Výběr chilli pro největší úrodu

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
MacIntoshCZ
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 05 srp 2021 10:55
Reputace: 1
Obrázky: 0

Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod MacIntoshCZ » 05 srp 2021 11:08

Zdravím,
letos jsem pěstoval asi 50 odrůd chilli. Bylo to úplně poprvé a vidím místo pro zlepšení. Každopádně bych tuhle "odrůdovou turistiku" asi nechal spíš na menší květináče a na záhon dal něco více produktivního v přepočtu na kg.
Moje hlavní plodinou byla rajčata, ale ty si tady na severu notují s plísní bramborovu...
Takže pokud se tu nepřemoží mšice tak bych zkusil papričky.
Jakou variantu vidíte jako nejplodnější na hmotnost? Velmi pravděpodobně to bude z rodiny annum.
Co do pálivosti, viděl bych to na tisíce/deseti tísíce SHU. Pro běžné smrtelníky a případně ty pálivější na kořeníčko =).
Nějaké odrůdy jsem si již vybral. Je nutné brát v potaz že tu je sezona krátká. Asi se bude muset sklízet papričky zelené při náznaku změny barvičky.

Za tipy díky =)
Přílohy
2022.xlsx
(13.04 KiB) Staženo 72 x

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod petr.polasek » 05 srp 2021 11:53

Ahoj,

začal bych tím, že si odrůdy roztřídíš podle botanického druhu. Dále pak podle toho, na co je pěstuješ (koření, omáčky, běžné vaření, konkrétní kuchyně, nakládání). S tím souvisí i pálivost. Každopádně doporučím vytipovat si místa, kde bys je chtěl pěstovat a do každého umístit od každého druhu po jedné kytce (klidně víc odrůd od jednoho druhu). Získáš tak přehled o tom, jak ti kde poroste daný botanický druh papriky. Pak už si můžeš vybírat téměř neomezeně, protože pokud si vychytáš podmínky pro pěstování daného botanického druhu papriky, pak ve většině případů není problém s výběrem odrůdy. Následující sezonu pak víš, co kde umístit a podle toho se zařídit.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod petr.polasek » 05 srp 2021 11:58

Ještě doplním, odrůdy Habanero nejsou desetitisíce SHU, ale statisíce.

MacIntoshCZ
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 05 srp 2021 10:55
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod MacIntoshCZ » 05 srp 2021 12:15

Ano, ano měl jsem to na více záložkách v excelu. Letos byly papričky pro mě vedlejší plodinou, takže jsem se jim moc nevěnoval a také to bylo poprvé. Některé druhy s delší dobou zrání jako např. jamaican bell má u mě tak 70cm a teprve teď se dělají květy. Řekl bych, že u mě asi nereálné jestli po nasazení květu bude zrát 4 měsíce... Proto asi teď uvažuji jen ty, co mají krátkou dobu zrání.
Asi nejlépe mi plodí Jalapeňo purple, Sigarreta de bergamo.
V jaké velikosti by měly být sazenice, když je vysadím ven po prvních mrazících? Myslím, že je pro mě asi nereálné abych do foliaku 6*3m měl předpřipraveno přes 140 rostlin cca 40cm a ještě rozvětvěné. =)
Jinak netrpí papričky na vlhko? Pro rajčata to je smrt, PB se v tom přímo rochní.
Kdy asi končí chilli sezona? Koncem září?

MacIntoshCZ
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 05 srp 2021 10:55
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod MacIntoshCZ » 05 srp 2021 13:47

Jinak toto jsem zkoušel letos. Většina plodů se ale teprve formuje a ještě ani nezraje =/
Přílohy
SEMINKA.pdf
(406.8 KiB) Staženo 74 x

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod petr.polasek » 05 srp 2021 14:19

Tak znovu. Roztřiď si seznam podle botanických druhů paprik (C. Anuum, Baccatum, Chinenses...). Pak lze vyhodnocovat lépe. Každý druh má jiné nároky na podmínky (světlo, teplo, živiny...). Jinak letos je vše zpožděno díky počasí zpožděno o 3 - 4 týdny. Mně některé plody začínají teprve zrát, něco na plody teprve nasadilo.

MacIntoshCZ
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: 05 srp 2021 10:55
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod MacIntoshCZ » 05 srp 2021 15:34

petr.polasek píše:
05 srp 2021 14:19
Tak znovu. Roztřiď si seznam podle botanických druhů paprik (C. Anuum, Baccatum, Chinenses...). Pak lze vyhodnocovat lépe. Každý druh má jiné nároky na podmínky (světlo, teplo, živiny...). Jinak letos je vše zpožděno díky počasí zpožděno o 3 - 4 týdny. Mně některé plody začínají teprve zrát, něco na plody teprve nasadilo.
Ok roztřídím. Já to vybíral na www.chili-seminka.cz podle doby zrání. Jinak jestli mohu dotaz, co podle Vás plodí nejlépe? Jaká paprička (nikoliv druh)
Přílohy
2022.xlsx
(13.69 KiB) Staženo 54 x
Naposledy upravil 1 dne MacIntoshCZ; celkem upraveno 5x.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr chilli pro největší úrodu

Příspěvekod petr.polasek » 05 srp 2021 15:47

MacIntoshCZ píše:
05 srp 2021 15:34
petr.polasek píše:
05 srp 2021 14:19
Tak znovu. Roztřiď si seznam podle botanických druhů paprik (C. Anuum, Baccatum, Chinenses...). Pak lze vyhodnocovat lépe. Každý druh má jiné nároky na podmínky (světlo, teplo, živiny...). Jinak letos je vše zpožděno díky počasí zpožděno o 3 - 4 týdny. Mně některé plody začínají teprve zrát, něco na plody teprve nasadilo.
Ok roztřídím. Já to vybíral na www.chili-seminka.cz podle doby zrání. Jinak jestli mohu dotaz, co podle Vás plodí nejlépe? Jaká paprička (nikoliv druh)
To se tak říct nedá. Každý má jiné podmínky a tím plodí vše každému jinak. Jinak co plodí nejlépe - co se týče výnosu nejvíc plodů je u mě na odrůdách C. Baccatum (např. Bishop´s Crown). Jsou to velké keře a na nich spousty plodů. Co se týče prvních zralých plodů - zpravidla jde o odrůdy C. Anuum (např. Jalapeno), ale není to pravidlo. Proto spíše doporučuji rozlišovat papričky především podle botanického druhu. Ten určuje především pal, chuť a aroma plodů. S pěstováním je nutno si hrát a hledat optimální podmínky. Inspiraci lze najít v našich galeriích pěstování.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů