Děravé listy, zkroucená paprička

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
-ROOKiE-
Nový člen
Příspěvky: 40
Registrován: 09 čer 2011 14:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Děravé listy, zkroucená paprička

Příspěvekod -ROOKiE- » 12 črc 2011 23:03

Zdravím, zhruba po měsící se zase zde objevuji. Konečně jsem se doma na balkóně dočkal květů a prvních nezralých plodů :) Mám však několik proseb a otázek a věřím, že odpovědí se mi od Vás dostane.

1) prosím o vizuální kontrolu, zda jsou rostlinky v pohodě (odstín zelené kvůli N asi neřešte, fotím to mobilem)
2) všiml jsem si potrhaného pletiva v listech - jak rostou, jako by se některé buňky nestačili množit - takže listy mají díry - není to z ožrání housenkami ani jinou havětí, nic takového po balkóně ani rostlinách neleze. Čím to asi je ?
3) drenáž mám vytvořenou, díry v kbeličkách jsou a dostatek, přebytečná voda pěkně odtéká, přesto mám strach ze zasolování, ale to asi nijak na balkóně nevyřeším. Kbelíčky jsou podepřeny a nadzviženy laťkami, takže i ze spoda je vzduch a trochu prostor.
4) Mám půdu nějak kypřit ? Zase nechci rostlinky poničit ... moc prostoru nemají a listy stále přibývají.
5) proč je jedna paprička zkroucená viz foto ?
6) ačkoliv mám Capsicum Annum, rád bych věděl, co přesně mi to na balkóně roste, kozí rohy z obalu od semínek jsou sice fajn, ale ocenil bych latinský název druhu - připomíná mi to Sadabahar, ale to bude asi těžko ... Google nepomohl.
7) od jakého momentu se počítá dobra zrání ? od upadnutí květu a počátku plodu nebo od velké zelené nezralé papričky ?

Díky předem ! :wave:

Teď nahodím pár fotek ;-) první je pro porovnání před měsícem
9.6.2011 Čekání na květ
5469
12.7.2011 12.7.2011 První nezralé plody a květy
5859
Už se to ani nevejde do záběru :sm:
5858
Akorát zalité, slunce už večer slábne, hůře se fotí
5857
Tyhle byly původně nejmenší, teď však mají nejvíce zeleně, květů i plodů ... zvláštní :rolleyes:
5860
Oproti zbytku
5861
Detail květu pro detektivy, jaký druh to latinsky je ?
5862
Holka jedna zkroucená, asi se stydí :respect: ostatní jsou rovné
5863
Dvě sestřičky, každý den jsou jednou tak dlouhé, neuveřitelně rychle rostou ... jak z vody ! :jalapeno:
5864
Někdy květ upadne, někdy lístky zůstanou na plodu ... nevím proč.
5865
A opět pro detektivy moje kvítky
5866
Spousta spadlých květů = spousta oplodněných pestíků = spousta papriček :chipotle: nebo ne ?
5867
Velký bratr si potrpí na sukýnku ... zvláštní :pet: zatím největší plod
5868
Pod sebou má na starosti menšího brášku
5869
A záhadné díry v listech
5870
Začne to průsvitnou skvrnkou - žilnatina tam je, jen chybí zelené pletivo :clock:
5871
Přísahám, že je neokusuji !
5872
A opět spousta pestíků ... snad to říkám správně, nebo je to už jen čnělka ???
5873
5874
Záhadné díry ... no snad to rozdejchají, holky moje :rolleyes:
5875

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Děravé listy, zkroucená paprička

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 13 črc 2011 00:04

1) Vypadají velice zdravě :)

2) bíle fléky na listech jsou způsobeny dřívějším škůdcem, který vysál zelené pletivo. Díry jsou způsobené mechanicky a s největší pravděpodobností půjde o škvora - už sem letos opět pár na papričkách objevil.

3) zasolování se neboj, pokud při každý zálivce proteče trocha vody spodem květíku

4) žádné kypření není zapotřebí

5) zkroucená protože zmutovala, většinou se bude jednat o genetickou vadu nebo vlivem počasí, změnou teplot atp

6) to bude trochu složitější, ale určitě se bude dát najít - kouknu časem

7) doba zrání by se měla počítat od doby květu nebo opylení

-ROOKiE-
Nový člen
Příspěvky: 40
Registrován: 09 čer 2011 14:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Děravé listy, zkroucená paprička

Příspěvekod -ROOKiE- » 13 črc 2011 00:11

Díky to mám radost :) Odpovědi mi takhle stačí. Budu dávat pozor na toho škvora, zda se někde neobjeví :cookh:

-ROOKiE-
Nový člen
Příspěvky: 40
Registrován: 09 čer 2011 14:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Děravé listy, zkroucená paprička

Příspěvekod -ROOKiE- » 14 črc 2011 20:41

Takže jsem na balkóně provedl důkladnou kontrolu, záhadné malé broučky viz http://www.chilli-forum.cz/viewtopic.php?f=75&t=1229 jsem postříkal roztokem proti hmyzo škůdcům a přitom jsem to vzal i s rostlinkou. Za chvilku jsem si všiml, že pod rostlinou leží mrtvá malá zelená housenka. A už mi bylo vše jasné :rolleyes: ... já úplně zapomněl, že housenky jsou mistryně v maskovvání a schovávají se pod listy nebo dělají, že jsou výhonky. Navíc při zběžném pohledu jsem původně hledal světlé, bílé housekny, ale ouha ... oni jsou přece zelené !!!! :smart:

Takže jsem zkontroloval velmi důkladně každou rostlinku a list. Mám 6 květníků, 1 ožraný nebyl, ten jediný neměl pod listem schovaného nezvaného nájemníka. Takže skóre 5 housenek z 5 rostlin. Se mnou si nebudou škůdci zahrávat :cookh: :sm:

Čili záhada děravých listů je vyřešena :jalapeno: . Snad se z toho vzpamatují a děravé listy co nejdřív nahradí :punk:

Zde je foto, jedné z potvor

Obrázek

Uživatelský avatar
Maxim
Stálý člen
Příspěvky: 150
Registrován: 23 zář 2011 23:00
Reputace: 73
Obrázky: 0
Bydliště: España

Re: Děravé listy, zkroucená paprička

Příspěvekod Maxim » 27 zář 2011 12:02

Rookie, tuhle potvoru taky bohužel znám. Hledal jsem jí marně na rostlince, je skoro neviditelná! Takže kolegové, jak máte díry v listech, hledejte a zkoumejte, někde tam ta potvora určitě bude :smart:
O


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů