Holu 2017 - divoké překvapení

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Holu 2017 - divoké překvapení

Příspěvekod Holu » 21 lis 2016 21:05

Zdravím všechny,

a vítejte v mém tématu pro rok 2017. :welcome:

Možná trošku předčasně, ale i to má svůj účel. Ještě před týdnem jsem nevěděl, jestli vůbec budu dělat další sezónu (zasvěcení vědí), těžký týden jsem měl, ale věci se vyvinuly, tak jak se vyvinuly. To, že jsem napsal tenhle post znamená, že z 99% příští sezóna bude. Byla by škoda to tady zabalit. :tiphat:

Sice je to teprve třetí sezóna, ale už nyní mohu říci, že mi pod rukami prošlo přes 500 druhů papriček a mohu nějak +- říct, co mi chutná a co naopak si mojí pozornost nezískalo. Moje heslo totiž zní: Některá chilli jsou chuťově lepší, než ostatní, ale všechny jsou skvělé a jedinečné! Pokusím se Vám tedy moje chutě nastínit. Sám sebe musím charakterizovat, jako člověka, co si pochutná velice rád na jakékoliv Baccatum papričce (speciálně moje vyšlechtěné Bishopy, které jsou sice palem slabší, ale chutí předčí snad všechny papričky, co jsem ochutnal - a to na plné čáře). Jak to ale jde přes 500 000+SHU (Venca, lobo a ostatní vyznavači milionovek prominou), tak pomalu odpadám a už mi to nepůsobí takovou radost, jako třeba to výše zmiňované Baccatum nebo taková divoška. Je to kontroverzní téma, ale není to pro mně, abych každý druhý den testovat nějakou mordu, která mi nic nedá a prášku mám zatím dostatek. Ne, že bych neochutnal, rád ochutnám cokoliv, ale velkopěstírna milionovek u mě nehrozí. Takže letos na rozdíl od minulého roka půjdeme o level níže (co se týče pálivosti) a bohužel i počtem rostlin půjdeme dolů, ale to co jsem měl minulý rok se už pak prostě nedalo.

Rád bych pěstoval třeba od každého druhu jednu rostlinu, ale když si vezmu, že jsem zkumavky a pytlíčky před 2 týdny počítal a došel jsem k počtu 292! Na tohle fakt nemám.

Taková trošku úvaha:
Chtěl jsem být ten frajírek, jako většina z nás (a nemyslím to nějak špatně). Dneska je moderní mít všechno značkové a kupovat si furt nové a nové věci jen proto, abychom zapadli a cítili se trochu mezi lidmi populární. Dělá to drtivá většina, ať už více či méně (čest všem výjimkám). U chilli je takovovou značkou (ať se nám to líbí, nebo ne) TSM. Mít tu plantáž rostlin vražedných s nápisem TSM, sen každého začátečníka, co si v životě dával ostrá jídla a kapal do toho omáčku o pálivosti maximálně 50 000 SHU a říkal si, jak to je vostrý. První rok jsem si říkal, jo, tys jim to všem nandal. Máš 20 plodů TSM ze 2 roslin, protože jsi věděl úplný kulový o tom, jak se to má a nemá pěstovat, ale to mi v tu chvíli bylo úplně jedno. Pak se mi po půlce plodu, u kterého jsem se třásl a dodával si kuráž pokřiky, abych ho do té pusy vůbec dal, udělalo špatně a já jsem si uvědomil, že tudy cesta asi nepovede. Jsou to zkušenosti, kterých si cením a jsem rád, že jsem si tímhle prošel. Někdo u toho zůstane, protože mu to chutná, jiný protože to pěstují "všichni" a pak lidi, pro které je to dobře mířená facka, jako pro mě, abych se vrátil na zpět na zem. Tohle mi řeklo minulý rok, že bych měl začít pěstovat to co mi chutná a bude k něčemu. Proto letos jsem bez TSM, který mi samo o sobě přišlo "mdlé".


To jsem trochu odbočil, vrátíme se k dalšímu důležitému bodu. Téma bude trošku jiné, než minulý rok. Letos se zaměříme spíše na méně známé druhy - endemity převážně z Latinské Ameriky. Název letošní sezóny zní:


Divoké překvapení
Klasika z minulého roka:
Po klíčení a i během něho nebudu schválně držet stabilní teplotu. Rostliny se potom stanou odolnější, je to pro ně také přirozenější. Výsev probíhá letos do Jiffy (doopravdy naposledy) a poté budu přesazovat nejspíše do univerzálního béčka od Soběslavi.

Rostlinám nesvítím. Hraju si s tím, aby se rostliny cítili co nejpřirozeněji.

Výsev podle lunárního kalendáře.

Samozřejmě, že se letos můžete těšit na další "články" o jednotlivých druzích.

Legenda:
Hlavní snažení
Podle mého názoru méně známé/málo rozšířené - cenné druhy (a zároveň spadají do toho níže - nikoho jsem je tu neviděl pěstovat)
Druhy, které jsem tady ještě nikoho neviděl pěstovat (ani s pomocí tlačítka hledat :-))

Přezimované
Druhový název Počet přezimovaných rostlin
Capsicum Praetermissum2x
Capsicum Frutescens cv. Madre de Riós1x
Capsicum Chinense cv. Aji Charapita2x
Capsicum Lanceolatum 2x
Naga Black2x
Infinity1x
Výsev 9. prosince
Divošky:
Druhový název Počet klíčených semínek Počet vyklíčených semínek
Capsicum Flexuosum3x0x
Capsicum Frutescens cv. Ekirike1x0x
Capsicum Eximium1x0x
Capsicum Galapagoense1x0x
Capsicum Praetermissum cv. Manchas Pretas1x1x
Výsev 5. ledna
Divošky:
Druhový název Počet klíčených semínek Počet vyklíčených semínek
Capsicum Flexuosum2x1x -> 0x
Capsicum Galapagoense2x2x
Capsicum Chacoense cv. CGN 220842x2x
Capsicum Frutescens cv. Duke Pequin2x2x
Capsicum Rhomboideum2x2x
Capsicum Baccatum cv. CAP 4892x2x
Capsicum Baccatum cv. Chawa2x2x
Capsicum Frutescens cv. Ekirike2x2x
Capsicum Praetermissum cv. Manchas Pretas2x1x
Capsicum Chinense cv. Peruvian Wild2x2x
Capsicum Chinense cv. Pimenta Lagrima2x
Capsicum Annuum cv. Dundicut2x2x
Capsicum Chinenses:
Druhový název Počet klíčených semínek Počet vyklíčených semínek
7 pot Apocalypse2x2x
Aji Jobito1x1x
Aji Umba1x1x
Big Red Mojo2x2x
Citron (pozn. není od Flashe :-))1x1x
Habanero Caribbean Red1x1x
Naganero F21x1x
Pink Tiger1x1x
Peach Gum Tiger1x1x
Capsicum Pubescenses:
Druhový název Počet klíčených semínek Počet vyklíčených semínek
Rocoto Riesen Yellow2x1x

Výsev 7. března
Capsicum Annuum:
Druhový název Počet klíčených semínek Počet vyklíčených semínek
Berbere Coffee Brown1x
Black Pearl1x
Jalapeno Maylon1x
Jalapeno Summer Heat2x
Joe E. Parker1x
Lidl Sladká1x
Medusa (pokud seženu semínka)(1x?)
Mexico1x
Sladká hnědá kráska1x
Sweet Mini1x
Capsicum Baccatum:
Druhový název Počet klíčených semínek Počet vyklíčených semínek
Aji Brazilian Pumpkin1x
Aji Fantasy, Sparkly White1x
Aji Finlandia1x
Aji Pineapple1x
Bishops Crown20x
Ethiopian Peppertree1x
Inca Berry1x
Naraga1x
Panambi1x
Peach Fantasy1x
Sugar Rush1x
Trepaderia Werner1x
Capsicum Annuum x Capsicum Baccatum:
Druhový název Počet klíčených semínek Počet vyklíčených semínek
Tepin x Lemon Drop F52x

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Holu 2017 - divoké překvapení

Příspěvekod Zrzek » 21 lis 2016 23:18

Komu čest, tomu čest. Pěkně shrnuto a k sestavě nemám slov. Rozhodně u tebe bude na co se dívat.

Bullets
Stálý člen
Příspěvky: 1010
Registrován: 01 bře 2015 20:51
Reputace: 643
Obrázky: 0
Bydliště: kajsik v Goralii

Re: Holu 2017 - divoké překvapení

Příspěvekod Bullets » 22 lis 2016 08:18

Seznam je tedy luxusní a už teď se těším na tvoje vlákno!!! Já tady nové vlákno snad ani dávat nebudu :D protože proti ostatním je to těžká nuda... Pokud bys chtěl nemám jich moc ale můžu ti poslat 1 až 2 semínka Perly ;)

Baron z Žop
Stálý člen
Příspěvky: 1367
Registrován: 09 srp 2012 18:40
Reputace: 3321
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Holu 2017 - divoké překvapení

Příspěvekod Baron z Žop » 22 lis 2016 08:32

Zdar! Seznam máš vymyšlený do posledního detailu . Tvé reporty jistě budou velmi sledované a inspirující pro mnoho z nás! To co pišeš o TSM a jejím pěstováni sem psal už před nějakým rokem zpětně- začátečníci kteří nezkousnou ani Hábo tak ale musí pěstovat Morugu a pár annumek k tomu, proč? Kdo se z nich pochlubil jak ji celou bez problémů sní? Nechci být za moralistu,ale je to tak! Doma mrknu a myslím že jak Perlu tak Meduzu doma mám a mohl bych ti par seminek zaslat.

Uživatelský avatar
oskar69
Stálý člen
Příspěvky: 759
Registrován: 05 srp 2014 14:35
Reputace: 808
Obrázky: 0
Bydliště: uherskohraďišťsko

Re: Holu 2017 - divoké překvapení

Příspěvekod oskar69 » 22 lis 2016 10:04

parada!

P.S. pokud chces Perly, tak s tim nebude problem, mam jich dosti, mozna tam bude i Medusa

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Holu 2017 - divoké překvapení

Příspěvekod OMO » 22 lis 2016 10:55

Pěkný seznámek ... vítám tě do NAGANERO teamu :). Možná zkusím tu Aji Charapitu taky. Někde doma se mi válí semínka. Ať se daří !
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Holu 2017 - divoké překvapení

Příspěvekod Holu » 22 lis 2016 11:02

Zdarec,

děkuji všem za nabídky a podporu. Já abych to uvedl na pravou míru, tak mám jak Perlu, tak Medusu. Problém je v tom, že Perla není Perla a Pedrovo Medusa se ani v nejmenším nepodobá Meduse. Chtěl bych tyto dvě jako jediné okrasky, takže pokud možno, aby ty rostliny vypadali, tak, jak mají. :-) Abych nechtěl od dvou z vás po jednom druhu, tak by bylo super, kdyby někdo měl oba dva. :-) Samozřejmě to nechci zadarmo a nějak se domluvíme. :-)

Baron z Žop píše:Zdar! Seznam máš vymyšlený do posledního detailu . Tvé reporty jistě budou velmi sledované a inspirující pro mnoho z nás! To co pišeš o TSM a jejím pěstováni sem psal už před nějakým rokem zpětně- začátečníci kteří nezkousnou ani Hábo tak ale musí pěstovat Morugu a pár annumek k tomu, proč? Kdo se z nich pochlubil jak ji celou bez problémů sní? Nechci být za moralistu,ale je to tak! Doma mrknu a myslím že jak Perlu tak Meduzu doma mám a mohl bych ti par seminek zaslat.
Ano ano, je to přesně tak, jak píšeš. Tvůj post na tohle téma jsem něčetl, ale očividně na to máme stejný názor a jsem za to rád. Seznam možná ještě budu měnit, ale spíše asi ne. Docela jsem to promýšlel a myslím si, že by to mohlo fungovat.
OMO píše:Pěkný seznámek ... vítám tě do NAGANERO teamu :). Možná zkusím tu Aji Charapitu taky. Někde doma se mi válí semínka. Ať se daří !
Děkuji a těším se na případnou spolupráci. Aji Charapita je velice lahodná odrůda. Určitě nejchutnější z divošek a zařadil bych jí tak na 2-4. místo celkově ze všech paprik. Velice pozitivně mi překvapila. Citronovo-ovocná exotická chuť, která provoní celou místnost. :-)

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Holu 2017 - divoké překvapení

Příspěvekod matoha » 22 lis 2016 12:32

ja som z jednej farmy objednal royal black a vyrástli mi perly :-) ale nemám medúzu..to s tou morugou to máš pravdu páli to dosť aj jolokia už je sila ale veľa omáčky sa z toho dá vyrobiť a potom predať možno preto je to také populárne.
zoznam máš parádny teším sa na foto a držím palce :)

edit:
pozerám že pôjdeš aj dundicut tak ti tu pridám pár postrehov.veľmi chutí voškám (mšice) dokonca až tak že ani štvornásobný postrek koncentrovaným tabakovým vylúhom ich neodradil.budem musieť ísť do mospilanu kým mi ho nezožerú komplet.a ďalšia vec veľmi negatívne reaguje na hoštické guáno.rozpustil som granule vo vode (1,5 cm na liter a pol fľašu) ešte to aj poriadne zriedil a aj tak mu poskrúcalo listy a zastavil sa rast.samozrejme k tomu tie postreky tak tie rastlinky vyzerajú ako po bombovom útoku..neviem ako bude reagovať na iné hnojivá neskúšal som ešte každopádne s hnojením dundicutu asi treba veľmi opatrne :)
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů