré i 15 let! Furt se syslilo a nikdo to pořádně nežral - kdo taky, když to po letech vypadalo nebezpečně :nuke:

MacIntoshCZ
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 05 srp 2021 10:55
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod MacIntoshCZ » 06 srp 2021 16:20

Dobře, beru tedy v potaz, že vše si budu muset odzkoušet. Jaký jsou tedy vaše favority, co vám plodí nejlépe? =)
Jako např. Dorset nagu zkoušet ani nebudu, z toho by mi upadly všechny končetiny a ještě bych se bál jít další den na záchod....
Letos jsem se strašně tešil na Turks Cap, ale nebyšlo mi ani jedno semínko.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod radkiii » 06 srp 2021 20:06

Vzhľadom na to, že stačí len trochu iné počasie v daný rok, alebo iný substrát a už rastlinka, ktorá bola extrémne plodná je priemerná a naopak, tak ti nedoporúčim nič. Ja sám mám síce nejaké skúsenosti, ale aj tak je každý rok prekvapko.

Ale čo ti poradím je nemraziť chilli. Obzvlášť to, čo chceš pestovať. Jemne pálivé s dobrou chuťou. Rozmrazená paprika je na kašu, divná hmota. Jedine by som ju dal do varenia, ale to zas nedává moc zmysel variť z jemnopalivych.

Edit: druhú časť poslednej vety beriem späť, nie som žiadny kuchár, aby som toto mohol globálne tvrdiť


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů