Světlé listy - kde je chyba?

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Uživatelský avatar
michal.siegel
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 20 led 2013 15:42
Reputace: 9
Obrázky: 0

Světlé listy - kde je chyba?

Příspěvekod michal.siegel » 25 říj 2016 20:36

Zdravím, kamarádi :-)

chtěl bych se zeptat, co jsem letos udělal špatně. Sazeničky jsem zasadil do kupovaného substrátu Florcenter pro vyšší výnosnost zeleniny. Sazeničky byly v 3l květináčích (nebo větších). Hnojil jsem pravidelně Kristalonem Start a po nasazení květu Kristalonem Plod a Květ. Sazenice jsem měl od května venku. Zálivka pravidelná, no občas byly možná trochu přemokřené. Avšak listy jsem měl velmi slabě zelené, u některých odrůd až nažloutlé. Substrát jsem mixoval s kompostem a pravidelně hnojil podle dávkování na obalu. U rajčat se mi takto vedlo velmi dobře a u paprik popravdě posledních několik let také. Napadá mě akorát nevhodně zvolený substrát. Listy jsem u paprik zvyklý mít opravdu velmi sytě tmavě zelené.

Za veškeré rady nebo postřehy děkuji.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5404
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9055
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Světlé listy - kde je chyba?

Příspěvekod Tea Racer » 25 říj 2016 22:01

Doporučuji přejit z chemického (kristalon) na organický (sušený kravsky a slepiči, pripadne konsky, guano atd...). Myslím že hodne problémů zmizí.

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Světlé listy - kde je chyba?

Příspěvekod lobo » 26 říj 2016 08:10

Tea Racer píše:Doporučuji přejit z chemického (kristalon) na organický (sušený kravsky a slepiči, pripadne konsky, guano atd...). Myslím že hodne problémů zmizí.
Tohle platí jen z části. Kristalická hnojiva nejsou špatná, ono pojem chemický zní dosti děsivě, nekolik let jse mžil v domění že kristalická hnojiva rovná se zlo a chemie v tělě ale to není úplně pravda.

Ale abych se dostal k jádru věci, s kristalonem je potřeba umět zacházet, oni tam sice píší nějaké doporučené dávkování ale mám osvědčené že rostlinám bohatě stačí poloviční dávky než to co je uvedené na obale.

Dále to co popisuje Kolega výše, já osobně bych tipoval spíše na to přemokření, sám to uznal že to občas přelil. Jak známo chilli snese spíše dlouhodobé sucho než občasné přelití a tam bych to viděl jako kámen úrazu, nehledě na to, že do toho mohou vstupovat nějaké genetické predispozice k chorobám, přísun světla a další věci.

Samozřejmě takto se tu můžem dohadovat týdny, nejlepší by byla fotka, která by tohle stříleníé od boku hodně zjednodušila.

Na závěr chci říct jen to, že nejsem ani odpůrce organických hnojiv, já osobně používám, jak organická tak kristalická, podle čeho se rozhoduju ? jednoduše, některým kytkám chutnají hovínka a některým chemie.
Prostě je to alchymie, nejvíc to člověk dokáže vypozorovat když pěstuje více rostlin třeba kolem 100ky rostlin tam už se dají pozorovat i jisté formy nevím jak to nazvat jisté formy "chování" rostlin, které rostou ve větších grupách.
Možná jsem blázen ale věřím, že rostliny spolu nějak komunikují a že jsou jednoznačně společenské a lépe se jim daří když jich je více při sobě, ted nemyslím nahnácaný jedna na druhý ale prostě mají rádi společnost ale taky rádi soupeří o místo na Slunci, rádi bojují a tím jak bojují jsou větší silnější a více plodí.

No ale to už jsem zabředl :-D

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Světlé listy - kde je chyba?

Příspěvekod Erben61 » 26 říj 2016 10:28

Souhlasím s oběma kolegy nade mnou ...mě letos pár kytek taky zlobilo s těmi světlými listy,zvlášt v době kdy hodně pršelo a nestačil jsem je schovat.A další nezmíněny parametr je nedostatek vápníku.Nasadil jsem kůru a zlepšilo se to. :dunno: Fotky by řekly více. :thumbup:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5404
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9055
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Světlé listy - kde je chyba?

Příspěvekod Tea Racer » 26 říj 2016 10:57

2 Lobo: Jestli to mělo vyznět tak že jsou vyložene spatné, tak to byt nemelo. Ale jsou to velmi koncentrované připravky, kde snadno v malém kvetnináči (cokoliv jiného než záhon) dokáží velice rychle zasolit půdu.... a to je ten problém a pak se to jen vrství ty problémy. Hodne snadno se přehnojí. Rostliny jsou nuceny prijmout více látek a ten nadbytek je horsi než deficit látek.

U organických prakticky nehrozí prehnojení. Když už pomineme vsechny vyhody a nevyhody hnojiv, pro mne je jasná volba ogranické.

Pěstuji mnoho let tropy a subtropy a zejména citrusy jsou velmi citlivé na hnojení, zkousel jsem totalne vse a to dlouhodobě. Třeba hnojiva jako osmocote a plantacote jsou dobré, ale od techto koncetratů typu kristalon už nechci ani slyset. Pochopitelně to je má zkusenost, a nemusí se shodovat s ostatními.

Zminovany nedostatek prvnků, zejména vápníku jsem po hnojení organicky už nikdy nezaznamenal. Ale pozor, není to o tom nahazet granule na počatku a mít vystaráno... ale to je již jiny příbeh.

pan_klobouk
Stálý člen
Příspěvky: 414
Registrován: 12 led 2016 21:06
Reputace: 250
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Světlé listy - kde je chyba?

Příspěvekod pan_klobouk » 26 říj 2016 12:30

Tea Racer píše:2 Lobo: Jestli to mělo vyznět tak že jsou vyložene spatné, tak to byt nemelo. Ale jsou to velmi koncentrované připravky, kde snadno v malém kvetnináči (cokoliv jiného než záhon) dokáží velice rychle zasolit půdu.... a to je ten problém a pak se to jen vrství ty problémy. Hodne snadno se přehnojí. Rostliny jsou nuceny prijmout více látek a ten nadbytek je horsi než deficit látek.

U organických prakticky nehrozí prehnojení. Když už pomineme vsechny vyhody a nevyhody hnojiv, pro mne je jasná volba ogranické.

Pěstuji mnoho let tropy a subtropy a zejména citrusy jsou velmi citlivé na hnojení, zkousel jsem totalne vse a to dlouhodobě. Třeba hnojiva jako osmocote a plantacote jsou dobré, ale od techto koncetratů typu kristalon už nechci ani slyset. Pochopitelně to je má zkusenost, a nemusí se shodovat s ostatními.

Zminovany nedostatek prvnků, zejména vápníku jsem po hnojení organicky už nikdy nezaznamenal. Ale pozor, není to o tom nahazet granule na počatku a mít vystaráno... ale to je již jiny příbeh.
Ahoj,tady ti budu oponovat,u organickych hnojiv ,ze nehrozi prehnojeni? Staci blbej slepicinec a pokud ho das vic ,spalis rostliny jak nic. Vyhoda anorganickych/syntetickych hnojiv je,ze muzes presne davkovat hnojeni ,narozdil od treba "hnoje" ....
pan_klobouk

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5404
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9055
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Světlé listy - kde je chyba?

Příspěvekod Tea Racer » 26 říj 2016 12:44

Při správném (doporučeném) dávkování nehrozí. Ale u chemických i pri doporučeném dávkování přehnojení hrozí.
Pochopitelne pokud ho nenaředíš nebo to preženes tak ano, ale pri správném nikoliv. Neznám nikoho komu by se to stalo, ty ano?

pan_klobouk
Stálý člen
Příspěvky: 414
Registrován: 12 led 2016 21:06
Reputace: 250
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Světlé listy - kde je chyba?

Příspěvekod pan_klobouk » 26 říj 2016 13:01

Nevim o nikom ,kdo pri dodrzeni davkovani anorganickych hnojiv prehnojil,pouzivam tekuta hnojiva leta a v pohode :)
pan_klobouk


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů