Kattarovy dřevní začátky

Co jsme vypěstovali v roce 2016
Kattar
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 23 dub 2016 09:22
Reputace: 0
Obrázky: 0

Kattarovy dřevní začátky

Příspěvekod Kattar » 23 dub 2016 11:01

Zdravím uživatele místního fóra. Tak nakonec chilli dostalo i mě. Všechno to začalo loni, kdy jsem v malinkém roztomilém květináčku dostal od kamarádky první rostlinku. Byla to jen taková recese, zasazené semínko z papriček koupených v Kauflandu. Zpětně jsme se dopátrali, že to bylo pravděpodobně Habanero. Chudák ale strávil většinu loňského roku v onom malém květináčku a tak měl nakonci sezóny jen nějakých 13cm. Nebyla ani hnojená ani nic podobného, prostě trpěla :dunno: Rozhodl jsem se jí přezimovat a dát jí šanci ještě letos. Několikrát jsem jí přesadil, poctivě hnojím apod. DNes má bratru 40cm. Vím, že je to poměrně málo, ale během zimování přišla o vrcholový pupen a teď chudák nemůže růst vzhůru, jen do stran. Kvete jako blázen, většinu ale neudrží. Přesto už nasadila pár plodů.
29932

No a když jsem objevil, že mě pěstování paprik baví a s mou oblibou pálivých jídel jsem se rozhodl letos založit vlastní chilli kolonii. Bohužel žiji ve vyšší nadmořské výšce, půda je tu bídná, teplota nízká, zahrada malá, bez skleníku a ještě k tomu obsazená jinými druhy. Nezbývá mi, než pěstovat za oknem. Tak jsem se rozhodl pro malé odrůdy: Pequin mix a Thanksgiving chilli. Rád bych je finálně vrazil do truhlíků, u Thanksgiving by to snad neměl být problém, u Pequinů mám trochu obavy. Na fóru jsem našel fotky Pequinů a byli to obři. Doufám, že Pequin mix bude mít fakt jen 50cm, jinak za chvíli neuvidím denní světlo :-)

Thanksgiving
29930
Ten malý záprtek mi téměř nepřežil víkend na horách, když klíčil a nikdo ho nezalil. Přesto jsem ho nezavrhl a on se mi odměnil tím, že to taky nevzdal. Trochu mě děsí velikost ve srovnání s Pequiny, ale svádím to na jinou odrůdu.

Pequin mix
29931
Tihle šíleně valí, nevím si s nimi rady :-)

Klíčivost 100%, sázeno 22.2. do jiffů, když prorostly jiffy tak šly 26.3. do 0,5l kelímků.
Co myslíte, už přesadit nebo jim ješě 0,5l stačí. A zvládnou to Pequiny v truhlíku?

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9098
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kattarovy dřevní začátky

Příspěvekod Tea Racer » 23 dub 2016 13:16

Já jsem také relativně vysoko, předevčírem tu bylo v noci -8 °C, pěstuji doma celoročně a na bualkoně.
Kdybych sem dal foto rostlinek které byly rok a pul v kvetníku o obsahu cca pul litru a byly obalené plody, asi bych sklidil kritiku, ale já mám letité zkušenosti s pěstováním citrusů a ostatních tropických a subtropických rostlin, vím, co jak kde a kolik a hlavně čím hnojit. Jinak doporučuji větší kvetníky.

Letos to mám tak, že na balkon pujde 5-7 rostlin, v jednom samozavlažovacím kvetináči o objemu cca 23 litrů, možná jilch tam dám více. Do tuhlíku co ma 80 cm, dávám až 4 rostiny, záleží taky jaké... rozhodni se jak moc je chces vetvit, zdali ti jde jen o vynos nebo i o estetiku, třeba je chces formovat do tebou požadovaných tvarů...

Dají se pěstovat jako bonsaie, viz má galerie a najdi si treba black olive.

Jinak máš krásné rostlinky, ja vyséval pozdeji a prvni varka mi skoro celá pošla chladem, byl jsem přes tyden v lázních a ......

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Kattarovy dřevní začátky

Příspěvekod Erben61 » 23 dub 2016 13:33

Ahoj, pequiny jsou vděčný a nenáročný, každý rok co jsem je měl mi daly hromadu plodů. Klidně zvládnou i truhlík, ale s tou průhledností okna nevím nevím ,klidně dají i víc jak půl metru X půl metru do šířky. Ať se daří. :tiphat: :thumbup:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2204
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4519
Obrázky: 0

Re: Kattarovy dřevní začátky

Příspěvekod Pedro » 23 dub 2016 14:00

Tea Racer píše: Kdybych sem dal foto rostlinek které byly rok a pul v kvetníku o obsahu cca pul litru a byly obalené plody, asi bych sklidil kritiku, ale já mám letité zkušenosti s pěstováním citrusů a ostatních tropických a subtropických rostlin, vím, co jak kde a kolik a hlavně čím hnojit. Jinak doporučuji větší kvetníky.

Letos to mám tak, že na balkon pujde 5-7 rostlin, v jednom samozavlažovacím kvetináči o objemu cca 23 litrů, možná jilch tam dám více. Do tuhlíku co ma 80 cm, dávám až 4 rostiny, záleží taky jaké... rozhodni se jak moc je chces vetvit, zdali ti jde jen o vynos nebo i o estetiku, třeba je chces formovat do tebou požadovaných tvarů........
Kolego, udělal jsi mi neskutečnou radost a přiznám se, že bych ty rostliny v malých květnících chtěl vidět. Protože já tvrdím, že když není místo, tak se dá pěstovat i třeba habanero v malém květníku a dá plody. Ideální je samozřejmě co nejvíc místa, ale někdy to hold nejde. Takže za mne palec hore. :tiphat:

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9098
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kattarovy dřevní začátky

Příspěvekod Tea Racer » 23 dub 2016 14:13

No neco málo je v mojí galerii, nevím zdali je dobré to dávat do teto galerie, ale snad ano, když ne, tak to smažeme, že? :-)
nejmensi kvetnik, objem cca pul litru.
29745
to je ten vlevo, ve srovnání s plodem je videt ta velikost. Bohužel je to v takto malem kventiku vratké, ale doma vítr nefouka a pres leto je fixnutá v truhlíků.
29791

Bonsai miska, objem cca 250 ml
29780

Kattar
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 23 dub 2016 09:22
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Kattarovy dřevní začátky

Příspěvekod Kattar » 23 dub 2016 14:35

Mně to vůbec nevadí, klidně ať to tu všichni vidí :-) Je to super motivace a inspirace. Ta bonsai je neskutečná, moc se mi líbí. Kdo ví, třeba s taky rozhodnu pár těch svých vytvarovat :-)


Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2204
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4519
Obrázky: 0

Re: Kattarovy dřevní začátky

Příspěvekod Pedro » 23 dub 2016 15:36

Tea Racer píše:Tak díky.
Neboj se toho, jistě se to podaří! :-)
Klobouk dolů. Fakt super co dokáže dobrá péče a málo místa. Děkuju za ukázku. :tiphat:


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2016“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů